Jump to content
Sign in to follow this  
Florin_dioda

Transformator toroidal 2x24V. Punte redresoare

Recommended Posts

Am acest transformator:

post-17100-0-07826400-1414319008_thumb.jpg

Si trebuie sa-i fac o punte redresoare. Care este cea mai buna metoda (sau care este cea corecta in caz ca una dintre ele este gresita)?

post-17100-0-99573300-1414319129_thumb.jpg

Depinde unde se doreste utilizarea, in cazul in care este pentru audio este mai buna solutia cu doua punti rederesoare - astfel este redusa cu mult brumul de la retea.

Pentru AF , versiunea cu 2 punti redresoare este mai buna desi este si putin mai costisitoare.Atentie la traseele de cablaj si la grosimea lor.

Ce trebuie modificat in "sectiunea optionala" din schema ca sa am 2x24V in loc de 2x15V?

post-17100-0-23433400-1421151041_thumb.jpg

Ca sa obtineti acei 2x24Vdc va trebui sa folositi niste diode Zener de 24V si sa redimensionati corespunzator, in functie de curentul de consumat, acele rezistoare de 2k2-1W. Ca sa faceti asta va recomand sa studiati si articolul urmator:

[sharedmedia=ccs:custom_database_1:12]

Imi puteti spune va rog ce valoare trebuie sa aiba rezistentele daca pun 4 (cate doua in paralel ca in schema de mai sus) si cat daca pun doua? Si care ar fi diferenta intre cele doua variante?

Intentionez sa alimentez modulul de aici:

http://www.amplifiercircuit.info/2013/12/tda7294-audio-amplifier-2-x-80w.html?m=1

- Am luat 1N4749 zenner de 24V 10.5mA

- Tensiunea pe rezistor: 40 - 24 = 16V

- In datasheetul TDA-ului scrie MAX: 65mA (pentru un Integrat. Acum intrebarea mea este: Sunt 65mA pentru un integrat dar eu il fac stereo/bridge deci am doua. Calculez tot cu 65mA sau se schimba valoarea asta daca modulul are doua integrate?). Continuand calculul cu 65mA:

- Curentul maxim prin rezistor: 65 + 10.5 = 75.5mA

- R = 16 / 0.075 = 213.3ohmi (220ohmi)

- P = 220 x (0.075)^2 = 1.23W (3W)

Deci rezistentele ar trebui sa fie 220ohmi 3W nu? Daca da, asta se aplica pentru varianta cu doua rezistente nu pentru cea cu patru ca in schema, nu?

Edited by Florin_dioda

Pe mine ma interesa un regulator de tensiune nu o punte redresoare. Tranformatorul e destul de bun. (Cel din primul post) Am puntea redresoare din schema de mai sus facuta (fara "sectiunea optionala"). Mie imi trebuie un stabilizator de tensiune de 24V si vazand "sectiunea optionala" din schema ce scoate 15V m-am gandit ca pot sa o fac si pentru 24V pentru ca este mai ieftin de realizat. Dar daca spuneti ca nu merge nu am decat sa fac un stabilizator cu LM-uri. Multumesc oricum pentru ajutor!

Ma indoiesc ca varianta asta cu tranzistori nu ar merge:

post-17100-0-42505600-1424809920_thumb.png

Dumenavoastra ce ziceti?