Sari la conținut

Roboti... mici !!!

titi
 Share

Postări Recomandate

• Răspunsuri 264
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mmmda, asa e. E mai bun ca detector de metale...sau de magneti...

Dupa cate vad cred ca de metale s-ar potrivi.

Nu stiu de ce am impresia ca adry vrea sa faca o gramada de lucruri si pana la urma va ajunge in situatia in care nu va face nici unul. Este de apreciat initiativa si dorinta sa de... cunoastere, dar e bine adry sa nu te opresti aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am ajuns si eu la concluziile dumneavoasta, si am renuntat la robotul masiv pe care vroiam sa il fac.

Voi folosi cel mult 8 motoare de 2A si 12 V pentru toate functiile. Pentru detectorul de proximitate il voi folosi pe cel IR de mai sus, iar comanda radio...ma mai gandesc...sunt in cautarea uneia care poate comanda cat mai multe relee fara microcontroller.

Iar cat despre viteza, ma-m dandit ca fiecare motor de propulsie sa aiba 3 trepte (cu rezistori) si 3 relee. Ele vor fi grupate cate 2 (robotul va avea 4 roti motoare si 4 motoare). Din combinatia celor 3 trepte vor rezulta 6 viteze, ceea ce imi e de ajuns.

Cam asta e platforma. Ma mai gandesc la alte aspecte. Iar cat despre afisaj, daca nu stie nimeni de macar un dataseet pentru el, renunt.

Mai am o intrebare...de fapt 2:

1. In cazul folosii mai multor circuite de comanda radio de acelasi tip, cu aceleasi componente (pentru in cazul in care nu ajunge unul) exista riscul interferarii acestora?

2. Am cumparat o camera foto digitala miniatural acum cativa ani care fotografiaza si filmeaza cam ca un telefon...dar nu asta e important...are iesire USB. Pot face in asa fel incat prin aceasta iesire USB sa fact transmisie video in direct spre calculator (conectat la un receptor, desigur)???

Link spre comentariu

1. In cazul folosii mai multor circuite de comanda radio de acelasi tip, cu aceleasi componente (pentru in cazul in care nu ajunge unul) exista riscul interferarii acestora?

Da,

2. Am cumparat o camera foto digitala miniatural acum cativa ani care fotografiaza si filmeaza cam ca un telefon...dar nu asta e important...are iesire USB. Pot face in asa fel incat prin aceasta iesire USB sa fact transmisie video in direct spre calculator

Da,dar va trebuie un program si sa fie recunoscuta de PC(incercati in messenger).Care este numele camerei?

(conectat la un receptor, desigur)???

Asta n-am inteles.

Voi folosi cel mult 8 motoare de 2A si 12 V pentru toate functiile.

Pentru mine minimal insemna cel mult 2 motoare.

Link spre comentariu

Programul il am, dar am uitat sa specific ca vreau transmisie radio, de accea am spus ca PC-ul trebuie conectat la receptor.

Si pentru a nu intefera, are cineva un circuit care poate comada prin radio cam 20 de relee? Stiu ca pare cam mult, dar numai 6 imi rebuie pentru propulsie si directie, plus alte functii...

Sau ce modificari trebuie sa le aduc circuitelor pentru a nu intefera?

Link spre comentariu

Stiu ca pare cam mult, dar numai 6 imi rebuie pentru propulsie si directie, plus alte functii...

Aici aveti o comanda inainte/inapoi si directie.

Sau ce modificari trebuie sa le aduc circuitelor pentru a nu intefera?

Cum se vede si din acest montaj,cu oscilatoare cu quart.

sctx2b.pdf

Link spre comentariu

In cazul in care as dori sa folosesc unul dintre emitatoarele din schemele postate de mine, pot folosi un cristal?

Probabil ca acelasi lucu va trebui sa il fac si la receptor.

La emitator si receptor, unde pot plasa cristalul? se poate pe antena?

Link spre comentariu

Banuiesc ca te referi la cristal de cuart. Acela, ca si restul componentelor de altfel se plaseaza in circuit, nu pe antena. Ca si cum a-si dori sa plasez rezistenta de polarizare a bazei unui tranzistor (de exemplu) in afara circuitului, pe antena.

Repet un post de-al meu anterior: inainte de toate realizeaza toata partea electronica (codare/decodare pe X canale) si foloseste un cablu cu doua fire. Daca acesta functioneaza fa-l radio, cu experimentele de rigoare.

Link spre comentariu

Cred ca am rezolvat problema. In schema de mai jos, daca fac mai multe circuite de acest tip si schimb cristalele de cuart cu doua de aceleasi valori (unul pentru emitator su unul pentru receptor), mai exista vreo problema???

post-566-1204223223_thumb.jpg

Link spre comentariu

O intrebare: aveti cumva circuitul integrat KT3170 ?? :biggrin:

daca fac mai multe circuite de acest tip si schimb cristalele de cuart cu doua de aceleasi valori (unul pentru emitator su unul pentru receptor), mai exista vreo problema???

In schema postata de dvs. am vazut ca au aceleasi valori cristalele de cuart ??? mai concret ce vreti sa intrebati ?

Link spre comentariu

Circuitul nu il am (asta e o problema)! nu stiti de vreun echivalent, ceva

In schema cristalele au acelaeasi valori. Vresu sa va intre, daca fac mai multe astfel de circuite, schimband cristalele, mai esista riscul interferarii?

Link spre comentariu

mai esista riscul interferarii?

Puteti incerca adaptarea unui circuit de telecomanda TV(emitator-receptor,are destule comenezi),iar in loc de dioda infrarosu,sa atacati un emitator RF si similar un receptor RF,pentru captarea semnalului.

Link spre comentariu

Adica sa adaptez o telecomanda TV pentru a functiona radio prin schimbarea LED-ului infrarosu cu un emitator RF?

Si ar fi o problema: cum fac cu receptorul? Adica de unde il iau si ce modificari ii trebuie?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.