Jump to content
Sign in to follow this  
elco

Voi maine pe cine votati ?

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE  

28 members have voted

1. 1. Pe cine votati ca sa ocupe locul de presedinte al Romaniei pentru urmatori 5 ani ?

• Victor Ponta
      9
    • Klaus Iohannis
      10

Recommended Posts

Ponta va sustine nemunca ca sa castige alegerile si cam atat, ca si pana acum.

Romania are nevoie de o schimbare, cu un neamt presedinte ca altfel nu se mai poate.

Ponta va sustine nemunca ,,, cu un neamt presedinte ca altfel nu se mai poate.

Cum poate schimba presedintele cu atributiile constitutionale care-i revin asta, fie el neamt sau extraterestru?

Chiar si in monarhiile constitutionale, guvernarea este atributia guvernului, nu a monarhului, cred ca asimilati atributiie presdintelui de acum cu cele din perioada Causescu, cand el dicta totul prin "indicatii pretioase".

Edited by miron1947

Daca Iohanis va fi presedinte o sa strice din cartile lu Ponta, deci nu-l va transforma pe Ponta intr-un dictator. Din punctul asta de vedere s-ar putea sa-i faca un bine!

Ponta trebuie oprit sa se manifeste in toate splendoarea lui pentru ca, in doi-trei ani, cel mult, va deveni mai ceva ca Basescu care la aratat cu degetul ani la randul.

Edited by iulian_zamfir
  • Like 1

Daca Iohanis va fi presedinte o sa strice din cartile lu Ponta

Adica ce o sa faca, iar n-o sa promulge legi adoptate de parlament ca Basescu si continuam cu circul inceput in 2012?

Ponta intr-un dictator.

Pe ce argumente va bazati aceasta afirmatie, ca Ponta are tendinte dicatoriale, sau este o axioma?

Edited by miron1947

Eu am votat tot cu Iohanis ca de PSD-isti m-am saturat. Unde ati poment voi de social democrati, e un pleonasm, e ca si cum ai spune ca sunt si de dreapta si de stanga dar ei fac tot cum vor ei. :nono:

Eu am votat tot cu Iohanis ca de PSD-isti m-am saturat.

Guverne PSD au fost doar doua Nastase si Ponta(cu toate ca acesta din urma este USL), daca omitem guvernul Roman FSN(membru FSN ulterior PD si acum PNL), pe care nu stiu unde sa-l incadrez.Guvernul Vacaroiu a fost de uniune nationala iar Stolojan era tehnocrat(neafiliat politic)

Clelelalte au fost, CDR, Victor Ciorbea, Radu Vasile, Mugur Isarescu,

Alianta DA, Tariceanu,

PDL+PSD(pana in octombrie), Emil Boc1, Emil Boc2, Mihai Razvan Ungureanu.

Unde ati poment voi de social democrati, e un pleonasm, e ca si cum ai spune ca sunt si de dreapta si de stanga

"PLEON?SM, pleonasme, s. n. Eroare de exprimare const?nd ?n folosirea al?turat? a unor cuvinte, expresii, propozi?ii etc. care repet? ?n mod inutil aceea?i idee. [Pr.: ple-o-] ? Din fr. pleonasme. "

poate ati vrut sa scrieti contradictie in termeni.

O guvernare corecta nu poate fi doar de stanga, sau doar de dreapta, trebuie mentinut un echilibru intre mediu economic/protectie sociala si apropo, cele mai multe masuri de dreapta au fost luate de cabinetul Nastase si cel al lui Ponta.

Edited by miron1947

Am constatat din nou tendinta de a fi acreditat Iohanis drept castigator in turul doi. Ca atare, mi-am sters din nou votul, pentru ai da sanse mai mari. Probabil ca in acest mod, votul se va apropia de unanimitate.

Dl Olaru, nu cred ca era nevoie sa va stergeti votul dar alegerea va apartine in totalitate. Fiecare utilizator de aici are un drept la opinie chiar daca intr-un anume topic exista "o majoritate" care tine cu Iohanis (sau poate mi se pare mie!). Ideea este ca atat Iohanis cat si Ponta, din punctul meu de vedere, nu reprezinta cea mai buna alegere, dar tinand cont de spusele dl. Zamfir din postarea nr.79 de mai sus ("merita un like pentru continut"), cred ca ar fi mai bine cu Iohanis presedinte. Bineinteles, niciodata nu putem fi siguri ca va fi bine dar merita incercat, pentru ca cu Ponta am vazut ce a putut face ca premier.

Numai bine

cred ca ar fi mai bine cu Iohanis presedinte

Eu imi mentin si votul si parerea ca D-l Johannis nu se incadreaza in mitul neamtului, sau a lucrului nemtesc.Asa cu am mai afirmat nu sunt corecte generalizarile, nici pentru defecte nici pentru calitati, eu nu-mi doresc un presedinte care " se duce in judetul Deva"(adica nu cunoste impartirea administrativa a tarii) , imparte tara intre ardeleni si restul populatiei(fiecare regiune are traditiile ei cu valori si defecte) si nu cunoaste atributiile constitutionale ale functiei.

cu Ponta am vazut ce a putut face ca premier.

Adica, poate dezvoltati si scrieti ce v-a nemultumit din Mai 2012 pana acum.

Edited by miron1947

Adica, poate dezvoltati si scrieti ce v-a nemultumit din Mai 2012 pana acum.

Inainte de Mai 2012 Ponta, implicit PSD-ul, a criticat foarte mult atitudinea guvernarilor anterioare, in special ca nu s-au mai facut mariri de salarii, ca nu s-a mai dat nimic la pensi etc. Ca dupa luna Mai 2012, la capitolul asta, lucrurile sa mearga pe aceeasi nota, cu toate ca s-au facut promisiuni electorale babane de catre PSD (in mod special).

Spre exemplu - poate nu stiati - in domeniu feroviar salariile nu s-au mai marit de vreo 6 ani. S-a ajuns in situatia in care un electrician PRAM cu experienta sa abia salariul de baza egal cu o vanzatoare la alimentara in Bucuresti sau cu a unui simplu angajat la CFR Marfa (care nu-i trebuie niste aptitudini speciale de meserie ca sa profeseze). Cum credeti ca vor fi stimulati tineri din noua generatie ca sa profeseze o meserie, fie ea si de electrician, daca salariul de incadrare e la fel ca la o vanzatoare de aprozar ??? Stiati ca in domeniul feroviar o mare parte din muncitori sunt trecuti de varsta de 50 de ani si putin le pasa unora sa faca angajari ca sa completeze deficitul de oameni ? Si in general, cum e la stat, ajung sa fie angajati nu cei mai potriviti oameni, pentru ca cei care stiu nu prea vor sa dea spaga ca sa fie angajati, ci oameni care nu au de-a face cu meseria, de regula stau un an sau doi, si pleaca, tot datorita lefei mici. Cum un om pe parte de mentenanta feroviara se formeaza in cca. 2..3 ani, va dati seamana unde s-a ajuns si credeti ca le pasa? Si asta e unul din exemplele cu care se loveste actuala economie a Romaniei. Si mai sunt o gramada, care nu au fost reparate nici de Boc, nici de Ponta.

Deci, sunt foarte multe neconformitati in privinta asta si daca imi aduc bine aminte, acum mai bine de doi ani, PSD-ul au promis ca le "repara". Uitati ca a trecut mai bine de doi ani si nu s-a intamplat nimic, ba din contra, guvernarea USL (sau PSD, cum vreti sa-i spuneti) si-a urmat trendul obisnuit asemenea guvernarilor anterioare si la ce folos sa mai fie sustinuta (sau alimentata si cu un om pe post de presedinte al tarii, pentru ce, ca sa-si faca "damblaua" mai bine pana la capat)?

Inainte de Mai 2012 Ponta, implicit PSD-ul, a criticat foarte mult atitudinea guvernarilor anterioare, in special ca nu s-au mai facut mariri de salarii, ca nu s-a mai dat nimic la pensi etc. Ca dupa luna Mai 2012, la capitolul asta, lucrurile sa mearga pe aceeasi nota, cu toate ca s-au facut promisiuni electorale babane de catre PSD (in mod special).

Eu stiu ca s-a revenit la salariile care erau inainte de reducerea lor cu 25% si pensiile au inceput sa fie indexate cu rata inflatiei incepand cu 2013, s-au redeschis spitale inchise de guvernul Boc, angajari in sanatate( nu cu 1 la 7 cum era cu Boc), si mai sunt, (daca chiar doriti o enumerare completa am sa caut)

acestea in domeniul social, in domeniul economic masurile de micsorare a fiscalitatii

9% TVA la paine(cu perspectiva extinderii si la carne, legume si fructe in 2015)

scutirea de impozit a profitului reinvestit

reducerea CAS la angajator cu 5%

cota unica de 16% fiind nemodificata

(desi cu acest tip de impozitare eu nu sunt multumit, dar asa era in programul USL)

in domeniu feroviar salariile nu s-au mai marit de vreo 6 ani.

Din cate stiu eu, CFR este societate pe actiuni(S.A.)

statul este actionar majoritar, dar angajatii nu sunt platiti de la buget, deci nu guvernul decide politica salariala

"Societatea pe ac?iuni este administrat? de unul sau mai mul?i administratori. Dac? sunt desemna?i mai mul?i administratori atunci este necesar? constituirea unui consiliu de administra?ie, care poate delega o parte din puterile sale unui comitet de direc?ie. Pre?edintele consiliului de administra?ie este ?i directorul general sau director al societ??ii ?i, ?n aceast? calitate, conduce ?i comitetul de direc?ie."

Edited by miron1947

...Fiecare utilizator de aici are un drept la opinie chiar daca intr-un anume topic exista "o majoritate" care tine cu Iohanis...

Nu neg dreptul nimanui la opinie, doar ca marea majoritate a celor care voteava cu Iohanis (perceput de alegatorii mai maturi ca fiind continuator al lui Basescu) sunt tineri sub 40...45 de ani, care nu au experienta epocii Ceausescu. Fiul meu are varsta dumneavoastra si aceeasi opinie electorala. Eu si domnul Miron insa, precum si multi altii, am trait acele timpuri. In acest moment, exista pericolul real ca epoca Basescu sa continuie prin Iohanis inca 10 ani. Hai sa facem un exercitiu de imaginatie si sa extrapolam ceea ce sa intamplat rau in ultimii 10 ani. Daca in epoca Basescu, au ajuns la puscarie doar adversarii sai politici, este de asteptat ca sistemul sa continuie aceasta justitie televizata si chiar sa o extinda la nivelul oamenilor simpli, asa dupa cum era in epoca Ceausescu. Chiar daca UE, va lua atitudine (asa cum nu a facut in epoca Basescu) aceasta atitudine va fi foarte tarzie si se poate intampla ca un eventual referendum organizat catre sfarsitul mandatelor lui Iohanis (2023... 2024) sa scoata Romania din cadrul UE. Atunci cand esti prizonierul sistemului, acesta te conduce pas cu pas catre decizii dictatoriale. Pentru sistem, este convenabil, caci toate ponoasele le va trage cel din frunte, in timp ce mafia transpartinica prolifereaza si ajunge sa controleze tot, in special din punct de vedere economic. Spre exemplu Basescu, Macovei si ceilalti, care in 1989, erau componentii mafiei, au fost principalii beneficiari ai sacrificarii lui Ceausescu. Eu, domnul Miron si ceilalti de varsta apropiata noua, vom fi foarte in varsta atunci si vom constitui inca o generatie sacrificata. De aceea beneficiind de o maxima maturitate si fiind chiar majoritari in acest moment, datorita imbatranirii nedorite a populatiei romaniei, ni se cere sa stopam acum acest pericol real si sa readucem Romania pe calea sa naturala de dezvoltare. Chiar daca nu putem ignora nici evolutiile ulterioare nedorite ale lui Ponta, preferam sa mizam pe oameni ca el. In acelasi timp, Nu va exista un singur pol de putere, ci vor fi cel putin doua, daca nu chiar trei. Calin Popescu Tariceanu, a dovedit si in primul mandat al lui Basescu ca stie (ca prim ministru) sa se opuna unor "alunecari" dictatoriale ale presedintelui. Daca va mai exixta si un presedinte al Senatului la fel de treaz fata de astfel de "alunecari", atunci garantiile vor fi mai consistente. Hai sa ne reamintim din istorie ca perioada de maxima democratie si stat de drept a Imperiului Roman, a fost contemporana cu marile triumvirate. Odata puterea acaparata de catre un singur om (imparatul) a inceput si prabusirea imperiului.

Edited by ola_nicolas

Sunt de acord cu ce scrieti, dar nu va inteleg abandonul, "mi-am sters din nou votul"..

Edited by miron1947

CITITI asta:

Am citit zilele astea mai multe articole ale unor colegi de breasl? despre presta?ia electoral? a lui Klaus Iohannis: e ?moale?, e ?flasc?, e ?scor?os?, e ?plicticos?? ?i enumerarea poate continua. M? uitam ?i asear?, la emisiunea ?n care a fost invitat la Realitatea TV (?Jocuri de Putere?, cu Rare? Bogdan). Au dreptate colegii mei! Eu i-a? spune lui Klaus Iohannis, simplu, ?candidatul NU?.

De ce?

- Pentru c? Iohannis NU danseaz? cu ?ig?ncile la ?Cire?ica?. NU bea ?pri?uri cu Gigi Becali. NU are rude apropiate care s? se ?ncuscreasc? cu clanurile ?ig?ne?ti.NU face glume mai mult sau mai pu?in deocheate. NU se ia ?n gur? cu presa.NU ?tie c?te cuburi de ghea?? fac scotch-ul perfect! NU are dosare suspendate pe baz? de imunitate. Cum s? devin? pre?edinte?!

- Pentru c? Iohannis NU a plagiat. NU ?i-a ?ters doctoratul din CV. NU are leg?turi dubioase cu SIE.NU a avut o carier? profesional? ?ntr-o ascensiune suspect de rapid?. NU ?i-a l?sat nevasta gravid? ca s? se ?nsoare cu alta, fiica unui mare ?tab de partid. NU joac? baschet. NU piloteaz? ma?inu?e. NU are amici intimi proprietari de televiziuni ?mbog??i?i din afaceri cu statul. Cum s? devin? pre?edinte?!

- Pentru c? Iohannis NU apare ?n ?inute sumare. NU este sus?inut de ?eful statului. NU a luat ?mprumuturi de milioane de euro de la b?nci, returnate apoi ?n chip miraculos. NU a fost c?s?torit nici m?car cu vreo g?in?, ce s? mai vorbim de un ditamai Coco?, zis ?i ?Na?ul? ?n anumite cercuri?!? NU a luat ?mprumuturi de sute de mii de euro de la personaje implicate ?n Afacerea Microsoft, cu termene de returnare de zeci de ani. NU a ?mp?r?it cu generozitate fonduri de la buget ?i fonduri europene amicilor politici ancheta?i acum ?n diverse dosare penale. NU ?i-a luat zeci de hectare de teren printr-o tranzac?ie nel?murit? l?ng? fiica protectorului s?u politic. Cum s? devin? pre?edinte?!

- ?n plus, e evident c? omul NU e ?mecher, ?n sensul ?bun? ? rom?nesc, a?a cum ne place nou?. NU are sim?ul umorului. NU are replica acid? la el, ca mai to?i politicienii de pe D?mbovi?a. NU se ia ?n gur? cu nimeni. NU jigne?te. NU ?njur?. NU promite mai nimic. C?nd vorbe?te, NU ne st?rne?te, NU ne revolt?,NU ne ?nfl?c?reaz?. NU e ?n stare de un s?n?tos ?i autohton ?ba pe-a m?-tii!?. Cum s? devin? pre?edinte?!

P?i nou? NU ne place o Rom?nie normal?! Nou? ne plac efervescen?a, scandalul, circul, ?mecheria, ?descurc?rismul?, focurile de artificii, exprim?rile spumoase, ?ia care ?o zic?? Deci NU avem cum s? vot?m Klaus Iohannis!

P.S: ?ti?i ce f?cea Iohannis ieri, c?nd toat? ?ara se d?dea de ceasul mor?ii cu ?autoexcluderile? din PSD? Se d?dea cu bicicleta pe Kiseleff ?mpreun? cu c??iva sus?in?tori! A?a cum ??i stabilise ?n programul s?u rigid, de neam? inflexibil. ?n loc s? se bat? cu ghearele ?i cu din?ii s? zic? ?i el c?teva vorbe ?n breichingniusurile televizate! P?i cum s? devin? pre?edinte?!

sursa: http://www.reportervirtual.ro/2014/10/un-nu-hotarat-lui-klaus-iohannis-de-ce-nu-e-bun-neamtul.html

CONCLUZIILE LE PUTETI TRAGE SINGURI

• Like 1

Inca un NU din partea mea, unuia asa aerian(nu arian) ca trebuie sa-i sufle Blaga un "buna seara" , NU pot sa-i acord increderea pentru cea mai inalta functie in stat.

Trebuie sa recunosc ca in 2009 si eu am fost sedus de posibilitatea ca D-l Johannis sa fie premier, dar atunci nu vorbea aproape deloc, acum cand scoate din putul gandirii, "sunt un politruc, anticomunist privat, ..." mi-am schimbat parerea.

Simplul fapt ca esti neamt(de fapt sas) nu te face nici disciplinat, nici destept si nici performant.

Edited by miron1947

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.