Sari la conținut

Roboti... mici !!!

titi
 Share

Postări Recomandate

L-as ruga pe donpetru sa-mi faca o schema a circuitului cu tot, pentru ca nu veau sa gresesc...

Daca va intereseaza cuplu atunci va trebuie o schema de c-da a unui motor de c.c. in bucla inchisa. Acest lucru presupune existenta unui tahogenerator (a unui traductor care sa culeaga turatia si sa dea pe iesirea lui un semnal unificat de tensiune si/sau curent). In acest caz schema prezentata mai sus devine (vedeti post nr.65 de mai jos).

LATER EDIT:

Stie cineva cum pot folosi pentru a-l face pe robot sa se orienteze?

vreau un sistem cu 9 LED-uri infrarosii, si eu sa am in comanda tot 9 LED-uri. Cand a detectat ceva, sa se opreasca, sa se aprinda LED-ul corespunzator de pe comanda si sa-mi ceara parerea, sau daca ii setez modul "auto" sa ocoleasca singur obiectul.

Daca doriti sa realizati asa ceva atunci trebuie sa va orientati catre o aplicatie cu microcontroller dedicat pe care sa-l programati in functie de necesitatile dvs. (adica nr. LED-uri, capacitate si precizie de orientare etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 264
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Paiii...sunt nou in controllere, desi pricep repede.

Pentru robot, eu as vrea sa folosesc un PIC. Se poate? Are cineva vreo schema cu asa ceva?

Si mai am o intrebare pentru donpetru: care este tensiunea si intensitatea curentului spre motor la toate cele trei scheme?

Eu am un motor de 12 v si inteensitatea...nu sunt prea sigur.... :m7:

Link spre comentariu

Pentru robot, eu as vrea sa folosesc un PIC. Se poate? Are cineva vreo schema cu asa ceva?

Se poate utiliza dar mai bine si util intr-o astfel de aplicatie sunt procesoarele Xilinx (vedeti si topicul de aici). Avantajele sunt enorme in comparatie cu PIC-urile dar suportul (placa) de programare mai scumpa.

Si mai am o intrebare pentru donpetru: care este tensiunea si intensitatea curentului spre motor la toate cele trei scheme?

12V, max. 500mA.

Link spre comentariu

Dar in schemele de comanda,diodele vor limita tensiunea pe motor la 0,7V,iar pe turatie inapoi,ambele tranzistoare conduc,deoarece 4424,intern arata,ca in desen.

Dl. miron1947, aveti dreptate. Am refacut schema de comanda. Oricum, curentul maxim suportat de TC4424 ar fi bine sa nu depaseasca in regim nominal 500mA chiar daca in datasheet-ul circuitului integrat producatorul spune ca poate sa suporte pe iesire peak-uri de 3A.

Schema modificata am atasat-o mai jos.

control_DC_motor_with_tahogenerator_v3.JPG

Link spre comentariu

Dar aceasta schema este pentru 2 motare????

Stiu de dezavantajele PIC-urilor, dar pentru a folosi alte microcontrollere trebuie sa o iau de la capat si nu am timp, nici nu imi permit momentan un astfel de programator...asa ca raman la PIC-uri...

Link spre comentariu

Dar aceasta schema este pentru 2 motare????

Nu,este necesara cate una pentru fiecare motor.Eu va propun sa-l constriti intai mai minimal,deoarece, eu,inca,n-am vazut, un proiect nou,care sa indeplineasca toate cerintele,fara modificari,la punerea in practica.

Link spre comentariu

Stie cineva cum pot folosi pentru a-l face pe robot sa se orienteze?

vreau un sistem cu 9 LED-uri infrarosii, si eu sa am in comanda tot 9 LED-uri. Cand a detectat ceva, sa se opreasca, sa se aprinda LED-ul corespunzator de pe comanda si sa-mi ceara parerea, sau daca ii setez modul "auto" sa ocoleasca singur obiectul.

adry, cu un PIC mare lucru nu ai sa poti sa faci, doar sa actionezi inainte-inapoi doua motoare DC, dar...doar atat. Daca vrei sa-l faci sa se orienteze, precum spui mai sus, atunci trebuie sa apelezi un uC profesional sau sa treci pe FPGA-uri, ceea ce presupune sa ai cunostinte practice si teoretice mai multe decat la PIC-uri.

tahogeneratorul este tot un motor care lucreaza in regim de generator (dinam) cand este cuplat de axul motorului S1.

Link spre comentariu

adry, cu un PIC mare lucru nu ai sa poti sa faci, doar sa actionezi inainte-inapoi doua motoare DC, dar...doar atat. Daca vrei sa-l faci sa se orienteze, precum spui mai sus, atunci trebuie sa apelezi un uC profesional sau sa treci pe FPGA-uri, ceea ce presupune sa ai cunostinte practice si teoretice mai multe decat la PIC-uri.

Se poate si cu PIC-uri. Viteza lor de lucru este mai mult decat satisfacatoare pt. aplicatii complexe cum ar fi orientarea, detectarea obstacolelor, etc...

Link spre comentariu

Se poate si cu PIC-uri. Viteza lor de lucru este mai mult decat satisfacatoare pt. aplicatii complexe cum ar fi orientarea, detectarea obstacolelor, etc...

Are cineva vreo schema, cava? unsure.gif Nu ma intereseazzza in special viteza, dar nici sa strea 10 minute sa se gandeasca incotro s-o ia. Vreau un sistem cu 2 moduri:auto si manual. Cand il setez pe auto, sa imi arate obstacolul si calea pe care o ia, iar pe mnual imi arata obstacolele si il ghidez eu. tongue.gif

Pana la urma cu tahogeneratorul ce fac??? blink.gif Ce este el de fapt si cum il conectez la S1?????? :e4:

Link spre comentariu

Vreau un sistem cu 2 moduri:auto si manual. Cand il setez pe auto, sa imi arate obstacolul si calea pe care o ia, iar pe mnual imi arata obstacolele si il ghidez eu.

Atunci mai bine il cumperi. Problema e ca prin Romania nu prea gasesti kituri pentru asa ceva. Uite un site de unde sa te inspiri:

http://users.ece.gatech.edu/~hamblen/4006/robot_links.htm

edy, se poate si cu PIC-uri dar eu m-am referit la faptul ca numai cu un singur PIC nu o sa poata sa faca ce vrea adry, doar daca mai vine cu vreo doua TTL-uri. In fine, cred ca ma intelegi ce vreau sa spun concret.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.