Jump to content
Sign in to follow this  
elco

Voi maine pe cine votati ?

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE  

28 members have voted

1. 1. Pe cine votati ca sa ocupe locul de presedinte al Romaniei pentru urmatori 5 ani ?

• Victor Ponta
      9
    • Klaus Iohannis
      10

Recommended Posts

@miron1947,

Da, aveti dreptate, atunci ne-ar trebui si un prim ministru ca Iohannis si un guvern de tehnocratii.

un prim ministru ca Iohannis

Adica doar sa fie neamt?

Ponta l-a propus pe Tariceanu ca prim ministru, daca el castiga alegerile, Johannis cu ce-i mai bun decat Tariceanu?

Sibiul arata asa(dar doar in centru vechi) si este capitala europeana cu bani de la guvernele Nastase si Tariceanu, cum ar fi aratat Sibiul fara aceasta sustinere financiara si nu numai financiara?

Este chiar hilar ca exponentul "dreptei" romanesti este unul care a fost permanent angajat la stat(Tariceanu si Ponta au profesat in mediul privat).

Edited by miron1947

Intrebarea forumului este o descriere realistica a fiecarui cetatean, care a devenit un "cetateanul turmentat" al lui Caragiale.

Sincer, am impresia, ca se face o gandire de turma in momentul votului, se incearca o induplecare a gandirii omului cu o "galeata" rosie/verde/albastra sau o sticla de ulei sau un tricou cu o sapca in incercarea de a dovedii darnicia unora care, odata ce vor ajunge la carmele tarii, vor continua cu darurile.

In zadar, pot sa zic, chiar cred in bine-cunoscuta expresie "pleaca ai nostrii, vin ai nostrii".

Degeaba comentam pe forumuri si ne contrazicem ca politicianul preferat al meu este mai bun decat al tau, cand nu se iasa in strada in numar masiv, asa cum au facut vecinii nostrii unguri in momentul in care s-a anuntat impozitarea traficului de internet si asa cum fac multi altii in alte state democratice dezvoltate.

Unde este industria Romaniei? Stiti care era bugetul tarii pe timpul raposatului? Stiti ca se concura cu FMI-ul? Sti ce se dorea atunci? Va rog sa urmariti un documentar interesant ce dezvaluie trecutul nestiut de multi dintre noi......Nu sunt comunist, m-am nasut in '89 si nu sunt pasionat de politica, dar e bine sa vezi diferenta dintre momentul de dupa revolutie fata de cel din inaintea revolutiei (daca o putem numii asa).

Edited by jack_roby2008

.Nu sunt comunist, m-am nasut in '89 si nu sunt pasionat de politica, dar e bine sa vezi diferenta dintre momentul de dupa revolutie fata de cel din inaintea revolutiei (daca o putem numii asa).

Nici eu nu sunt si nu am fost comunist, dar eu si atii de pe forum am trait ca oameni maturi acele realitati si nu aratau chiar asa.Ca sa nu se imprumute la FMI ne-au tinut pe noi in frig, fara curent si fara mancare.

Edited by miron1947

Nici eu nu sunt si nu am fost comunist, dar eu si atii de pe forum am trait ca oameni maturi acele realitati si nu aratau chiar asa.Ca sa nu se imprumute la FMI ne-au tinut pe noi in frig, fara curent si fara mancare.

Aici vroiam sa ajung....acum ai de toate, dar nu ai bani suficienti sa cumperi (de fapt esti jefuit pe fata prin taxe,impozite,TVA, salarii reduse)....deci, se reduce la o vreme aproximativa.

Cu toate astea, tehnologic vorbind, cred ca acum stam mult mai prost.

Acum traiesc decent(nu huzuresc), am caldura pe care o pot platii, gasesc mancare pe care o pot cumpara, am curent permanent daca nu lesina transformatorul de cartier(este foarte vechi) am si internet si telefon(abia dupa revolutie am reusit cu telefonul).

P.S.

Pot sa fiu partial de acord cu Dvs. daca va opriti la anii `80 cu aprecierile pozitive despre acele vremuri , dupa a inceput sa se parbuseasca sistemul.

Edited by miron1947

Acum traiesc decent(nu huzuresc), am caldura pe care o pot platii, gasesc mancare pe care o pot cumpara, am curent permanent daca nu lesina transformatorul de cartier(este foarte vechi) am si internet si telefon(abia dupa revolutie am reusit cu telefonul).

P.S.

Pot sa fiu partial de acord cu Dvs. daca va opriti la anii `80 cu aprecierile pozitive despre acele vremuri , dupa a inceput sa se parbuseasca sistemul.

Si eu traiesc decent, am toate conditiile decente, dar pur si simplu imi este necaz cand vad ca se inchid industrii, se deschid atat de multe surse de producere a energiei verzi, platim certificate dar unde se duc ca cei ce produc se plang, avem productie de energie dar nu prea se consuma.

Cu exportul stiu ca sunt intelegeri ferme si nu prea este OK sa se depasesca cu productia mai mult decat se consuma.

Chiar de ne sunt create drumuri (foarte lent ) si alte proiecte de statiuni turistice, dar nu prea avem parte sa ne bucuram sau nu ne bucuram mult timp ca se distrug si initiatorii proiectelor o duc bine merci cu cascavalul in buzunar. Credeti ca daca ii baga la mititica se rezolva ceva? NU, tot se ramane cu banul in buzunarul acestor indivizi.

............ , dupa a inceput sa se parbuseasca sistemul.

Acum, mai nou, nu se mai foloseste cuvantul "sistem" ci "caracatita" :rofl:

Oferiti-mi un argument(nu un sentiment) pentru care trebuie ales Johannis si nu Ponta, avand in vedere atributiile constitutionale ale presedintelui(nu ce a facut Basescu).

Ne reintoarcem iar la povesti mai vechi de pe forum,de ce unu si nu altu'...

1.Inca nu reusesc sa inteleg(probabil niciodata)ce-i poate face pe sustinatorii psd sa fie atat de loiali partidului.

2.Daca basescu nu taia atunci salariile si pensiile,altfel statea treaba,avand in vedere ca el a fost presedinte pe vremea crizei...

3.Sa nu uitam de ce am ajuns in situatia in care suntem acum...ptr.ca,repet a n oara,dupa revolutie a fost iliescu la putere ani buni si va place sau nu va place,omul asta a adus tara in situatia in care este.Este singurul si cel mai mare vinovat ptr. tot ce s-a intamplat si inca mai are putere...daca ar fi dupa mine probabil ca inca nu s-au inventat metode de tortura la care as fi dispus personal sa il supun..pacat ca-i prea batran si nu mai are rost.

4.Tot ce a inceput sa miste in tara,a fost cand basescu era presedinte.El si cu boc au fost in stare sa inceapa autostrazile in timp ce psd erau tot cu motiunea de cenzura si etc.Dupa care cand a ajuns psd la guvernare au umplut marginea drumurilor cu afise gen,psd a inaugurat x km de autostrada.A inaugurat,bine zis,ptr.ca ei nu au pus o lopata de pamant la contruirea acelor drumuri.Au ras intruna de boc si de statura lui,mitici ordinari.

5.Tariceanu nici nu mai intra in discutie,om mai fara rost ca el rar vezi...de fapt e plin in parlament.Pe langa crin antonescu sau chiar nastase,tariceanu e doar alt palavragiu la fel de bun ca ceilalti amintiti.De la ei nu o sa vezi un cui batut,sau o floare plantata,in vecii vecilor,amin.

As mai avea puncte de prezentat dar fara rost,nu o sa pricep niciodata ce pot vedea bun sustinatorii psd la idolii lor.

Incepand cu premier,primari,etc...de la cei din psd nu am vazut de dupa 89 incoace,niciodata,un metru de asfalt turnat sau ceva realizat.Ei sunt cei mai buni si prezentabili palavragii si atat.Nici nu mai aduc vorba de furat....si ne intoarcem iar la 89 si la iliescu,care a inceput distrugerea tarii,privatizarea,fabrici la fier vechi...etc.

In final toti il urasc pe basescu ptr.faza cu taierile de pensii si salarii...Va spun ca presedinte ca el nu o sa mai fie curand.

Iohannis e un pampalau dar nu o sa-l putem compara cu nici o lichea din psd.Ma opresc aici deocamdata sa nu ne plictisim :smile:

Edited by Letcon
  • Like 1

Iohannis e un pampalau

Si doriti ca acesta sa reprezinte Romania?

Cat priveste istoria depanata de Dvs. dece v-ati oprit la Iliescu, poate trebuie de la Burebista?

Edited by miron1947

Votasem si eu la sondajul din turul 1, dar cand am vazut ca pe forum a castigat DNA-ul (a se citi Monica Macovei) mi-am sters votul. Eu domnilor, nu am vazut in 25 de ani postrevolutionari sosele, sau canalizari, sau aductiune de gaze, sau electrificarea satelor de la nici un primar - indiferent carui partid apartine. Un inceput timid se pare ca a facut Oprescu in Bucuresti cu niste sosele suspendate. Dati-mi voi un alt exemplu. Cu votul negativ insa, m-am "fript" odata in turul 2 de la prezidentialele din 2004, cand am votat cu Basescu, pentru ca il detestam pe Nastase. Se pare insa, ca ar fi fost un presedinte mult mai bun. In orice caz, ca prim ministru a mai facut cate ceva pentru Romania. Un altul care a mai facut cate ceva pentru romania ca prim ministru este Tariceanu, caruia se pare insa ca Romanii nu ii recunosc loialitatea. In schimb un "venetic" de ultim moment (Iohanis) polarizeaza voturi, fara sa il cunoasca nimeni. Am avut ocazia sa vad ce iese din gura lui, atunci cand o deschide si m-am lamurit - "Ce are in gusa, si'n capusa". Ca atare, exista o singura varianta pentru Romania post-basista - Victor Ponta. De fapt, eu as opta oricand pentru monarhie in loc de presedintie, dar nu stiu daca voi avea aceasta ocazie atata timp cat voi fi in viata.

Edited by ola_nicolas

Prefer sa aleg raul cel mai mic...si fiti sigur ca ponta e de 10 ori mai pampalau ca iohannis :smile:

M-am oprit la iliescu ptr ca de la el a inceput distrugerea tarii.Nu a fost bine ptr.populatie pe vremea lui ceausescu dar macar atunci erau locuri de munca,fabrici,se contruia,agricultura nu mai zic si altele...Pe cand,in momentul in care a venit iliescu, a inceput distrugerea a tot ce misca,inclusiv a populatiei invatata cu ajutorul social.Oamenii erau in continuare nemultumiti,dar s-au consolat cu faptul ca primesc ajutorul social si oricum nu tre sa munceasca nimic si de atunci au tot asteptat sa se schimbe ceva(in bine).

Cand a venit basescu,de cate ori vroia sa faca ceva,psd sarea cu motiunea de cenzura si alte balarii.

Binenteles ca prostimea a ramas doar cu imaginea taierii salariilor si cu flota vanduta de catre basescu(chipurile) si astfel sustin orbeste psd,care dupa cum am zis,nu au fost in stare sa bata un cui ptr tara asta.

Nu va mai amagiti cu tariceanu si nastase...daca si pe ei ii considerati ca au facut ceva bun ptr tara asta,ne meritam soarta si as pleca maine din tara(daca as avea unde) si v-as lasa cu ponta si ceilalti doi sa vad ce va ofera.

Edited by Letcon

...as pleca maine din tara(daca as avea unde)...

Ai o europa intreaga la dispozitie. Acolo unde au plecat 2... 3 milioane, mai au loc si altii.

...v-as lasa cu ponta si ceilalti doi sa vad ce va ofera.

Eu nu am nevoie de nimic. Sunt activ si la varsta asta. Am maini si cap ca sa imi desfasor activitatea asa cum mi-am dorit. Nu stiu ce sa spun despre cei care asteapta de la cineva sa le dea ceva. De fapt stiu ce sa spun, dar nu este problema mea. In schimb ceea care are nevoie de un mediu echilibrat in politica, este Romania. Cei care acorda decoratii unor tradatori de neam precum Tokes Laszlo si care isi sustin si protejeaza pe proprii clienti imbogatiti din banii publici, precum Elena Udrea, nu au ce cauta in fruntea tarii.

Edited by ola_nicolas

Eu as fi dorit sa fie Tariceanu presedinte, dar acum pentru mine este Ponta.

Cand a venit basescu,de cate ori vroia sa faca ceva,psd sarea cu motiunea de cenzura

Am impresia ca nu cunosteti functionarea statului, chiar daca voia sa face ceva, nu era treaba lui, el ca presedinte are functie de reprezentare

" CAPITOLUL II

Pre?edintele Rom?niei Rolul Pre?edintelui ARTICOLUL 80

(1) Pre?edintele Rom?niei reprezint? statul rom?n ?i este garantul independen?ei na?ionale, al unit??ii ?i al integrit??ii teritoriale a ??rii.

(2) Pre?edintele Rom?niei vegheaz? la respectarea Constitu?iei ?i la buna func?ionare a autorit??ilor publice. ?n acest scop, Pre?edintele exercit? func?ia de mediere ?ntre puterile statului, precum ?i ?ntre stat ?i societate. "

, iar daca PSD-ul reusea sa treaca o motiune de cenzura(majoritate in parlament), cade guvernul cum a fost in 2009 si in 2012, .

Edited by miron1947

Ai o europa intreaga la dispozitie. Acolo unde au plecat 2... 3 milioane, mai au loc si altii.

vedeti domnule ola_nicholas, poate ca cei care pleaca doctori, ingineri, studenti buni, cercetatori s-au saturat sa fie considerati "dusmani" pentru ca nu va imparasesc opiniile, numai sa nu ajungeti intr-un spital sa sa nu fie medici, sau sa cada vre-un pod in capul cuiva, sau sa va scoleasca nepotii vreun analfabet. Stiati ca sunt spitale in Romania care nu au suficienti doctori pentru ca nu se inscrie nimeni la concurs? (in acelasi timp sunt spitale private unde multi nu au aceess financiar) Stiati ca sunt o gramada de absolventi de la universitati tehnice care au un singur gand: sa plece? vi se pare ok sa-i denigrati pe cei care au votat cu Macovei? credeti ca sunt mai putin romani sau inferiori? toti au stiut ca Macovei nu are nici o sansa (ca nu-s batuti in cap) de ce credeti ca au votat Macovei? Uitati-va la harta tarii cum s-a votat credeti ca e intamplator? cat o sa va mai refugiati in "ai nostii" si "ai lor"? unde vreti sa ajungeti sa creati doua Romanii? Deja se contureaza harta.

RR

PS - eu respect toti vontantii donmului Ponta, VAdim, Tariceanu si toti ceilalti candidati, sunt la fel de Romani ca si mine si probabil ca au motivele lor, chiar daca sunt foarte diferite de motivele mele. Eu ma duc la vot ca sa contracarez votul ala cumparat cu un kil de faina, sa-i fortez la anul sa dea doua kile sau cinci, sa le fac misiunea mai grea.(macar sa se aleaga si oamenii cu ceva faina)

Edited by roadrunner

Eu ma duc la vot ca sa contracarez votul ala cumaprat cu un kil de faina

Au multa faina cei de la PSD, daca au cumparat "Ca numar de voturi, principalii candidati au obtinut: Victor Ponta - 3.836.093,"

adica 3836,093tone de faina.

Edited by miron1947

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.