Sari la conținut

Roboti... mici !!!

titi
 Share

Postări Recomandate

• Răspunsuri 264
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E foarte intersant. Dar ce dotiti sa spuneti, ca nu ajung bateriile de 9 V? Daca nu cautam un acumulator, dar ar trebui mai intai sa construim robitul, si apoi sa vedem cu ce il alimentam. Mai veniti si dumneavoastra cu idei...va rog!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o aproximare. Si oricum nu il las la o greutate mai mica (ii pun balast), pentru a avea tractiune. Acum am rezolvat propulsia: Va avea 6 roti, dintre care 4 motoare, actionate de 4 motoare (pentru orice eventualitate).

Pentru indicatorul nuvelului acumulatorului (bateriei), am gasit asta.

Link spre post

Dl. Miron are dreptate. Primul punct sursa de energie. Nu va complicati cu gramada de motoare, creste consumul si nu cred ca este o optiune fiabila. Si apoi titlul topicului este "roboti mici". Folositi unu sau maxim doua motoare, sunt elementele care consuma cel mai mult din robotul respectiv. De asemenea sa aveti in vedere partea mecanica a robotului...

Link spre post

Da, aveti dreptate, 4 motoare e cam mult, voi folosi 2, care vor actiona fiecare cate o roata. Pentru directie, cred ca cea mai buna solutie este folosirea unui variator pentru fiecare motor, si la viraje, un motor sa incetineasca, si/sau celalalt sa accelereze.

Exista o problema. Am cumparat un motor de 8 lei, care este bun pentru el, dar se incalzeste extrem. Cum il pot raci???

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.