Jump to content
Sign in to follow this  
elco

Voi maine pe cine votati ?

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE  

28 members have voted

1. 1. Pe cine votati ca sa ocupe locul de presedinte al Romaniei pentru urmatori 5 ani ?

• Victor Ponta
      9
    • Klaus Iohannis
      10

Recommended Posts

adica Pona e cinstit? si nu vine dintr-un partid de hoti? am inteles.

ma tem ca-l meritati.

RR

Edited by roadrunner

Ciro,

in Irlanda e mult mai simplu, angajatorul negociaza salariul brut (inainte de taxe) - Angajatul plateste taxele pe salariul lui la FISC (toate contributile, somaj, impozit pe salariu diferentiat in mai multe trepte) - angajatorul deduce valoare taxelor datorate si o varsa la FISC in fiecare luna, angajatul primeste valoarea bruta minus taxele. (nivelul de taxare se modifica anual de obicei in luna noiembrie odata cu publicarea bugetului pe anul urmator, la data de 1 januarie fiscul trimite o scrisoare la agajator si una la angajat (o copie) cu nivelul de taxe datorat pentru anul in curs.

practic eu negociez cu angajatii sa zicem un salariu anual de 40.000 si in functie de circumstantele pesonale ale angajatului fiscul stabileste cat datoreaza ca taxe. Daca la anul guvernul hoataraste sa schimbe nivelul de taxare, anagajatului o sa-i scada sau o sa-i creasca salariul net. (daca-i scade e liber sa se certe cu guvernul, daca-i creste poate sa-i pupe, mie mi-e totuna)

din punct de vedere al afacerii mele am un cost de 40.000 si e fix pentru mine ca afacere indiferent ce face guvernul la anul. (se cheama predictabilitate) deci poti sa-mi fac un plan de afaceri pe cativa ani fara sa fiu expus la riscuri politice.

RR

Problema asta este asemanatoare la noi cu cazul in care un antreprenor angajeaza direct PFA-uri. Astfel, antreprenorul nu are grija platiri taxelor ci doar grija sa raporteze anual fiscului volumul de bani derulati in anul respectiv. Dar nu cred ca in Irlanda nu exista firme complete, cu partea financiar-contabila care sa se ocupe de partea asta iar angajati sa nu aiba grija platiri taxelor. Daca e asa, atunci la cat se ridica cuantumul taxelor la stat in cazul unor asemenea companii, daca ai idee?

PS - mai exista si modul de lucru cu contractori (echivalentul prestari servicii din RO) unde eu il platesc pe "Dorel" sa-mi faca o lucrare, dorel imi furnizeaza numarul lui fiscal (un cod fiscal personal) eu platesc lucrarea, iar "Dorel" e obilgat de lege sa declare in declaratia de venit anuala banii incasati si evident sa plateasca taxe. Fiscul il gaseste forarte repede pe "Dorel" cand se uita prin bilantul meu anual care sunt obligat sa-l depun anual ca firma altfel sunt exclus din registrul firmelor. (bilantul e depus de o firma independenta de contabilitate pe care eu o platesc)

Statul Irlandez ne iubeste si ne respecta pentru ca daca ne merge bine mai facem niste locuri de munca si ei au mai putin someri de platit si incaseaza mai multe taxe.

Pentru ultima propozitie, toata stima. :hi:

adica Pona e cinstit? si nu vine dintr-un partid de hoti?...

La o analiza elementara, pe care o poate face oricine, Ponta nu s-a imbogatit in cei 14...15 ani in care a facut doar politica, iar Basescu care este responsabil cu dosarele penale, nu a putut sa ii gaseasca nimic. In schimb daca Basescu ar fi avut interesul sa il blocheze pe Iohanis, ar fi avut suficiente motive. In rest, asa dupa cum mai discutam, hotia este trans-partinica si chiar para-partinica deoarece mafia a reusit deja sa patrunda in institutii.

Edited by ola_nicolas

da' stiti ca Basescu nu candideaza? sau candideaza?

iar Iohannis e de putin timp in politica, si nu a fost parlamentar in viata lui. Daca stau sa ma gandesc nu stiu alt primar de oras mare care sa nu fi fost ales politic, si sa faca si treaba buna ca primar. Cunoasteti alt caz din Romania de primar cu atatea mandate care sa nu fi fost la nici un partid nici inainte sa fie ales nici in timp ce era primar? tot am auzit ca a facut treaba buna ca i s-au dat fonduri, pai de ce i s-au dat ca nu era de la nici un partid. (probabil ca e dovada ca nu trebuie sa fi afiliat politic ca sa faci treaba ci trebuie sa fi serios, teoria mea)

RR

Edited by roadrunner

Mai stiu unul, care a devenit presedinte in al 3-lea mandat de primar general. Altminteri nu este greu sa iti imaginezi ca Iohanis a devenit cunoscut ca nume de primar, doar pentru ca guvernele Nastase si Tariceanu au pompat fonduri si mijloace de toate felurile in Sibiu. Nu cred ca el personal (Iohanis) a avut vreo contributie personala la nominalizarea si nici la pregatirea efectiva a Sibiului pentru calitatea de "capitala culturala europeana". Cred ca nu ar mai fi prididit sa le enumere, daca ar fi fost asa. Ar fi mult mai interesant pentru tine sa asculti ce spune despre el (in reportaje transmise in aceste zile) cateva femei simple din Sibiu - rudele ramase in viata ale copiilor pe care i-a "livrat" in Canada. Apoi, chiar daca a fost un hot independent (de fapt apartinic si nu independent) a devenit exponent de partid, tocmai pentru ca i s-a oferit sansa unei functii foarte interesante pentru el. Daca a reusit sa isi cumpere din meditatii 6/7 case doar ca apartinic, atunci de ce nu ar face politica de partid pentru a fi sustinut intr-o functie, de unde se poate pricopsi cu mosii, palate, vile, etc.

Edited by ola_nicolas

O intrebare fireasca, de ce nu au facut capitala culturala europeana in alt oras, de ce tocmai Sibiu?

de ce nu Iasi, sau Craiova? Sa stiti ca muzeul Bruckenthal nu l-a facut nici Nastase nici Tariceanu si a fost renovat ani la rand de Forumul Germanilor (da prin Jud Olt si pe la antena3 nu se spun lucrurile astea, pana la urma pe cine intereseaza, ah niste picturi flamande si italiane)

http://www.brukentha...a/etajII/02.htm

Iar Sibiul (Hermannstadt) chiar e un oras european (chiar si fara Johannis http://en.wikipedia.org/wiki/Sibiu)

(Am uitat sa va spun ca taica-meu a fost si director de scoala in Sibiu prin anii 60)

RR

Edited by roadrunner

O intrebare fireasca, de ce nu au facut capitala culturala europeana in alt oras, de ce tocmai Sibiu?...

Sunt nenumarate orase romanesti care meritau sa candideze pentru acest statut. Romania are orase "mustind" pur si simplu de istorie seculara, daca nu chiar milenara. Citez cateva doar la primul impuls: Alba-Iulia; Hunedoara; Turnu Severin; Piatra Neamt; Suceava; Constanta; Mangalia, etc. Nu stiu care au fost criteriile de alegere, dar sunt sigur ca nu s-a tinut cont de guvernarea "independenta" a lui Iohanis. Cate muzee din orasele pe care le-am citat ai vizitat? Dar pe cele din Iasi sau Craiova, pe care le-ai citat? In judetul Olt este un bun exemplu de oras care ar fi putut fi avut in vedere - Caracal. Poate mai exista si altele. Eu personal traiesc aici de 30 de ani, fara sa provin din acest judet. Edited by ola_nicolas

Poate este patriotism local, dar mie Brasovul imi pare mult mai european decat Sibiul.

Pai in nici unul din orasele enumerate (poate Alba Iulia unde mai sunt ceva sasi, pe partea Sebes, Cugir, si Deva Hunedoara) nu se vorbeste o limba a altui stat european.

Cati turisti straini ati vazut prin Caracal?

RR

@Miron

Brasovul (Kronstadt) are o proportie mai mare de maghiari (nu e un lucru rau) si a fost dezechilibrat etnic puterninc in epoca ceausista prin aflux de forta de munca (in general prost calificata) - vorba lui Alexandru Andries "Hm... Ce oras Frumos, Fabrici si uzine..." (Alexandru Andries, arhitect roman, absolvent al colegiului national Andrei Saguna ca si subsemnatul)

Liceu German Johannes Honterus, Biserica Neagra (evangelica), Cetatea Brasovului cu Bastioanele (breslele)

Prima Scoala Romaneasca, Colegiul National Andrei Saguna (Infiintat de Andrei Saguna) - Imnul Romaniei Andrei Mureseanu, pe o melodie a lui Anton Pan, Sinagoga, Biserici Catolice si Greco Catolice, Biserici Ortodoxe.

RR

Ce n-au avut orasele astea doua (Sibiu si Brasov)a fost PSD (cu exceptia primarului Morutzi imediat dupa revolutie la Brasov dar tipul era un profesor universitar visator)

RR

Edited by roadrunner

@miron1947: Scuze pentru omisiune - bineinteles Brasovul!

@RR: Nu am inteles logica! Pentru ce ar trebui intr-o capitala culturala europeana sa se vorbeasca o alta limba inafara de limba indigenilor?! Poate confunzi "cultural" cu "multicultural". Daca asa vrei, atunci in Constanta si Mangalia se vorbesc peste 10 limbi europene.

Nu am vazut turisti prin Caracal, pentru ca nu s-a straduit nimeni sa scoata in evidenta obiectivele turistice locale. In schimb am vazut zeci de mii de turisti in Constanta si Mangalia, ca si pe la manastirile din Piatra Neamt si Suceava. Am mai vazut studenti straini veniti la studii in Craiova si chiar la Iasi.

Edited by ola_nicolas

1533: Umanistul Johannes Honterus ?nfiin?eaz? prima tipografie din Bra?ov, urmat? de primul gimnaziu din localitate, la 1544.

1546: La Bra?ov se ?nfiin?eaz? prima moar? de h?rtie din sud-estul Europei.

1559: Diaconul Coresi tip?re?te la Bra?ov prima sa carte ?n limba rom?n?: ??ntrebare cre?tineasc??.

Asta e inainte de Mihai Viteazul. - sasii tipareau carti si faceau scoli.

Carti=cultura (eruditie)

RR

PS - wikipedia nu stie prea multe despre Caracal

http://en.wikipedia....aracal,_Romania

asta e mai bun

http://ro.wikipedia.org/wiki/Caracal

daca aveti un link, raman dator.

Edited by roadrunner

Asta spuneam si eu - nu a facut nimeni propaganda zonelor culturale traditionale din judetul Olt. Nu am fost niciodata acolo, dar din cate stiu si Corabia este un oras cu radacini in istorie. Apropos de Mihai Viteazul (mare personalitate europeana) era in secolul 16 primar (ban) al Craiovei, pe care ai exclus-o. Iasi-ul, pe care de asemenea l-ai exclus, a fost timp de cateva secole capitala si resedinta domnilor moldoveni, printre care si Dimitrie Cantemir, mare carturar si personalitate culturala europeana. Revenind la judetul Olt, exista aici o comuna uriasa, de fapt un sat urias cat un oras (Nicolae Titulescu) unde s-a nascut marele om politic si personalitate imensa europeana - fost presedinte al Ligii Natiunilor (ONU)

Edited by ola_nicolas

Eu aratam ca la Brasov sasii tipareau carti si infintau scoli inainte ca Mihai Viteazul sa se fi nascut. Deci o mare parte din cultura Transilvaneana o datoram sasilor. Stiati ca cea mai mare parte a documentelor scrise despre Mihai Viteazul din timpul lui nu sunt scrise de romani ci de Austro ungari - ca noi eram un popor analfabet pe vremea aia, cele mai multe documente se afla la Viena.

RR

adica Pona e cinstit? si nu vine dintr-un partid de hoti? am inteles.

ma tem ca-l meritati.

RR

N-avem ce face "roadrunner"...cat timp mai exista in tara sustinatori pentru asemenea partide sau oameni,ne meritam soarta.Am mai spus de 10 ori,daca puteam pleca din tara linistit,m-as fi rugat sa iasa numai psd urmatorii 100 de ani.Probabil nici atunci nu o sa se lecuiasca sustinatorii lor de adevarata valoare a idolilor lor.

cat timp mai exista in tara sustinatori pentru asemenea partide sau oameni ,ne meritam soarta.

Multumesc.

Inteleg ca pentru Dvs. guvernarea 2009-mai 2012, a fost mai buna, corect?

Edited by miron1947

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.