Jump to content
Sign in to follow this  
elco

Voi maine pe cine votati ?

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE  

28 members have voted

1. 1. Pe cine votati ca sa ocupe locul de presedinte al Romaniei pentru urmatori 5 ani ?

• Victor Ponta
      9
    • Klaus Iohannis
      10

Recommended Posts

Treaba asta cu cererea nu e noua asa e in Dublin de la suspendari incoace (stupid ca o singura sectie in toata tara, si semnez ca nu am votat si nu o sa votez in alta sectie, cretini)

Pai acestea sunt directivele BEC, guvernul nu poate decide numarul sectiilor de votare sau din cate persoane este formata comisia din sectie.

da si decide pe baza numarului de alegatori comunicat de MAE - a explicat fostul ministru de externe Marga ieri la televizor. Nu poate decide arbitrar sa faca numai o sectie in USA ca asa vrea BEC, sunt luate in consideratie numarul de alegatori si distributia lor geografica. numai ca MAE o bate-n cap politic si li se rupe de voturile diasporei ca nu-s ale lor (parca ti-am mai spus ca nu sunt cazut in cap)

explicatia cu BEC-ul e petru votantii atenei3 nu pentru rebelii lui Macovei, astia de se dau cu Mountain Bike si cu Snowboard-ul si in general lucreaza printr-o multinationala.

RR

ca sa-ti dovedesc ca din nou mananci rahat la supendarea lui Basescu au fost trei sectii de votare in Dublin. - stie exact Corlateanu de ce nu mai vine la Dublin, crede-ma. Ultima oara cand a venit a avut discutii cu cateva din comunitatile romanesti care au cerut ajutor financiar sa faca o biblioteca cu carti romanesti si o scoala de duminica cu predare in limba romana pentru copii celor de aici. - a zis ca nu se poate si noi i-am zis drum bun.

asta-i viata, nu tine cu cacaturi romanesti pe aici, nu punem botul la vrajeala.

Edited by roadrunner
  • Like 1

ca sa-ti dovedesc ca din nou mananci rahat

Apreciez limbajul academic, cu astfel de exprimari nu mai doresc sa continui discutia cu Dvs. dar totusi va informez ca pentru turul II formularul pentru declaratie se va putea descarca prin internet si completa acasa, iar numarul cabinelor de votare(presupun ca inclusiv stampilele aferente) a fost suplimentat.

Edited by miron1947

exceptional, au fost prinsi cu mata-n sac, dar asta nu conteaza in tara lucrului bine facut e "deja vu". Eu am auzit ca mai deschid sectii de votare in plus, deci si mai bine, ca fizic la sectia de la consulatul din Dublin nu pot intra cateva mii de oameni intr-o camera de 6x4m cu 4 cabine si o masa cu 6 oficiali in intervalul orar stabilit (e la mintea cocosului lui MAE+BEC) - completarea formularului nu e o problema si poate face si la coada.

RR

eu personal astept cu nerabdare ziua votului ca e un moment special, mai radem glumim, inghetam, are si o componenta "roamneasca" stam la coada la o farama de viitor. Unii injura altii glumesc dar in final cam toti fac acelasi lucru sanctioneaza minciuna.

RR

Edited by roadrunner

hm nu-i oabla treaba cu VVP ia uite ce zicea de Tariceanu

un video impresionant cu un batran inginer care traieste de pe o zi pe alta - mandru ca sunt Roman?

RR

Edited by roadrunner

Lasa RR, nu te mai chinui cu presupuneri. Industria romaneasca, nu a disparut din motive de Nastase si Iliescu. Probabil tu te referi la investitorii mici de talia ta. Marea industrie romaneasca a disparut inca de pe vremea guvernelor lui Roman. Prima a fost flota, pe care a bagat-o in buzunar tot Basescu. Dupa aia au inceput sa fie taiate marile uzine si sa fie vandute la fier vechi. Intre Romania si India, se formase in epoca un nou drum al "matasii", care de fapt era al fierului vechi. Mai exista si acum, dar s-a mai diminuat fluxul. Putem discuta multe, dar mai bine sa ramanem la politica.

Edited by ola_nicolas

Industria romaneasca, nu a disparut din motive de Nastase si Iliescu.

can eu mai aveam firma de autoamatizari industriale in Brasov, mai existau Tractorul, Roman, Rulmentul. Hidromecanica, Electroprecizia, IAR Ghimbav, dar erau pe moarte de mult, practic le platea guvernul salariile ca sa nu iasa in strada, ei meproducand nimic folositor (gauri negre pentru buget) - am plecat in 2001. Nu cred ca e relevant cine a daramat-o, e asa de mult timp de atunci ca nici nu mai conteaza, am fost un idiot ca nu am plecat mai devreme, dar pana la urma ce-am avut si ce-am pierdut, ce-i in cap valoreaza mai mult.

Probabil tu te referi la investitorii mici de talia ta

eu nu sunt investitor, eu am facut compania mea absolut cu capul meu si pe munca mea (aici in IRL) detin 100% impreuna cu sotia si nu am primit nici un ajutor de la nimeni. Nu avem credite si nu am vandut parti la nimeni, totul e bazat pe profitul facut de noi.

eu nu investesc in Ro din motive de securitate si stabilitate economica precara.(e prea riscant) - lucram cu cativa ingineri din Ro ca subcontractori (alesi pe spranceana) dar atat.

RR

Edited by roadrunner

Marea industrie romaneasca a disparut inca de pe vremea guvernelor lui Roman.

Corect, metoda MEBO a fost cea mai paguboasa, aceasta fiind o forma extinsa a ideii de capitalism popular, care a facut voga in RFG si prin `64, sau mai corect atunci am citit eu in Prisma(revista ambasadei RFG) despre ea.

Dar varianta germana era ceva similar cu partile sociale de la noi, adica cota participare a angajatului nu depasea 5% din actiuni si chiar si acest porcent(maxim) era in functie de vechimea in respectiva intreprindere.

Dar daca in Germania avut ceva succes pentru ca populatia avea o minima educatie a functionarii economiei de piata, pe noi ne-a prins total nepregatiti si smecherii cu functii de conducere au profitat, devenind in foarte multe cazuri proprietarii intreprinderii.

P.S.

Pentru sustinatorii lui Johannis

http://jurnalul.ro/s...jin-680766.html

Tot pentru ei, daca in loc de Calin Anton Constantin Tariceanu il chema

Konstantin Schwermann, era mai bun?

Adica tot ce este romanesc nu are valoare si sa jungem la monologul lui Tanase," ca sa fac aicea bisul sa ma laude Parisul?"

Edited by miron1947

sus patria...jos mafia

http://webtv.realita...0.html?p=#video

laser frate...

RR

si una vesela (sau trista)

daca-l votam pe Iliescu...

cine a fost Stefan cel mare?

care sunt vecinii Romaniei?

mai sustineti ca cei care voteaza in Viena, Munchen, Londra nu stiu ce voteaza si va nenorocesc? ce sa mai zic stati acasa ca fraierii si nu va duceti la vot, ca primarii au grija sa scoata masa asta de analfabeti la vot in locul vostru.

Edited by roadrunner

De ce nu ne miram oare?! Tokes Laszlo, l-a "adoptat" pe Iohanis: http://jurnalul.ro/s...jin-680766.html

Stiri de manipulare a opiniei publice este plin internetul. De ce pe acel site web nu s-a postat un print screen cu ceea ce se afirma acolo ?

@donpetru: Am mai intalnit astfel de opinii. Chestiunea este foarte simpla. Au fost foarte putine medii de presa independente, dar cu mare impact la public, tocmai pentru ca dadeau acele informatii, care nu conveneau regimului. De fapt, intrebarea este cine dezinformeaza si manipuleaza mai mult - cele 2...3 medii de presa foarte accesate de electori (ceea ce confirma interesul lor) sau celelalte 99 %, fara audienta, sau cu audienta slaba, dintre mediile de presa care au preferat sa fie alaturi de regimul Basescu?!

Edited by ola_nicolas

Stiri de manipulare a opiniei publice este plin internetul. De ce pe acel site web nu s-a postat un print screen cu ceea ce se afirma acolo ?

Imi spui unde si-ti trimit eu FILMUL in cauza, nu print screen-ul. A fost difuzata aseara declaratia domnului Tokes la... Antena 3.

Edited by Dan57

Nu ma asteptam sa creasca asa mult topicul deschis de mine. Imi place ideea ca sunt oameni care iau atitudine fata de vot si fata de politica in acel mai serios mod.

UDMR-ul s-a mutat dintr-o barca in alta dupa cum le-au fluerant interesele. Am auzit ca in zona Harghitei si Covasnei sunt sate si comune unde nu prea s-a investit in infrastructura rutiera din motive stiute. Au si oameni drepturi in zona respectiva chiar daca sunt unguri. Sa nu uitati ca doar o mica parte din ei (1..5%procente) sustin autonomia tinutului secuiesc, restul au rude multe de partea romanilor si nu au niciun chef de alte baliverne. Adica nu pun botul la flame-urile din presa si la cativa politruci de ai lor care vor musai autonomie.

Edited by elco

Imi place ideea ca sunt oameni care iau atitudine fata de vot si fata de politica in acel mai serios mod.

Eu cred ca este o reactie normala manifestarea interesului pentru evolutia Romaniei, mai ales pentru cei care traiesc in tara, dar din pacate am vazut ca polemica nu se bazeaza doar pe argumente, ci mai ales pe pasiuni si clisee.

Edited by miron1947

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.