Sari la conținut

Roboti... mici !!!

titi
 Share

Postări Recomandate

Dl. adry, va rog sa ne spuneti concret la ce doriti sa folositi "robotul"? Ati mentionat pe parcusul acestui topic ca doriti sa aiba doua motoare: unul pentru a regla viteza de deplasare si unul - cred - pentru directie. Primul motor poate sa fie un motor simplu de c.c, ai doilea motor este recomandat sa fie "pas cu pas". Dupa aceea, citind randurile acestui topic, ati mentionat printre altele ca ati dori ca "robotul" sa aiba posibilitate de orientare, citez: "Pana la orientare...are cineva vreo schema pentru un sistem prin care sa pot face un motor sa mearga mai repede...mai incet...inainte...inapoi"; respectiv "Pai eu as vrea radiocomanda, dar e destul de complex".

Acum sa revin la problema.

Pentru inceput as dori sa-ti precizez ca scopul propus trebuie sa se concretizeze intr-o aplicatie "usoara" si "nevoluminoasa". Apelarea la niste circuite clasice combinate cu motoare de c.c. de curent mare (ordinul amperilor) necesita un sistem de alimentare destul de serios si nu in ultimul rand...voluminos. Autonomia bateriei de acumulatori in acest caz s-ar putea sa fie redusa. Vei ajunge la un moment dat sa faci un compromis.

1. legat de actionarea celor doua motoare, ati putea aplica o solutie cu un microcontroller PIC. Adica nu o sa puteti sa-i implementati si celelalte cerinte (orientare, telecomanda). Aici mai apare problema realizarii software-ului si alegerea corecta a PIC-ului. Aici va trebuie niste cunostinte solide pe langa o placa de programator de PIC. Ar mai fi varianta cu uC Atmel dar si aceasta necesita ..studiu. Noi aici iti putem oferi uneltele dar nu solutia completa a problemei sau am putea sa-ti oferim solutia completa doar daca am mai realizat-o cineva...undeva.

2. apelarea la un microcontroller dedicat nu PIC sau ATMEL - pomenea cineva mai sus de FPGA - este o solutie moderna care iti poate face tot circuitul care ai nevoie (fara alimentator) de dimensiuni reduse 50x50mm. Si acest lucru necesita niste cunostinte aprofundate. Daca te intereseaza iti putem oferi bibliografia dar doar atat.

3. alegerea motoarelor de c.c trebuie a respecte o schema "bloc" binestabilita de la inceput. Am vazut ca aceasta schema nu ai prezentat-o, de ce??? Sa inteleg ca mometan nu stii exact ceea ce urmaresti si ce vrei sa faci cu acest..."robot"! Ar trebui macar sa schitezi lucru asta - am vazut cateva "tentative" in acest topic dar nimic concret.

Pana la urma cu tahogeneratorul ce fac???

Un raspuns: tahogen. este un motor de 5V la turatia nominala a motorului utilizat. Cum este cuplat in circuit, dl. releu va oferit raspunsul mai sus, citez: "tahogeneratorul este tot un motor care lucreaza in regim de generator (dinam) cand este cuplat de axul motorului S1".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 264
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In cazul sursei de energie, nu-mi fac probleme, am un acumulator de 12V si 7A.

Robotul il voi folosi pentru aplicatii diverse, nu sunt inca sigur. Momentan am sistemul de propulsie (un motor c.c. pentru a regla viteza de propulsie si sensul (inainte-inapoi), si inca doua, conectate fiecare la o roata, pentru directie). Asta e propulsia si directia.

Comanda motorului o fac eu. La intalnirea unui obstacol, sa mi se aprinda un LAD pe telecomanda, corespunzator cu locul obstacolului (Vreau sa folosesc 9 LED-uri infrarosii. Pe telecomanda voi avea tot atatea. Daca este un obiect in coltul sin stanga jos a robotului, de exemplu, LED-ul din coltul stanga jos de pe comanda sa mi se aprinda, si eu voi sti sa il ghidez. Renunt la auto-ghidaj).

Vreau sa folosesc PIC-uri pentru ca ma pricep cel mai bine la ele, eventual poate o poarta logica...daca are cineva vreo schema...ceva.

NU il fac radio comandat...cel putin nu acum.

Daca mai aveti intrevari...sunt disponibil.

Link spre comentariu

Si pana la urma cum doriti sa arate "robotul", o schita ceva (desen). Am impresia ca doriti sa fie o "masinuta telecomandata" sau ma insel ? Telecomanda doriti sa fie cu sau fara fir ?

La intalnirea unui obstacol, sa mi se aprinda un LAD pe telecomanda, corespunzator cu locul obstacolului (Vreau sa folosesc 9 LED-uri infrarosii. Pe telecomanda voi avea tot atatea. Daca este un obiect in coltul sin stanga jos a robotului, de exemplu, LED-ul din coltul stanga jos de pe comanda sa mi se aprinda, si eu voi sti sa il ghidez. Renunt la auto-ghidaj)

Pentru aplicatia asta (orientare si schimbare de directie la obstacol), plus controlul directiei si vitezei de deplasare printr-o telecomanda ati avea practic:

- o varianta constructiva cu un PIC si cateva porti logice, respectiv doua CI emisie-receptie (din pacate o astfel de schema nu detin).

- un microcontroler dedicat pe care sa-l adaptati aplicatiei dvs. sau sa-l programati.

Un uC care s-ar potrivi cu ceea ce doriti dvs., are patru iesiri semnal PWM si posibilitate de interfatare cu un circuit de telecomanda cu tranzistori, plus un CI de receptie care se afla pe telecomanda este SAA1251 (pret aprox. 9Euro - l-am vazut acum doi ani in Romania la circa 7USD). Acest microprocesor (chiar daca e mai greu de gasit) a fost conceput pentru alte tipuri de aplicatii dar se poate adapta usor la ceea ce doriti. In plus, are avantajul ca nu trebuie sa-l mai programati. Daca va intereseaza un exemplu de circuit "adaptat cerintei dvs." cu SAA1251, puteti sa-mi spuneti si in decursul zilei de maine, cel tarziu poimaine am sa va prezint schema - versiune alfa sa-i spunem asa, pe parcurs, cu contributia celorlalti ii puteti aduce modificari (daca va fi cazul).

Mai jos am atasat si datasheet-ul acestui uC:

SAA1251.pdf

Link spre comentariu

Mai intai partea tehnica...apoi aspectul :e1:

La varianta cu SAA1251, din ce am inteles, functioneaza cu infrarosu, lucru ce nu ma avantajeaza (distnata, in special, adica nu pot sa il comand din alta camera), dar daca are o raza mare de actiune...

Pot controla motorul pe IR??? Si daca functioneaza si treaba cu LED-urile de orientare pe IR, poate il fac asa.

M-ar interesa in special o comanda radio, dar cat mai simpla, daca nu pe IR, ca ultima solutie.

Link spre comentariu

adry, sa inteleg ca la tine nu conteaza cat de mare o sa iasa robotul asta? pai cu cat e mai mare cu atat mai multa energia va consuma. Am sa caut si eu o schema de telecomanda radio pe patru canale, stiu ca am vazut pe undeva, un Tehnium International parmise. Daca vrei sa faci circuitele alea de telecomanda cu tot, orientare, chestii de astea, si sa le faci clasice o sa iasa mari de tot iar autonomia bateriei va fi asa redusa.

Link spre comentariu

adry, e misto schema, am vazut ca ai si programul. Ai putea actiona in total 8 relee. Pacat totusi ca nu o sa poti sa modifici turatia la motor. Ca sa faci lucru asta trebuie sa mai vii cu modificari, in rest trebuie sa vedem daca merge.

Link spre comentariu

pe asta ma gandesc s-o folosesc pentru comanda LED-urilor de pe comanda (sa stiu daca e prea aproape de ceva). Asa ca va trebui sa fac 2:una asa cum este si una modificata pentru alte comenzi (motor!!!), asa ca o sa va rog sa ma ajutati sa o modific. :d3: :m7: :a5:

Link spre comentariu

asa ca o sa va rog sa ma ajutati sa o modific.

Dl adry, cred ca ar trebui sa faceti o schema bloc in care sa aratati:

- caracteristicile tehnice ale motoarelor de c.c. pe care le aveti disponibile;

- o schita cu blocuri functionale din care sa reieasa clar ceea ce doriti;

- ce doriti si cum va arata la final robotul.

Eu cred ca dvs. treceti cu vederea niste aspecte pe care mai tarziu va veti lovi de ele ajungand chiar pana in situatia in care nu o sa va functioneze "robotul". Dar sigur nu doriti sa ajungeti in situatia asta!!!!

Link spre comentariu

Sunt de acord, dar, pana la finalizarea schemelor, am facut o "recuperare" din care m-am ales cu un afisaj LCD cu 16 pini.

Cum pot afla daca mai functioneaza?

Daca mai functioneaza, il pot adapta pentru a-mi arata distanta parcursa de robot? Adica sa folosesc un releu comandat prin radio (din sistemul din schema de mai sus sau din oricare alta), care sa fie actionat la fiecare ciclu de 360 de grade al unei roti. Pe ecran sa imi arate numarul de cicluri pe care le face roata, apoi inmultesc cu circumferinta rotii si aflu distanta parcursa. :m7:

Daca folosesc mai multe circuite radio de acelasi tip, exista riscul ca acestea sa interfereze? ea-2031

Cat despre motoare, am un motor urias, pe care scrie EA-2031 12cc MADE IN ROMANIA. Desi e foarte mare, am optat pentru putere excesiva decat sa plang mai tarziu dupa ea. :m7: Si mai am 2 motoare pe care scrie 12 vdc 2000-4000RPM CW pe care le-am cumparat acum careva sptamani de la un magazin.

Link spre comentariu

Sunt de acord, dar, pana la finalizarea schemelor, am facut o "recuperare" din care m-am ales cu un afisaj LCD cu 16 pini.

Cum pot afla daca mai functioneaza?

Daca mai functioneaza, il pot adapta pentru a-mi arata distanta parcursa de robot? Adica sa folosesc un releu comandat prin radio (din sistemul din schema de mai sus sau din oricare alta), care sa fie actionat la fiecare ciclu de 360 de grade al unei roti. Pe ecran sa imi arate numarul de cicluri pe care le face roata, apoi inmultesc cu circumferinta rotii si aflu distanta parcursa. :m7:

Daca folosesc mai multe circuite radio de acelasi tip, exista riscul ca acestea sa interfereze?

Pune o poza cu afisajul. Este grafic sau doar cu 7 digiti? Daca este grafic (si cred ca este, 16 pini sunt in general standard) problema se complica, interfatarea cu circuite logice este foarte dificila din cauza semnalelor complexe de control si date, recomand un microcontroller.

Pt. afisarea distantei parcurse optiunea ta este viabila.

Pt. evitarea obstacolelor, cum am scris intr-un post anterior, nu complica inutil schema, pune un sistem asemanator cu cel de pe "hand-dryer" (uscatoare de maini), rezolvi cu un emitator IR si un receptor...

Link spre comentariu

Este un afisaj cu 2 digiti si 2 puncte, pe care scrie LDD4061-10 LIGITEK. Nu stiu prea bine ce-i ala un afisaj grafic, dar acesta cred ca este cu 7 digiti. Am cautat un datasheet pentru el si nu am gasit, dar am gasit pentru unul asemanator cu 18 pini, pentru a va face o idee: datasheet. As dori sa nu folosesc microcontroller.

Cat despre orientare, ce receptori sa folosesc, fototranzistori, fotodiode (vreau sa fie sensifili doar la IR). Si la detectarea unei raze IR, acestea actioneaza ca un intrerupator, inchizand circuitul???

Edit: Am gasit solutia pentru detectorul de proximitate IR aici (are si schema) :e3:. Ce spuneti de el???

Mai ramane problema cu distanta... :d2:. Afisajul este aproape singur cu 7 digiti...are 2 cifre formate din 7 segmente...poate vin cu niste poze.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.