Jump to content
Sign in to follow this  
donpetru

Circuit Maker - un PCB software dezvoltat de Altium

Recommended Posts

Acum multi ani in urma am auzit de soft-ul Circuit Maker, la vremea aceea dezvoltat, din ce imi aduc aminte, de cu totul alta companie, ca acum recent sa descoper ca compania Altium a preluat vechiul Circuit Maker si l-a lansat pe piata sub o noua interfata (destul de moderna - are module foarte asemanatoare cu Altium Designer) si, de data asta, gratis. Mai multe informatii se pot afla accesand URL-ul de mai jos:

http://circuitmaker....hy_circuitmaker

Cum vi se pare soft-ul comparativ cu alte soft-uri asemenea gratis ?

Editare ulterioara: Mai ramane sa vedem cand il putem descarca de pe site-ul mentionat mai sus.

Are foarte multe optiuni importate din Altium Designer si cred ca Altium l-a lansat pe piata tocmai ca sa familiarizeze tanarul electronist amator cu programul mama Altium Designer. Adica, te inveti gratis cum functioneaza Altium Designer folosind Circuit Maker iar maine-poimaine, cand ajungi sa lucrezi in domeniu sau sa treci la alt nivel, deja stii cu ce se mananca Altium Designer. Este o strategie binecunoscuta prin randul dezvoltatorilor de programe de proiectare cablaje imprimate. Alti laseaza pe piata versiuni limitate a soft-ului principal, asa cum face EAGLE sau OrCAD.

Eu cred ca va fi o lovitura serioasa data dezvoltatorilor de programe PCB gratis, pentru ca asa cum se anunta soft-ul, inclusiv cu posibilitatea vizualizari 3D a produsului (lucru aproape inexistent in alte programe gratis de acest gen), Altium Designer isi va consolida si mai mult pozitia in randul dezvoltatorilor de solutii PCB: gratis si contra cost.

Buna ziua,

Linkul pentru Circuit maker de la Altium:

http://altium.com/fi...00_CD_Image.zip

hixpp02, nu este Circuit Maker de la Altium, este versiunea veche. Altium a preluat licenta CircuitMaker si o personalizeaza pe structura Altium Designer. E cu totul altceva. Si cred si eu ca va fi ceva ca lumea. Acum observ ca se lucreaza la versiunea beta a soft-ului iar cand este gata o sa-l lanseze pe piata, poate anul asta sau anul viitor.