Sari la conținut

Roboti... mici !!!

titi
 Share

Postări Recomandate

• Răspunsuri 264
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si lasand la o parte "minirobotii", am o "mica" problema la my robot, sa-i spun asa. Am vreo sansa sa il fac sa se deplaseze autonom? Adica sa ii incarc in memorie un "program", si apoi sa mearga dupa cursul din programul dat.

p.s. Daca se poate, fara microcontrollere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vreo sansa sa il fac sa se deplaseze autonom? Adica sa ii incarc in memorie un "program", si apoi sa mearga dupa cursul din programul dat.

p.s. Daca se poate, fara microcontrollere

Adica un traseu fix,prestabilit?

Link spre comentariu

Da, iar daca senzorii observa vreo modificare a traseului, sa ma avetizeze, dar asta e alta poveste.

Cred ca fara microcontroler nu se poate obtine acesta avertizare.Daca este facut un montaj cu integrate logice,trebuie sa-i puneti remorca,pentru ele,devine voluminos,iar consumul ....

Link spre comentariu

Pai o complexitate mai mare, inseamna o memorie mai mare, dar pe mine ma intereseaza sa stie sa ia curbele doar, cu o precizie nu extrem de mare, o toleranta de 20cm cred ca imi ajunge.

Totusi, sa suporte un traseu de complexitate medie, cam 20, 30 de curbe.

Link spre comentariu

Adica?

Si ar mai fi o solutie. Inainte de inventarea gramofonului, aparatura audio functiona cu niste benzi de carton perforate. pot perfora biste benzi de carton, cu niste contecte si nu mai folosesc microcontroller.

Link spre comentariu

Cu citire optica e mai complicat. Voi pune un motor care sa traga banda de carton, si iste contacte metalice. Cand este o gaura intre contacte, ele se atinga si fac ceva (o iau intr-o parte sau merg inainte). In plus, poate suporta orice complexitate, iar memoria este limitata doar de greutatea cartonului. Singura problema e precizia cu cre realizez perforatiile...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.