Sari la conținut

Sursa cu redresare sincrona,48V-12V/100A

Postări Recomandate

Maine comand mosfetii, recomanda-mi te rog ceva electrolitici pe 100V si cate bucati, ce s-ar preta aici, din oferta TME. Sursa va functiona 24 din 24, undeva la 70-80A. Asa ca trebuie sa fie superfiabila.

O sa refac cablajul partii de forta, probabil comanda o fac ca modul, cat mai aproape de mosfeti.

PS

Am facut un test scurt, cu 48V din acumulatori. Am tras vreo 115A/12V, fara sa crape nimic. Ramane de obtinut randamentul si fiabilitatea.

PPS

La TME, in ce priveste electroliticii low esr de 100V, oferta e cam limitata. Cea mai mare valoare, 1000 micro, care suporta un riplu de 1,5A. Anterior spuneai ca filtrajul pe 48V, trebuie sa suporte un riplu de 100A. Sper ca nu am inteles eu bine, altfel e grav.

http://www.tme.eu/ro/details/ups2a102mhd/condensatoare-electrol-tht-imped-joasa/nichicon/#

Editat de pisica matache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 33
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai nu scoti mereu din conduri 100A? Sau ma rog, 70-80A. Ala e riplul, dar am sa caut o solutie.

Sigur alimentezi cu 48? Ca merge si 63V atunci.

O solutie pentru 100V este MKP10-4,7/100. Vreo 12 buc (100lei). Ai avea sub 7Vrms pe 55u si 80A (12-13Vvv). Ideal ar fi inca un tor cu 5-6 spire ca sa-i izolezi, pentru ca inductanta cablurilor si filtrajul de 55u sa nu faca rezonanta cu frecventa sursei. Un 5 spire cred ca face o inductanta suficient de mare pentru ca impreuna cu 55u sa rezoneze pe mai putin de 30kHz. Nu mai e nevoie de electrolitici. Daca vrei alte valori, consulta pdf-ul wima mkp10:

post-1355-0-16031700-1411927433_thumb.gif

Poate gasesti in alta parte mai ieftin, nu neaparat wima, dar sa aibe pdf.

Daca e 63V, ar fi si electrolitici disponibili, dar mai multi si mai scump pentru fiabilitate suficienta (nu asemenea neelectroliticilor).

Am folosit solutia (la 1,2kV nici nu prea aveam de unde alege), e ok.

Editat de smilex
Link spre comentariu

Alimentarea se face din 4 acumulatori inseriati, de 12V. Incarcati, pot ajunge la max 60V. Nu cred ca merg conzi de 63V. Apropo de acumulatori, presupunand legaturi foarte scurte pana la sursa, desi e putin probabil sa fie posibil, sarcina e ceva electronica destul de scumpa, s-ar putea reduce nr conzilor ?

Link spre comentariu

Cum as putea eu estima ce inductanta ar avea cablurile? Daca ar fi ideale, nici de filtraj nu ai avea nevoie.

Ultima mea afirmatie imi da de gandit...

Oare cat poti pierde pe inductantele parazite a cablurilor? Cu siguranta radiatiile sunt mari, dar...

Totusi nu recomand. E un cablu dus, unul intors, adica o mare spira. Si antena in acelasi timp...

Editat de smilex
Link spre comentariu

Incep sa pricep de ce nu prea se fabrica astfel de surse. Mai precis n-am gasit niciuna 48V/12V-100A, sau peste curentul asta. Totusi, ce electrolitici folosesc astia in invertoare de ordinul Kw, alimentate la 48V ? Am cautat polimeri, la peste 60V, in speranta ca ies mai ieftin. Am gasit de 63V, maxim vreo 50 micro, 1,5A curent. Nici-o smecherie...Ar merge pe post de filtraj, alti acumulatori, de capacitate mica, conectati foarte aproape de sursa, ca alta idee nu mai am ?

Link spre comentariu

Incep sa am indoieli in ce priveste solutia aleasa. Parca prea devine scumpa. N-as iesi mai ieftin cu o punte, sau chiar semipunte unde as putea folosi tensiunea de 24V, dintre acumulatori ? Riplu mai mic, mosfeti de curent si chiar tensiune mai mici, deci mai ieftini, comandati de IR2110. Stiu ca sunt pierderi mari pe redresare, dar poate ar merge folosita redresarea sincrona.

Link spre comentariu

Cand te joci cu puteri mari, astea-s preturile. Mai ales la tensiuni mici. Evident ca e mult mai ieftin sa cumperi de la producator pentru productie in serie. Exista electrolitici la 100V care pot fi folositi. De exemplu eu am la 4700u/100V cu suruburi, dar RIFA, adica ceva ce nu ai vrea sa cumperi. Iar in sursele banale se depasesc maximalele aproximandu-se un coeficient de utilizare mai mic.

Nu stiu la ce solutie te-ai gandit pentru ca nu stiu ce vrei sa faci de fapt. De ce ai 48V si nu ai 12V, cat ai nevoie? De ce nu poti pune acumulatorii in paralel? E legat de panoul solar sau eoliana? Ce faci cu cei 12V? E barca aceea?

Editat de smilex
Link spre comentariu

Cineva care nu are acces la retea, are panouri fotovoltaice ce incarca un banc de 48V. Deci asta e tensiunea, nu se poate schimba. Are de alimentat niste chestii, care cica ar produce o moneda virtuala, bitcoin. https://bitcointalk.org/index.php?topic=769570.0#post_section5a

Chestia asta trebuie alimentata nonstop cu cca 70A. Varianta simpla, ar fi invertor 48-230V, dupa care 230V-12V. Dar pierderile ar fi mai mari.

O sa-i comunic preturile componentelor, daca va dori sa-i fac sursa, bine, daca nu o fac pentru mine, ca tot m-am apucat, o folosesc la eoliana, comandata de mppt. Acolo functionarea e mult mai lejera, rar va produce un Kw.

Apropo de conzi cu surub, mi-am amintit ca am asa ceva, 3300 micro/450V. Am mai folosit asa ceva la o sursa similara, e drept la o putere mai mica.

PS

S-ar preta mai bine o punte/semipunte ?

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

Semipuntea nu te ajuta cu nimic, dar puntea poate micsora curentul in primar de 2-3 ori (sau de 4 ori daca nu doresti stabilizare), deci si filtrajul. Cu cat umplerea e mai mare la tranzistorii cu care extragi din 48, cu atat varful de curent e mai mic. La buck-ul tau e 25%, efectul se simte, la o punte poate fi 80-90%.

3300/450 poate fi folositor la retea. Cifrele insa nu spun nimic despre curentul suportat de cond, un pdf ar fi bun. Eu insa nu l-as folosi. As merge pe nepolarizati, chiar si 15-20 x 4,7u. Si polimeri la iesire. Asta in varianta buck.

Link spre comentariu

smilex, poate gresesc, dar in situatia de fata, puntea imi pare mai avantajoasa. La aceeasi putere, trebuiesc componente mai ieftine. Singura problema ar fi randamentul mai mic, datorat pierderilor mari pe redresarea clasica cu schottky. Daca s-ar putea implementa si aici redresarea sincrona, s-ar putea obtine randament bun, cu costuri mai mici. Cu ceva timp in urma, gasisem ceva scheme ce foloseau redresarea sincrona, o sa le caut si incerc sa pun o schema. Sau poate ai ceva idei, in acest sens.

Mihai, multumesc pentru intentie, dar deocamdata nu e nimic clar. Adica nu stiu ce configuratie voi folosi.

PS

Schema de baza pentru redresarea sicrona ar fi asta http://www.qrp4u.de/docs/de/smps_new/smps-rec.gif

Nu stiu cat de precisa e comanda cu doua infasurari.

Si ar mai fi configuratia de la fig 5, ce ar permite comanda mosfetilor cu traf driver, care pare mult mai precisa.

http://www.ti.com.cn/cn/lit/an/slua287/slua287.pdf

Si inspirandu-ma din ultima schema, cum as vedea eu comanda. Tensiunea de intrare fiind mica, 48V, nu e nevoie de separare galvanica, asta simplificand comanda. Desigur nu stiu daca schema e si functionala.

post-25543-0-83312600-1412014530_thumb.jpg

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

Primul link arata o schema care face sincro numai pe durata frontului pozitiv (cat ar fi dioda mos deschisa) dar nu si pe durata Toff a autoinductiei, durata preluata cu acele schottky. Daca Ton e mare, ar fi destul si asa, adica directa cu mos si inversa cu schottky tinand cont ca inversa e de scurta durata.

Al doilea link (fig5) este pentru un alt tip de comanda: comanda in faza. La tipul asta de comanda se preteaza redresarea cu doua inductante. Ai avut tu ceva sursa pe care ai ars-o (parca) care functiona cu comanda in faza si deadtime minuscul. Avea si o inductanta in serie cu primarul.

Schema ta nu e buna. Daca iti ajunge Ton pentru sincro, mai bine incerci primul link. Daca vrei sincro si pe Toff, atunci schema e mai complexa, cu niste intarzieri necesare. Sa zicem ca diodele din mos sunt cele care fac redresarea. Tu trebuie sa le suntezi cu mos dar numai atunci cand ele ar conduce, adica conduce prima dioda pentru un Ton, ambele pentru Toff, a doua dioda pentru celalalt Ton, ambele pentru Toff, prima pentru Ton, etc.Iar conductia mos trebuie sa apara dupa conductia diodei si sa inceteze inainte de blocarea diodei, nu cum se preda teoretic prin lucrari . Adica trebuie niste intarzieri, zic eu minim 0,5us. E destul de complex, dar se poate face. Insa presupune de exemplu intai blocarea mos si abia apoi comanda pentru inceperea Ton. Sau studiul tensiunii in poarta mos sincro si numai la tensiunea zero sa apara permisiunea de a da comanda pentru Ton. Asta pentru o singura faza a procesului.

Observ 2153 acolo. Nu vrei stabilizare? Pentru ca daca nu, si daca folosesti umplere maxima, merge o combinatie mai simpla dintre ce ai facut tu si primul link.

Editat de smilex
Link spre comentariu

Prima varianta cred ca e mult mai simpla. Daca sursa e nestabilizata, Toff, e foarte mic asa ca nu se merita redresare sincrona pentru el.

Pe de alta parte, redresarea cu doua inductante, are cateva avantaje. Un singur secundar, mosfeti de tensiune mica, comanda simpla, sursele fiind la masa. N-ar merge combinate ambele variante, adica redresare cu un singur secundar si doua inductante si diode schottky, pentru Toff. Daca nu merge, asta e, ramane de testat , prima varianta.

Link spre comentariu

Azi am facut un test rapid, sa vad ce diferenta de randament ar fi intre schottky si mosfet. O semipunte comandata de ir2153, doi mosfeti IRF3205, traf pe tor ferita, alimentare 18V, redresare cu mediana, fara inductanta. Cu schottky, MBR 7030, am obtinut pe sarcina 3,3V-24A. Cu cate un mosfet IRF3205, pe aceeasi sarcina, 3,5V-26A. 80W in primul caz pe sarcina, 90W cu mosfeti, un castig de cca 10%, datorat mosfetilor. Mosfetii comandati cu cate o infasurare inseriata cu fiecare secundar. Semnalul de comanda nu prea e in regula, sunt oscilatii pe ambele fronturi, probabil trebuie drivere.

IRF3205, are vreo 8 mohmi Rds, destul de mare,55V tensiune maxima, fata de 30V la schottky. Totusi e mai bun ca un MBR7030, care nu e chiar ieftina. Ramane sa testez cu mosfeti mai buni. Am de 3 mohmi/40V, pun cate doi in paralel.

Editat de pisica matache
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock