Sari la conținut

Amplificator la "metru"

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

Deschid acest topic prin a va arata unde duce expresia amplificator la "metru" :giggle:

O sa pun cateva poze pt a exemplifica acest amplificator perfect functional cu o lungime totala de 100cm, avand un numar de 34 perechi de tranzistori finali din care 2 perechi sunt sacrificate pt realizarea unui montaj tripludarlington, rezultand:

-Imagine 1

-Imagine 2

-Imagine 3

-schema de baza

Astept pareri, critici si tot ce va mai da prin cap :cheers:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Schema nu o ai la o rezolutie mai mare? Nu se intelege nimic din schema aia. pare o Clasa AB. Disipa o gramada. Nu merita.

Vezi in attach.

Buna seara ! E stabil ? La cat se alimenteaza ? Pare indrazneata ideea. Te tine de o productie in serie ( cu mai putini finali pe canal- bineinteles) ? Contacteaza-ma

Schema de baza, am mai folosit-o intr-un amplif cu 7 perechi si era destul de OK...nu am avut timp sa pun pe osciloscop kit-ul si sa fac ceva gen filmulete "Leco". A fost pur si simplu un rezultat spontan.

Power amplifier.pdf

Link spre comentariu

Schema nu o ai la o rezolutie mai mare? Nu se intelege nimic din schema aia. pare o Clasa AB. Disipa o gramada. Nu merita.

Ce anume sa disipe? Fi mai explicit...banuiesc ca disipare in gol? Vezi ca se poate regla curentul de mers in gol...

Am facut o versiune mult mai mica a acestui amplificator si pe mine m-a multumit deplin, dar fiecare cu ce doreste si ce ii place.

Editat de jack_roby2008
Link spre comentariu

La cate tranzistoare finale are in paralel schema respectiva si tinand cont de faptul ca se alimenteaza la +/-90Vcc, nu mai are rost o limitare de curent prin tranzistoare.

Pe de alta parte, numarul mare de finali in paralel denota ca schema a fost proiectata sa functioneze pe impedante mici (as spune, fara sa exagerez, aproape sau chiar in regim de scurtcircuit). Pe impedante mici (sub 1 Ohm) puterea disipata de finali este enorma iar realizarea unei carcase ieftine si usoare este ceva imposibil. Ca drept urmare, solutia prezentata reprezinta doar un produs unicat. E ca si cum as proiecta o schema de amplificator cu 100 perechi de finali alimentata la 12V ca asa vreau eu dar nu foloseste nimanui. Cam asa ceva este si schema din acest topic, desi in realitate este mult mai rentabil sa apelam la o solutie cu mult mai putini finali.

Functionalitatea schemei nu o comentez deoarece este arhicunoscuta.

Link spre comentariu

La cate tranzistoare finale are in paralel schema respectiva si tinand cont de faptul ca se alimenteaza la +/-90Vcc, nu mai are rost o limitare de curent prin tranzistoare.

Pe de alta parte, numarul mare de finali in paralel denota ca schema a fost proiectata sa functioneze pe impedante mici (as spune, fara sa exagerez, aproape sau chiar in regim de scurtcircuit). Pe impedante mici (sub 1 Ohm) puterea disipata de finali este enorma iar realizarea unei carcase ieftine si usoare este ceva imposibil. Ca drept urmare, solutia prezentata reprezinta doar un produs unicat. E ca si cum as proiecta o schema de amplificator cu 100 perechi de finali alimentata la 12V ca asa vreau eu dar nu foloseste nimanui. Cam asa ceva este si schema din acest topic, desi in realitate este mult mai rentabil sa apelam la o solutie cu mult mai putini finali.

Functionalitatea schemei nu o comentez deoarece este arhicunoscuta.

Asa cum am mai spus, este strict un proiect unicat, nu vreau sa fac vanzare ci doar avand un astfel de radiator, de care mi-a parut rau sa-l tai pt alte module mai mici, am propus sa-l folosesc in intregime. Am zis ca momentan va fi alimentat la +-95Vcc, deoarece asa am filtrajul vechi (2x66000 uF /100Vcc), pe viitor voi incerca sa ajung pe la +-130Vcc.

Schema poate fi adaptata la un numar de finali mult mai mic.

D-le Donpetru, stiu ca sunteti un profesionist in ale electronicii, va rog sa dati o nota critica asupra partii de protectie . Sunt 4 relee in paralel, dar imi e teama ca unul din ele va deschide mult mai rapid(ma gandesc la cazul probabil in care va exista un scc) decat celelalte si va suporta un regim prea dur.

Acest "metru", avand si un nume ironic ales, va servi drept amplificator de joasa frecventa, respectiv in gama 35-120Hz.

Dupa finalizare si efectuare teste voi reveni cu imagini si date spre amuzament/interes/etc ai colegilor din acest forum.

Numai bine!

Link spre comentariu

Avand in vedere numarul mare de finali, atunci cand va aparea o componenta continua pe iesirea amplificatorului, aceasta va fi mai rentabil si usor de anulat pe difuzor de un asazis "crowbar circuit" decat sa apelati la acele relee. Daca apelati la versiunea cu crowbar, atunci reduceti costurile si implicit alegeti o versiune de protectie la DC tot la fel de eficienta.

Apoi, cred ca ati fost influentat de @DjLeco, care mi s-a parut putin obsedat de imposibilitatea anularii unei componente continue pe iesirea amplificatorului. Sa nu uitam faptul ca atunci cand apare o componenta continua pe iesirea amplificatorului si este aplicata direct difuzorului, curentul de varf nascut depaseste cu mult valoarea sigurantei de pe alimentarea amplificatorului. Iar siguranta este mai rapida ca releul. Sunt foarte rare cazurile cand releul este mai rapid ca siguranta sau siguranta nu este aleasa corespunzator si conduce la deteriorarea fizica a releului. Si inca ceva: releul nu este proiectat sa intrerupa curenti de scurtcircuit, ci doar sa comute curenti nominali. Ca intr-un anume circuit, valoarea curentul de scc. poate fi mai mica decat curentul nominal a contactelor releului, asta e altceva (sunt cazuri izolate), dar nu e normal (acest lucru denota o deficienta de proiectare, o abordare amatoriceasca tip DIY, de genul, aleg eu un releu cu contacte capabile de curent cat mai mare, nu ca nu ar fi bine, dar nu este o abordare comerciala, profesionala). Daca gandim asa si creem produse, o sa ajungem sa avem costuri mari de productie fara sens, mergand pe ideea ca, candva, s-ar putea sa fie nevoie. Strategia nu este deloc productiva economic.

Acest "metru", avand si un nume ironic ales, va servi drept amplificator de joasa frecventa, respectiv in gama 35-120Hz.

Dupa finalizare si efectuare teste voi reveni cu imagini si date spre amuzament/interes/etc ai colegilor din acest forum.

Am inteles, deci va fi folosit intr-un subwoofer. Apropo, cat de mare este subwoofer-ul unde va fi inclus acest amplificator?

Da, chiar mi-ar place sa vad imagini cu aceasta realizare grandioasa. Presimt ca va fi ceva ce merita vazut. Spor la construit.

Numai bine

Link spre comentariu

Avand in vedere numarul mare de finali, atunci cand va aparea o componenta continua pe iesirea amplificatorului, aceasta va fi mai rentabil si usor de anulat pe difuzor de un asazis "crowbar circuit" decat sa apelati la acele relee. Daca apelati la versiunea cu crowbar, atunci reduceti costurile si implicit alegeti o versiune de protectie la DC tot la fel de eficienta.

Apoi, cred ca ati fost influentat de @DjLeco, care mi s-a parut putin obsedat de imposibilitatea anularii unei componente continue pe iesirea amplificatorului. Sa nu uitam faptul ca atunci cand apare o componenta continua pe iesirea amplificatorului si este aplicata direct difuzorului, curentul de varf nascut depaseste cu mult valoarea sigurantei de pe alimentarea amplificatorului. Iar siguranta este mai rapida ca releul. Sunt foarte rare cazurile cand releul este mai rapid ca siguranta sau siguranta nu este aleasa corespunzator si conduce la deteriorarea fizica a releului. Si inca ceva: releul nu este proiectat sa intrerupa curenti de scurtcircuit, ci doar sa comute curenti nominali. Ca intr-un anume circuit, valoarea curentul de scc. poate fi mai mica decat curentul nominal a contactelor releului, asta e altceva (sunt cazuri izolate), dar nu e normal (acest lucru denota o deficienta de proiectare, o abordare amatoriceasca tip DIY, de genul, aleg eu un releu cu contacte capabile de curent cat mai mare, nu ca nu ar fi bine, dar nu este o abordare comerciala, profesionala). Daca gandim asa si creem produse, o sa ajungem sa avem costuri mari de productie fara sens, mergand pe ideea ca, candva, s-ar putea sa fie nevoie. Strategia nu este deloc productiva economic.

Am inteles, deci va fi folosit intr-un subwoofer. Apropo, cat de mare este subwoofer-ul unde va fi inclus acest amplificator?

Da, chiar mi-ar place sa vad imagini cu aceasta realizare grandioasa. Presimt ca va fi ceva ce merita vazut. Spor la construit.

Numai bine

Am zis scc, mii de scuze...gandul imi era la fenomenul de transformare al unui tranzistor final in "sarma",in momentul aparitiei unui scc si aparitia unei componente continue pe iesirea amplificatorului. Cred ca este mult mai clar acum la ce ma gandeam?! Voi mai incerca si realizarea unei interdependente intre alimentarea amplificatorului si iesirea audio.

NU ganditi ca am si un monstru de subwoofer, din contra, 4 difuzoare de 300W/4 ohm cu 4 bobine , provenienta USA (nu cred ca este important acest aspect).

Prin circuitul tip crowbar, banuiesc ca va ganditi la inserierea unui tiristor pe bratul de alimentare?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock