Sari la conținut

minihidrocentrala ?

titi

Postări Recomandate

titi, eu zic ca este prea mare chinuiala ca sa faci asa ceva. Numai cat ma gandesc la amenajarea hidrotehnica!!!! :wacko:

p.s. totusi, tind sa cred ca iti trebuie si o autorizatie de "Apele romane", parca asa le spune si am impresia ca iti baga un mic impozit pe echipament. Dar, mai bine te interesezi, ca sa stii exact toate cheltuielile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 46
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

totusi, tind sa cred ca iti trebuie si o autorizatie de "Apele romane",

Daca acel curs de apa trece pe proprietatea Dl.-ui,nu cred ca are nevoie de aprobare.Daca cineva, isi sapa un put, in curte,ii trebuie aprobare?

Link spre comentariu

Miron1947 specifica bine!Daca cursul apei trece pe propietatea lui,nu plateste nimic,practic protejeaza mediul si cursul paraiului.La LPelectric poti sa afli pretul printr-un e-mail.Acolo este dat si un exemplu de gen,eolian cu 2 panouri solare + echipament aferent la 4500 euro.

Dar mai sunt si alte site-uri unde se poate afla preturile generatoarelor.

Acum fac o specificare un gen.trifazat sincron de 5kw e prea mare,din cate am inteles poate foarte bine folosi si unul de 2,5-3kw care chiar ar fi suficient. scratchchin.gif first.gif

PS.Acolo vezi si constructia unei turnime. thumbup.gif

Link spre comentariu

domnilor, am spus ca s-ar putea ca societatea "apele romane" sau cum io spune o sa-i perceapa niste taxe pentru constructia minihidrocentralei deoarece impozit se plateste in Romania aproape pe orice. Spre exemplu, chiar daca cumpar 1000mp de teren si platesc impozit la stat pe el, asta nu inseamna ca daca mai tarziu imi fac o casa pe teren nu o sa platesc impozit si pe casa. Omul plateste impozit pe teren, teren sa presupunem scindat de cursul unei ape. Daca face niste modificari hidrotehnice asta inseamna ca si cum ti-a parcela terenul, lucru ce inseamna o alta carte funciara, alta socoteala, alti bani. In fine, nici la asta nu ma pricep prea bine.

Oricum, in nici un caz nu o sa afle apele romane de constructia respectiva si nici omul nu o sa aiba interes in a se da in vileag.

Acum sa revenim la problema amenajari hidrotehnice care am vazut ca a fost trecuta cu vederea. Mie unul mi se pare destul de greu, mai bine investesc in niste panouri solare; dar parca nici astea nu sunt foarte bune. Am auzit un caz cand i s-a gainatat o pasare pe panoul fotovoltaic. Sa vedeti atunci bucurie!!!!!! :m7:

Cat despre o alternativa de eoliana.... :a5: prea scump!!! si zgomotos!!!!!!! :a6:

In privinta puterii generatorului raman la parerea lui tiristor de mai sus:

si unul de 2,5-3kw care chiar ar fi suficient.
conectat la un stabilizator de tensiune alternativa din comert. Bine, niste protectii intr-un tablou general si ce mai trebuie. E destul de ieftina solutia.
Link spre comentariu

am discutat cu amicul si printre altele am ajuns la concluzia ca o sa aplice varianta simpla, un generator, un stabilizator de tensiunea alternativa si un tablou general. Lui i s-a parut cea mai ieftina solutie si cred eu si durabila.

Acum mai apar o serie de intrebari:

- de unde poate cumpara generatorul sincron, cam ce pret ar fi si cam care credeti ca ar fi pana la urma puterea cea mai recomandata ?????????? Am facut un calcul, acum are o putere de vreo 4kW instalata. Ma gadeam la un generator de putere mai mare. La astea puterea se masoara in kVA parmise ???? Sau kW, adica as dori sa stiu ce caut si ce sa cer.

- in privinta parti mecanice a hidrocentralei dupa ce m-am consultat si i-am spus si amicului nu stie ce sa aleaga, adica ori varianta cu zbaturi ori varianta cu turbina. Care credeti ca este mai usor de facut ???

- cam cat de lung trebuie sa fie canalul de aductiune ??/ Este vreo limita sau o valoare stabilita. oricum am sa mai recitesc articolul din tehnium de mai sus.

cat despre autorizatii la apele romane, nu cred ca e cazul.

Link spre comentariu

Uite o solutie ieftina.Faceti rost de doua roti de caruta si montaile zbauri intre roti..Eu am facut un calcul si nu cred ca amicul tau are o sarcina constanta de 4kw.Pt acest consum ai nevoie de aparate multe care sa functioneze.Deci consumul orar ar veni la 1,5-2kw.Dar voi hotarati .Intrebarea e daca exista suficienta forta hidraulica sa actioneze generatorul de 4kw.Pt generator solutia este sa cauti pe la RENEL-ENEL poate au vreun generator din alea vechi casate moral. first.gif thumbup.gif

Link spre comentariu

Faceti rost de doua roti de caruta si montaile zbauri intre roti

Daca cursul de apa, are viteza mica,la diametrul rotilor(parghia rezultata)va fi cam greu de obtinut performanta,mai ales ca cele de caruta(rotile) sunt si cam grele.

Link spre comentariu

• 2 weeks later...

mersi tiristor de sugestie, oricum amicul s-a cam speriat cand i-am spus de amenajarea hidrotehnica dar asta oricum daca se va hotara pana la urma sa o faca, o va face la vara.

deci, va tin la curent.

multumesc tuturor pentru sugestii.

Link spre comentariu

• 2 weeks later...

eu am vazut in Retezat generator pe un riu , si sus langa cabana altul avea un "jgheab" in care era deturnata apa si unde aceasta curgea cu viteza mai mare plus cu un debit constant , fara acumulare doar ce se aduna in jgheab si fara cadere mare .Roata parca era de bicicleta si pe aceasta erau montate palete .cu o transmisie invartea cu viteza mare un dinam.Nu stiu cata energie producea probabil doar ptr iluminat .Nu mai tin minte era demult si eram la copil .

Cea pe care am vazut-o pe rau rea ceva "industrial" ancorata cu cabluri de otel "deasupra raului ,asa am inteles de la profesor ca din acelea erau mai multe la fel in muntii.

Cred ca trebuie sa se gaseasca in biblioteci descrierea , planul ., proiectul. se gasesc siteuri pe tema acesta.

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=mi...rala+&meta=

Link spre comentariu

• 3 weeks later...
eu am vazut in Retezat generator pe un riu , si sus langa cabana altul avea un "jgheab" in care era deturnata apa si unde aceasta curgea cu viteza mai mare plus cu un debit constant , fara acumulare doar ce se aduna in jgheab si fara cadere mare .Roata parca era de bicicleta si pe aceasta erau montate palete .cu o transmisie invartea cu viteza mare un dinam.Nu stiu cata energie producea probabil doar ptr iluminat .Nu mai tin minte era demult si eram la copil .

Cea pe care am vazut-o pe rau rea ceva "industrial" ancorata cu cabluri de otel "deasupra raului ,asa am inteles de la profesor ca din acelea erau mai multe la fel in muntii.

Cred ca trebuie sa se gaseasca in biblioteci descrierea , planul ., proiectul. se gasesc siteuri pe tema acesta.

Daca mai cunoasteti site-uri cu minihidrocentrale va rog sa postati. am vorbit cu amicul si mi-a spus ca nu gaseste un motor sincron ieftin, eventual SH. S-a uitat pe cateva magazine si au niste preturi ..... :wacko: A spus ca daca costa prea mult renunta. Avea dreptate cineva cand spunea ca amenajarea hidro e problema si asa e. Deci cine stie de unde ar putea lua generatorul ? am gasit asta:

http://www.alfastartm.ro/generator-curent-...10-kva_184.html

Link spre comentariu

Daca mai cunoasteti site-uri cu minihidrocentrale va rog sa postati. am vorbit cu amicul si mi-a spus ca nu gaseste un motor sincron ieftin, eventual SH. S-a uitat pe cateva magazine si au niste preturi ..... :wacko: A spus ca daca costa prea mult renunta. Avea dreptate cineva cand spunea ca amenajarea hidro e problema si asa e. Deci cine stie de unde ar putea lua generatorul ? am gasit asta:

http://www.alfastartm.ro/generator-curent-...10-kva_184.html

am eu unu sincron 220v pentru putere tre sa ma uit ca nu mai tin minte da e tocmai in france cit esti dispus sa platesti ?

Link spre comentariu

• 2 weeks later...
am eu unu sincron 220v pentru putere tre sa ma uit ca nu mai tin minte da e tocmai in france cit esti dispus sa platesti ?

mersi, dar pana la urma cred ca nu mai are mult si renunta amicul la ideea cu minihidrocentrala. Prea scump generatorul si prea multa bataia de cap cu amenajarea hidrotehnica. Deja a inceput sa caute alte solutiii, a vazut niste panouri fotovoltaice, cam scumpe dar cel putin nu face amenajare hidrotehnica.

oricum, va multumesc tuturor care v-ati implicat si daca in caz de se razgandeste amicul va tin la curent.

mi-ar fi placut sa vad o minihidrocentrala dar............... :e4: :e2: :j8: :f7: :d8: :f3:

Link spre comentariu

• 3 weeks later...

salut,

am citit cu atentie tot ce a-ti scris pina acum..dar nu vad rezolvarea la intrebare

Ma intereseaza si pe mine ,deoarece eu am cumparat de curind o fosta moara care are construit barajul (stavilar) si canalul de aductiune a apei catre turbina si canalul de fuga al apei la iesirea din turbina.

Normal (cred eu!!!!) ..imi mai trebuie doar generatorul,dar nefiind de meserie nu stiu ce sa cer ptr a fi pusa in functiune.

Odata nu de mult cred ca a mers ptr o moara de cereale , dar cred ca ar putea fi pusa in functiune cu ceva "meseriasi'.

Daca ma puteti ajuta cred ca pot veni in sprijin si cu niste poze de la fata locului

e-mail niky@alsys.ro

multumesc

daca am gresit ceva scuze....nu am mai scris in forumuri (inca invat)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock