Jump to content
Sign in to follow this  
elco

Voi maine pe cine votati ?

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE  

28 members have voted

1. 1. Pe cine votati ca sa ocupe locul de presedinte al Romaniei pentru urmatori 5 ani ?

• Victor Ponta
      9
    • Klaus Iohannis
      10

Recommended Posts

...nu va inteleg abandonul,...

Nu prea conteaza votul asta de aici. L-am pus totusi la loc. Are insa o mare putere votul meu de la urne. Acolo conteaza si unde inclina majoritatea. Credinta mea este ca asa cum Macovei a fost a 5-a "roata la caruta" pe 2 noiembrie, tot astfel Iohanis va disparea din peisajul politic romanesc incepand din 16 noiembrie. Mai intai il vor repudia PDL-istii pe motivul ca nu a castigat alegerile, apoi sibienii vazand ce primar au votat atatea mandate la rand, se vor orienta catre alti candidati. Parerea mea, este ca dupa ce se vor linisti apele politicii prezidentiale, ar fi nevoie de un prim exercitiu de alegeri anticipate in Romania. Probabil catre mijlocul anului viitor, nu ar strica o dizolvare a actualului parlament impotent. Dar numai dupa ce viitorul guvern Tariceanu, isi va asuma in parlament raspunderea pentru cateva legi obligatorii. Una dintre ele ar fi alegeri uninominale generalizate si redefinirea modului de formare a grupurilor parlamentare in camere, astfel incat sa fie posibila si o a doua asumare de raspundere pentru cresterea pragului la alegerile parlamentare de la 5, la 7 %. In acest fel orice formatiune politica bazata pe criterii etnice nu va mai putea accede in parlament. Minoritatii maghiare sa i se aloce un numar limitat de locuri in parlament, la paritate cu ponderea acestei minoritatii printre celelalte, dar insuficiente pentru formarea unui grup parlamentar de sine statator. In acel moment se va pune stop si santajului permanent al UDMR-ului asupra majoritatilor parlamentare. Va trebui insa sa se modifice constitutia, nu doar superficial, asa dupa cum se planificase initial de catre USL, ci in mod fundamental, in sensul scoaterii din constitutie a prevederii apriorice cum ca Romania este o republica. In acest mod se va da un impuls marii dezbateri nationale asupra monarhiei si rolului ei. De asemenea trebuiesc prevazute mecanisme mai flexibile si mai usor de realizat atunci cand un blocaj politic, solicita cu celeritate dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate. Acest lucru va avea doar consecinte pozitive, in primul rand in sensul ca nu va mai fi posibila somnolenta in camerele parlamentului, iar parlamentarii vor sti dinainte ca nu vor putea sa isi asigure un scaun, decat in conditiile in care au raspuns increderii electorilor lor. Nu in ultimul rand, vor cauta sa dinamizeze activitatea celor doua camere, astfel incat un blocaj parlamentar si deci dizolvarea parlamentului pentru alegeri anticipate sa fie cat mai putin probabil. Probabil ca in acel moment vor incepe sa functioneze si comisiile parlamentare pentru controlul guvernului si al presedintelui. Toate aceste mecanisme sunt de dorit, pentru a minimiza accesul mafiei in parlament. Doar incepand din acel moment Romania va avea liber la dezvoltare.

Edited by ola_nicolas

alegeri uninominale generalizate

Nu agreez votul uninominal, din cel putin doua motive;

1) Prin redistribuire se poate ajunge ca cel cu mai putine voturi sa intre in parlament in defavoarea celui care a avut mai multe, dar nu 50%(vedeti Udrea). si la parlament gigant cum este acum.

2)Partidele in loc sa isi faca listele in functie de necesitati(comisiile de specialitate) vor fi tentate sa puna candidati charismatici si cunoscuti, in plus, la votul uninominal. daca se vacanteaza un loc(deces, condamnare sau ce mai stiu eu) trebuie ocupat prin alegeri in colegiul respectiv, comparativ cu cel pe liste cand urmatorul pe lista preia locul.

Prefer votul pe liste unde partidul isi asuma candidatii.

Edited by miron1947

Simplul fapt ca esti neamt(de fapt sas) nu te face nici disciplinat, nici destept si nici performant.

cum va explicati ca dispora e 90% de dreapta si contra ponta, ca nu sunt toti din Ardeal, nu sunt plecati din aceeasi regiune a romaniei si nu au acelasi nivel de scolarizare nici aceleasi meserii si au plecat in perioade diferite?

sunt curios care e explicatia?

RR

Edited by roadrunner
  • Like 1

@miron1947

La punctul 1 - exista o infinitate de protocoluri posibile de redistribuire a voturilor in parlament. Actualul protocol a fost ales de parlamentarii care l-au promovat in favoarea lor. Daca se stabilesc criterii clare de redistribuire exclusiv izvorate din matematica electorala si nu din interesele vremelnicilor alesi, atunci se pot depasi problemele;

La punctul 2 - De ce sa las in sarcina partidelor inlocuirea unui parlamentar, cand alegerile partiale in colegii, sunt exercitii foarte simple. Dumneavoastra preferati ca partidele sa-si asume parlamentarii, insa in acest caz se intampla anomaliile pe care le cunoastem de mult, inclusiv la alegerile prezidentiale din acest an, unde s-a vazut cat de nefasta este influienta indicatiilor partidelor pentru sustinerea unor anumiti candidati in locul deliberarii individuale in favoarea candidatului mai bine cunoscut de electori. Spre exemplu, daca partidele nu aveau atata putere, probabil ca pe locul doi nu ar fi fost acum un cvasinecunoscut Iohanis, ci foarte cunoscutul om politic si de stat Tariceanu.

@RR: Hai las-o mai moale cu "dreapta". Pot sa iti spun ca eu am fost de dreapta si cu convingeri monarhiste, inca de dinainte de 1989 (fara sa mi le pot expune in public din motivele cunoscute) insa dupa '89, am vazut cate parale face un partid de "dreapta" in Romania. Daca nu ar fi fost acel om deosebit ca reper moral, Corneliu Coposu, nici acum dreapta nu ar fi avut vre-un cuvant de spus in Romania. Cat despre faptul ca 90 % au votat impotriva lui Ponta, ti-am dat eu explicatia. Toti sunt sub 45 de ani si nu au suficienta maturitate in gandirea politica, astfel incat sa nu fie influientati de partide. Cel care a cunoscut chiar si in mare viata de dinainte de '89 si in acelasi timp a fost atent la "fenomenul" politic romanesc din cei 25 de ani care au trecut, nu ar avea nevoie sa fie "indrumat de partide" catre un anumit candidat. Omul conteaza, nu partidul.

Edited by ola_nicolas

psd prin biserici in diaspora

traiasca comunismul in floare

Premierul Ponta a alocat 6 milioane de lei, din fondul de rezerva bugetara pe care il are Guvernul la dispozitie, pentru finantarea a patru biserici, pe lista fiind si doua catedrale din diaspora.

Decizia a fost aprobata prin hotarare de guvern, in sedinta din 15 octombrie.

"Se aproba suplimentarea bugetului SGG pe anul 2014, din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului, cu suma de 6.000 mii lei, la capitolul 'Cultura, recreere si religie', pentru Secretariatul de Stat pentru Culte, in vederea sustinerii activitatii cultelor", se precizeaza in hotararea de guvern, publicata in Monitorul Oficial.

Premierul Ponta a alocat 6 milioane de lei, din fondul de rezerva bugetara pe care il are Guvernul la dispozitie, pentru finantarea a patru biserici, pe lista fiind si doua catedrale din diaspora.

Decizia a fost aprobata prin hotarare de guvern, in sedinta din 15 octombrie.

"Se aproba suplimentarea bugetului SGG pe anul 2014, din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului, cu suma de 6.000 mii lei, la capitolul 'Cultura, recreere si religie', pentru Secretariatul de Stat pentru Culte, in vederea sustinerii activitatii cultelor", se precizeaza in hotararea de guvern, publicata in Monitorul Oficial.

politica pumnului in gura

https://www.youtube....h?v=zflTEC4RjQY

RR

Edited by roadrunner

Bine ca nu avem vot electronic, http://View My Video :smile:

P.S.

Cred ca o solutie pentru votul in strainatate ar fi o notificare prealabila din partea celor care sunt siguri ca vin la vot si astfel nu se mai oraganizeaza scrutinul pe estimari.

Edited by miron1947

@RR: Toate lincurile sunt exemple crase de manipulare si spalarea creerelor. Cine isi asuma responsabilitatea pentru postarea acelor filme pe youtube?! Se vrea discreditarea Antena 3 si altor 2... 3 ziare care informeaza asumandu-si responsabilitatea, contrapunand asemenea "facaturi" anonime?! Pai daca un post tv, sau o alta unitate media, vrea sa castige in audienta, atunci sa isi asume responsabilitatea si sa semneze pentru ceea ce posteaza pe Internet. Altminteri, isi poate imagina oricine cui folosesc toate aceste manipulari.

Hai sa analizam urmatoarea chestiune. Antena 3, a organizat pentru prima data in Romania intalniri cu candidatii la presedintie (in primul tur) dupa modelul celor din occident, in care candidatii erau invitati cu familiile. Mai multi candidati, au venit cu membrii ai familiilor lor la dezbateri. Iohanis, a declinat toate invitatiile antenei 3, probabil pentru ca in afara de o nevasta si 6... 7 case nu are ce sa arate romanilor. Nu numai ca nu si-au dorit copii, dar se zvoneste din ce in ce mai tare ca amandoi (el si sotia sa) au fost la un moment dat implicati in "exportul" de copii catre SUA si Canada. Inclusiv pe baza acestei realitati, Iohanis va pierde votul de pe 16 noiembrie, iar acea "dreapta" care l-a sustinut isi va subtia din ce in ce mai mult audienta la electori. Va trebui sa se "inventeze" alte formatiuni de "dreapta" pentru a convinge pe cineva ca PSD-ul trebuie sa aiba o opozitie.

Edited by ola_nicolas

Va trebui sa se "inventeze" alte formatiuni de "dreapta" pentru a convinge pe cineva ca PSD-ul trebuie sa aiba o opozitie.

Pai au inventat deja, societatea civila.

Poate nu chiar tot Ardealul este cu Johannis?

http://www.romaniatv...tri_182602.html

Edited by miron1947

Mai lasati politica, eu m-am saturat de atata politica, mai mesteriti ceva, ca oricine vine tot nu ne da nimic, tot bani de piese electronice nu avem suficienti, tot ne certam cu nevasta ca nu ne ajung bani de intretinere, tot... stop, nu mai spun nimic. :smoke:

Domnule Ola_Nicholas,

nu ne mai insulatati, suntem 40.000 de romani in Republica Irlanda, asta o stie si MAE si guvernul irlandez, din astia 30.000 sunt in Dublin, sa zicem ca se prezinta 25% din ei, cum voteza astia cu 4 stampile? ce treaba are antena3? ce manipulare? eu am stat la coada 3 ore in frig, multi nu au stat atat ca aveau copii dupa ei si au renuntat, chiar si asa tot nu au votat toti, unde-s miniciunile si manipularea? se vede din poze ca la Dublin a fost o coada de 500 de metrii.

eu zic sa va opriti sa ca faceti de ras.

RR

Edited by roadrunner

Mai lasati politica, eu m-am saturat de atata politica, mai mesteriti ceva,

Pai aceasta discutie este despre politica, daca nu va atrage nu sunteti obligat sa participati, iar pentru "mesterit" sunt alte sectiuni ale forumului, aici la discutii libere se poate comenta si politica.

Domnule Ola_Nicholas,

nu ne mai insulatati...

Pai unde anume v-am insultat?! Hai sa iti spun o chestie. Eu sunt destul de obisnuit cu astfel de acuzatii. Toti cei care au epuizat argumentele logice si vad ca pozitia lor este pusa in pericol, incep acuzatiile de acest gen. Sau ma acuza ca as fi vre-un "dictator", pe considerentul apropierii de Scornicesti. Domnule RR, la manifestatiile de aici din tara, au existat sloganuri de genul: "Noi suntem parintii vostri. Voi sunteti dusmanii nosti?!" Cam aceeasi situatie cred ca este si aici pe forum. Ar trebui sa meditati foarte bine la astfel de sloganuri. Acum 25 de ani, tot cei din generatia mea strigau sloganuri de tipul: "Noi muncim, nu gandim". Eu am luat atitudine atunci fata de acele situatii pe dos in care parintii isi apostrofau copiii (elevi sau studenti) Pe atunci "dreapta" era votata in limitele a 5... 10 %. Acum, v-ati gasit tocmai aceia care ocupasera Piata Universitatii in '90 sa va considerati insultati de parintii vosti, care nu sunt de acord cu proliferarea unei "drepte" in totalitate Basista?!?!?!

deci eu va spun ca nu s-a putut vota, la Dublin, la Londra, la Paris, la Munchen si matale ii tot dai cu manipularea, si ca video-urile de pe youtude sunt manipulare, ce manipulare mai e daca mi s-a intamplat mie personal? cine m-a manipulat pe mine? de fapt ma faceti pe mine mincinos. Am sa filmez pesonal pentru dvs. coada din Dublin peste o saptamana, am sa spun in video ca e dedicatie pentru Ola_nicholas e ok asa?

RR

Edited by roadrunner

Cam aceeasi situatie cred ca este si aici pe forum.

Remarc aparitia unui nou fetis, diaspora, in 2012 era cota unica. deci sariti omeni buni ca daca castiga USL-ul alegerile fuge Vanghelie cu cota unica, acum diaspora este prezentata ca un fel de sobor academic de la care trebuie sa luam lumina, pentru ca cei care au plecat definitiv din tara cum au atins pamantul in occident s-au inteleptit brusc.

P.S.

Este de bonton acum sa fi de "dreapta" cu toate ca multi dintre cei care afirma aceasta n-au cea mai mica notiune despre doctrinele politice.

In Europa majoritatea intelectualilor sunt cu orientare de stanga, doar la noi este invers, ca nu da bine sa fi de stanga, care pentru cei mai multi se confunda cu extrema stanga, comunistii, daca as gandii asa, in oglinda as putea si eu sa spun ca de dreapta sunt nazistii.

Edited by miron1947

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.