Sari la conținut

Postări Recomandate

Cresti miezul scad nr. de spire si ai pini suficienti pentru legaturi. Vezi pe ETD44 daca ai pini destui si recalculeaza. Sa nu fii surprins daca si ETD44 este mic. Ti s-a spus sa nu cumperi nimic pina nu-i OK teoretic. Am lucrat multe trafo dupa cum imi parea mie ca ar fi bine. Doar dupa ce am respectat calculele , lucru pentru care trebuie sa-i multumesc intotdeauna si lui smilex, m-am apropiat de adevar.

IR2161 ofera stabilizare intre anumite limite, suficient, zic eu, pentru acest caz.

Editat de RockDok
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54674
Distribuie pe alte site-uri

deci:

tensiunea minima de alimetare 190Vca=>190*sqrt(2)=268Vcc pentru 320W consumati din alimentare 320/268=1,19A

condensator ales pentru filtraj 220uF

Uc=I*t/C=1,19*0,01/220*10-6 =54Vcc =>268-54=214Vcc

limitele alimentarii sunt 214--350Vcc

Tensiunea minima care ataca transformatorul =214Vcc 107V fata de mediana (semipunte ) la 107Vcc pentru 320W curentul este 320/107=2,99A~3A

scadem tensiunea care cade pe tranzistore si pe condensatorul echivalent 0,30ohmi pentru fiecare tranzistor si Dt =5%(cum aflu daca este bine ales )

Daca oscilatorul este la 100Khz =>T=10us si din ce am inteles ar fi ca doar impulsurile comanda tranzistorii alternativ cu cate un impuls la fiecare 10us si cum rezulta 50KHz frecventa la care lucreaza transformatorul nu am inteles

Editat de ardeleanu bogdan
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54675
Distribuie pe alte site-uri

bine. in explicatii este spus ca se scad tensiunile de pe condensatotori si de pe tranzistori ,dar se scade din tensiunea care trece printr-un tranzistor

Nu era mai corect sa se scada pentru fiecare tranzistor separat si in acest caz condensatorii sunt in serie ?

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54677
Distribuie pe alte site-uri

canalul D-S de unde face parte ? eu zic ca face parte din tranzistor .Nu mai conteaza oricum este o tensiune care se pare ca nu este luata in consideratie prea mult mai ales in schema originala la care nr de spire din primar este destul de mic .Ce tip de calcul a facut de i-a dat atatea spire?

aici este una din prezentarihttp://escooter.org.ua/forum/4-132

este la 800W ,dar schema care am postat-o in primul post este de 600W +/-50V

Editat de ardeleanu bogdan
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54680
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane, sunt prea multe lucruri pe care vrei sa le cuprinzi in cateva propozitii.

Da, fiecare tranzistor face o semialternanta. Un ciclu high-MOS + low-MOS face perioada de oscilatie si implicit frecventa de lucru a trafului.

Caderea de tensiune pe un tranzistor e nesemnificativa uzual, dar nu se calculeaza pe doua odata pentru ca acel curent nu trece prin ambele tranzistoare, ci doar prin cate unul. Sau cel putin poti spera ca nu va trece prin ambele deodata...

Poti recalcula traful cu o alta inductie care mareste pierderile in miez in limite acceptabile. De asemenea, poti recalcula pentru o tensiune maxima de 310V, s-ar putea sa nu atingi in veci 350. Poti ajunge astfel la 60-70% din spirele actuale. Dar nu este recomandarea mea. Tu insa fa cum consideri mai bine, cu rezultatele si efectele care iti convin tie. Sa nu crezi ca daca faci altfel decat sugeram noi, ne suparam si te abandonam. Eu din principiu apreciez initiativa.

Revin la sugestia mea de a face intai torul si de a finaliza schema si abia apoi de a bobina/prrocura traful si piesele necesare.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54681
Distribuie pe alte site-uri

Revin la sugestia mea de a face intai torul si de a finaliza schema si abia apoi de a bobina/prrocura traful si piesele necesare.

oricum este un compromis ca nu incap atat de multe spire in paralel .In softul acela care calculeaza nr de spire in functie de inducatnta da un diametru maxim1,35mm .Nu spune nimic de curentul care trece prin conductor .doar sa incep cu 7fire in paralel si poate asa merge cu toate ca stiu ca ar fi cam 23m lungime si la dimensiunile torului este cam imposibil.In sursele ATX conductorul din bobinele serie nu este nici pe departe asa de mult .Se face compromis sau se tine prea mult cont de racirea fortata ? Editat de ardeleanu bogdan
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54682
Distribuie pe alte site-uri

m-am mai gandit sa fac sursa la 5A

Am calculat ca Dt=3,5us

si ar veni pentru inductanta serie 210uH 52spire cate 26 pentru fiecare infasurare tensiunea in calculul inducatntei serie am luat-o 30v

in primar mi-au iesit 60.76 spire si in secundar 18,695 spire Am zis ca ar fi 60 in primar si 20 in secundar si sa pun doua in paralel in primar si vreo 5 in secundar

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54686
Distribuie pe alte site-uri

am gasit in datasheet winding area 177mm2 (ETD39 cred ca se refera la aria utila pentru bobinat ) 60*1,13mm2 =67,8mm2(primar) si 20*7,06mm2 =141,37mm2 67,8+141,37=209,17mm2 >177mm2

imi iese daca pun doar 4 in pralel in secundar (158mm2)si cred ca asa o sa fac .O sa fie un curent mai mic ,dar asta e.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54693
Distribuie pe alte site-uri

Ce stii dspre borduri si de izolatiile intre straturi? Suprafata unei sectiuni circulare este mai mica decit suprafata ocupata care , zic eu, este suprafata patratului care inconjoara sectiunea circulara. In cazul unui conductor cu d=0.6mm avem 0,28mm2 suprafata sectiunii circulare iar conductorul ocupa d2 = 0.62= 0.36 mm2. Ai ramas tot cu 4 conductori paraleli in primar desi ai redus la jumatate curentul din secundar?

Editat de RockDok
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5534-sursa-cu-sg3525-si-ir2113/page/7/#findComment-54694
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock