Sari la conținut

Sincronizator cu ATmega 328

Postări Recomandate

LM285 se poate configura ca referinta ADC a microcontrolerului Atmega328 ---- MCU care va avea si functie de voltmetru. Tensiunea masurata va fi in domeniul 10...18V, pentru ca ati spus ca poate sa fie atat 10...11V cat si 17...18V. E important de stabilit clar intreg domeniul de tensiuni care poate apare la intrarea ADC a microcontrolerului (inclusiv cazurile cele mai nefavorabile care se vor intalni in practica). Dupa aceea, dupa ce ati stabilit asta, mentionat intervalul de tensiuni cand bateria e incarcata si intervalul de tensiuni cand bateria este descarcata. Ceea ce ati spus adineaori, e putin cam imprastiat si ar trebui puse serios in ordine pe hartie.

Reveniti cu fisierul EAGLE cu schema desenata (atentie, nu schema bloc, ci schema cu componente electronice - dupa aceea am s-o completez/cizelez eu).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cochetat cu ideea unei tablete pe care se afiseaza rezultatele ... dar tot presupune si un RISC .

Link spre post

Tyc poti face rost de 4 senzori auto de depresiune indentici , adica de la acelasi tip de masina ?

Am facut un soft in Bascom pentru asa ceva cu ATiny24A si LCD 16x2, dar il pot madifica imediat pentru Arduino cu ATmega 328.

Nu trebuie decat cei patru senzori, un ATmega , un LCD de cat vrei (cu conditia sa incapa ce doresti pe acel afisaj) si cateva rezistente.

Valori afisate de la 0 pna la 999 (15 pana la 115 kPa pentru fiecare piston). Nu utlizezi circuite specializate doar senzorii auto.

Din pacate nu stiu cum sa atsasez imagini.

Montajul este facut practic si untilizat pentru a sincroniza 2 carburatoare duble orizontale montate pe un motor Alpine care este pus pe o Dacie 1300.

Acei senzori , dupa parerea mea , nu vor functiona in aplicatia ta. Iti trebuie pentru presiune absoluta.

Editat de lucian68
Link spre post

Am 4 senzori dar nu am date despre ei .

Asa ca 2smpp sunt cei mai buni!

Pt mai multe optiuni de raspuns apasa 'more reply option' (langa butonul 'post') .

Editat de donpetru
Stergere atasament (schema nefinalizata)
Link spre post

Senzori auto care citesc depresiunea pe galeria de admisie au 3 fire

Plus 5v, Masa si semnal de iesire .

Semnalul de iesire este o tensiune cuprinsa intre 15mV si 4.85 Volti. Acel semnal il citeste direct calculatorul de injectie ( direct cu adc-ul).

Senzorii pentru motoarele asprate sunt echivalenti cu MPX4115, pentru motoarele turbo MPX4250.

Tensiunea de iesire din senzor este lineara in functie de depresiunea din galerie.

Te pot ajuta cu indentificarea pinilor cu conditia sa-mi dai cadul acela lung format din numere.

Din pacate ma exprim ma greu in scris si cred ca am fost destul de clar.

Vacuum Metru AT24.pdf

Link spre post

Senzori pe care-i am sunt cu 3 fire ,unul rosu,unul albastru si unul galben ,probabil rosu+,albastru- si galben iesirea dar nu stiu ce iesire are :in curent sau in tensiune ,semnal continuu sau pwm ,sau...Astia arata ca o bujie ,sunt de la motoare turbo ,tensiunea de sistem e 24V ,motoare de generator . Masoara depresiunea din galerie iar iesirea intra intr-un calculator de proces (tot ce-i posibil ca marimea de iesire sa fie liniara ) .Prea multi daca .

E marcat cu doua siruri de cifre ,asezate unul deasupra celuilalt:

-IC38523

-146-31 488

Am observat ca divizorul e neterminat , de aceea postez sch complectata:

amplificator.pdf

La 12V (motor oprit si bateria incarcata 0%) tensiunea la Atmel e de 3V ,la 20V(max) =>5V iar la 1,23V(min) => 0,308V.

Frecventa e de 16MHz /q .

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock