Sari la conținut

Mici modificari la pistol de lipit Radio Progres


vanessamae

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor colegilor

Stiu ca s-a mai discutat si in alte topicuri despre pistolul de lipit romanesc si sper ca nu voi fi sanctionat prea aspru ca am mai deschis si eu un topic nou. De fapt vroiam sa rog moderatorii, daca se considera ca ar fi benefic si, bineinteles, in limita timpului disponibil sa fie cumulate toate aceste subiecte intrun singur topic.

Am sa prezint si eu cateva mici modificari efectuate asupra acestui "utilaj".

Putin offtopic - deoarece se va observa din foto spun de la inceput ca sunt "fericitul" posesor a doua astfel de pistoale de lipit.

1. Lacuirea transformatorului (bazait = 0). Operatiunea am executat-o prin cufundarea timp de 20 minute a trafo in nitrolac, apoi 3 zile agatat in balcon la uscat.

post-24282-0-00474300-1402499647_thumb.jpg

2. Acest punct l-am executat de fapt acum vreo 20 de ani. Decuparea capetelor barilor de Cu din secundar pentru inlocuirea sistemului original de prindere a ansei. Avantaje : prindere mult mai ferma, suprafata de contact mai mare (se incinge in 1 sec) si, bineinteles simplificarea operatiunii de confectionare a ansei.

post-24282-0-57671100-1402499670_thumb.jpg post-24282-0-61870500-1402499675_thumb.jpg

3. Si acest punct a fost executat in acelasi timp cu pct. 2. Am folosit microswitch-ul avut atunci la indemana (cel gri), zilele trecute in schimb, am mai cumparat inca 2 buc EV-163143 (4,5 ron / buc). Tragaciul pistolului a ramas acelasi si "calca" perfect pe microswitch.

post-24282-0-89648900-1402499698_thumb.jpg

4. La un moment dat am fost curios sa vad care este mai tare : surubul de prindere ori carcasa pistolului. Normal ca surubul a iesit invingator si au rezultat cele 2 minunate gauri in partea de jos pe ambele fete ale carcasei. Rezolvare : ramase de la confectionarea unor standuri pentru boxe, 2 buc "piese de imbinare" mobila. S-au taiat 4 mm din lungimea "piulitei" astfel incat la strangerea surubului sa nu mai fie presata carcasa pistolului in partea de jos pentru a nu se mai crapa si totodata sa fie si estetic (sa vina la fata). Ar fi trebuit taiat/pilit si din surub vreo 2 mm pentru a se infileta pana la capat, dar din motive de "lene" am folosit o saiba. Lucrarea a fost facuta la carcasa celui de-al doilea pistol de lipit.

Piesa respectiva se gaseste la orice producator de mobila si costa 0,7-0,8 ron - sunt marimi diferite incepand de la 4 mm pana pe la 10 mm.

post-24282-0-08018900-1402499722_thumb.jpg

5. Montare condensator pentru eliminarea parazitilor "trimisi" in reteaua de 220V la actionarea microswitchului si 'in action".

post-24282-0-46651900-1402499743_thumb.jpg

 

Sper ca aceste mici modificari sa fie folositoare cuiva si astept opinii/sugestii pentru eventualele greseli pe care le-am facut.

Stima tuturor.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Buna seara, daca se duce stratul argintiu de pe ansele pistoului de lipit si ramane la vedere suprafata aramie (de cupru), se poate intampla ca in timp aceasta suprafata sa se oxideze si astfel varful sa nu se incalzeasca la fel de repede ? Oxidarea reduce capacitatea de a conduce curentul ? 

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator frediw

Salutari.Parerea mea e ca sunt cele mai bune pistoale de lipit.Am si eu doua, le folosesc de 20 ani fara probleme,totul e original,doar ca nu mai am acele becuri si carcasele sunt distruse dar cu putina banda s-a rezolvat  :yes: (ca pe vremuri).Se poate folosi si prinderea originala a ansei(e mai estetic dupa parerea mea) cu conditia sa faca contact ferm,putin smirglu si e ca nou  :hi:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.Parerea mea e ca sunt cele mai bune pistoale de lipit.

Total de acord. Am si un model cu siguranta termica si care avand transformatorul subdimensionat ma obliga sa stau mai mult decat sa lucrez. Are insa avantajul unei fixari foarte bune a ansei, pe care as dori sa-l adaptez la un pistol "normal"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.Parerea mea e ca sunt cele mai bune pistoale de lipit.carcasele sunt distruse dar cu putina banda s-a rezolvat  :yes: (ca pe vremuri).Se poate folosi si prinderea originala a ansei(e mai estetic dupa parerea mea) cu conditia sa faca contact ferm,putin smirglu si e ca nou  :hi:

Si eu am doua unu alb si unu negru ambele facute la radio progres.

Cel negru il am de la un cumnat care spune ca este de prin 196X  avea dansu 8 ani cand l-o primit cadou.

In privinta carcaselor sunt de cumparat cate vreti si la un pret mai mult decat decent si nu merita sa va chinuiti cu banda .(la magazinul online cu M din Alexandria)

Editat de pop ciprian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un pistol de lipit, care l-am primit de la cineva intr-o stare destul de proasta, barele au fost indoite (sau rasucite, nu imi dau seama), iar apoi s-a incercat indreptarea lor. L-am incercat si functioneaza, varful se incalzeste in 2-3 secunde.

Exista posibilitatea ca transformatorul sa se strice din cauza ca au fost indoite (rasucite) si apoi indreptate barele din secundar ? 

Indoirea (rasucirea) a barelor poate produce rezistenta electrica mai mare astfel incat sa se suprasolicite transformatorul ?

 

http://imgur.com/JqUHft4

http://imgur.com/vwjJY4p

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasucirea barelor care sunt de fapt bobina secundara a transformatorului daca nu au ajuns cumva in scurtcircuit nu influenteaza cu nimic functionarea pistolului de lipit, ci doar aspectul.Daca nu va deranjeaza ca apare putin mai urat,lasati-l asa cum aste. Incercarile de a le indrepta pot duce la defectiuni mai grave. Nu merita sa va chinuiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un pistol de lipit, care l-am primit de la cineva intr-o stare destul de proasta, barele au fost indoite (sau rasucite, nu imi dau seama), iar apoi s-a incercat indreptarea lor. L-am incercat si functioneaza, varful se incalzeste in 2-3 secunde.

Exista posibilitatea ca transformatorul sa se strice din cauza ca au fost indoite (rasucite) si apoi indreptate barele din secundar ? 

Indoirea (rasucirea) a barelor poate produce rezistenta electrica mai mare astfel incat sa se suprasolicite transformatorul ?

 

http://imgur.com/JqUHft4

http://imgur.com/vwjJY4p

Daca pistolul este produs de Radio_Progres atunci barele sunt din cupru maleabil si nu casant deci se pot indrepta foarte usor. Pui intre cele doua bare o tabla de 1-2 mm grosime, le fixezi intr-o menghina cu falcile mai mari si apoi le strangi pana vei vedea ca barele se apropie si indreapta (bineinteles cu ansa si suruburile scoase). Poti folosi si un ciocan de cauciuc pentru retusuri. Traful nu are nimic daca barele au fost indoite.

Editat de Dan57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta imbunatatire la un pistol de lipit romanesc;

Se desurubeaza becul original de 6v impreuna cu suportul lui. Se monteaza o punte redresoare mica, se pune un condensator mic de 22-47uf  (pentru filtraj intre plusul si minusul puntei) si o rezistenta de limitare a curentului pentru un led. Ledul sa fie de 1W/300mA la 3, 6V. Tot montajul se construieste miniatural (in aer) in locul becului

Ledul va da o lumina alba, puternica, mult mai buna decat becul original.

Eu asa am procedat!

post-35832-0-36439100-1487421548_thumb.jpgpost-35832-0-50041000-1487421567_thumb.jpg

Editat de Pringles
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este nevoie de punte, se poate monta doar o dioda antiparalel post-9-0-08902900-1487429068.pngcu led-ul si este suficienta rezistenta de limitare, nu-i nevoie si de condensator, din ce tin minte, becul original era unul de scala de 6,3V.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este lungimea optima a varfului pentru pistolul de lipit Radio Progres, din sarma de cupru de 2.5mmp (mm2), astfel incat transformatorul sa nu fie suprasolicitat ? 

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock