Jump to content
donpetru

GX400 rev.2 (ultima revizie cu GX400A si GX400B)

Recommended Posts

Sincer pentru mine este ceva nou ,aceste reglaje ,multimetrul pus pe scala 200mv imi afisaza 00.0,cand masor imi arata 00.3mv.Acum cu aceste reglaje dupa panerea mea doar lucreaza si indicatoarele (ledurile) zic eu bine.Daca gresesc mai incerc ca asa le invat.Apoi ma gandesc ca ar fi exclus o gresala de montaj ca imi indica la amandoua la fel,si sunt montate in zile diferite si de obicei nu copiez de la unul la altul, merg dupa schema,am mai gresit in trecut copiind.Va multumesc frumos.

Seara buna,dupa lupte seculare am facut asa:O sa vedeti in atasament cum am inteles eu sa reglez biasul dar fara rezultate.Pe ambele variante am avut pe multimetru 000 ,nimic.

Apoi am facut asa:

Am pus pinii multimetrului pe S la Q5 si pe S la Q17 am invartit pot de bias pana a afisat 00,2mv.Atunci m-am mutat la S - Q8 si la S- Q20 si am avut 00,4mv.pe ceilalti Q vecini de ramura am avut 00,3mv si 00,4mv,adica Q6,Q7 si Q18,Q19.

Dupa acest reglaj:Sunet bun ,bass mai pronuntat,la 80%volum fara boxa s-au sarcina rezistiva, ledul de PEAK lumina destul de energic iar la 100% la aproximativ 2 secunde se activa protectia cu led rosu.Dupa 2-3sec cupla la loc.

In urma reglajului pot de bias masoara la rece fara curent 77,4ohmi.

Merge de aproximativ 15min la volum 10-15% (incet)nu incalzeste deloc,bine merge si ventilatorul pe viteza mica.

Daca este bine ce am facut sa fac si al doilea canal.

Va multumesc frumos

Intre 1A si 1B trebuie sa ai 3..5mV, iar semireglabilul de BIAS trebuie sa ajunga de la 200 Ohm la vreo 50...70 Ohm (depinde de componentele folosite).

Daca masuratorile pe care ti le-a indicat adminul sunt bune, si sunt dupa cum se vad din rezultate, BIAS-ul trebuie sa se regleze corect. Daca nu se regleaza, ori ai uitat sa montezi rezistorul de 330 Ohm - 1W, ori aparatul tau de masura nu este bun pe scala de 200mV.

Buna dimineata,mai reglez diseara inca nu am scazut biasul sub pragul de 72ohmi,Poate daca scad sub 70ohmi o sa-mi indice ce trebuie.Verific diseara,am pus rezistorii de 330ohmi.Acum nu stiu ori aparatul nu stie ori eu,mai degraba eu.

Ca sa nu te mai complici, urmeaza o procedura sugerata de ROD ELIOTT. In locul sigurantelor de pe barele de alimentare, pune cate un rezistor de 10 ohm/1-2 W. Regleaza bias-ul astfel incat, cu multimetrul pe scara de tensiunii CONTINUE de 2V sa ai cam 1,0-1,2 V. De ce aceasta valoare? Ai 4 finali cu un curent de 20 mA fiecare, deci 4x20=80 mA NUMAI TRANZITORII. Restul montajului mai consuma si el cam 20-40 mA. Poi depasi un pic 1,2 volti, cu 0,1-0,2 volti ca sa fii sigur ca ai trecut u polarizarea de clasa B pura. Exista un punct al polarizarii dincolo de care, daca treci produci doar caldura si daca insisti, la o polarizare de 1-2 amperi pe tranzistor treci in clasa A pura, in care poti sa vezi ce inseamna DIDPATIE TERMICA.

Alt mod de reglaj bias. Etajul este de tip emitter follower dublu, deci pe jonctiunile inseriate B-E ale prefinal si final ai 2x0,68 volti=1,36 volti. Luand in considerare si cealalta ramura, tensiunea de deschidere asigurata de superdioda trebuie sa fie de 2x1,36=2,72 volti. Aceasta tensiune de 2,7 volti trebuie sa o masori intre E-C la tranzitorul superdiodei, adica Q13. SPOR LA TREABA.

P.S. Daca ai MOSFET ca final, etajul este tip source follower, iar tensiunea de deschidere Vgs este de aprox. 3-3,5 volti pe final. Adaugand cei 0,68 V ai prefinalului bipolar, rezulta cca. 4,2 V pe ramura, adica 2x4,2=8,4 V pe tranzistorul Q13.

Multumesc pentru sfaturi,diseara cand ajung acasa ma pun pe treaba.

Seara buna ,pun o poza cu noile masuratori.Masulile pe rezistente s-au activat dupa ce am scazut biasul la 53ohmi la rece(fara tensiune)Sunt luate pe fiecare dubla de rez,

post-28325-0-11563200-1405444085_thumb.jpg

Avand in vedere faptul ca spuneati ca erati multumit cum se auzea fara BIAS, atunci puteti regla bias-ul la 50 Ohm.

De fapt, un mare atu a acestui amplificator, lucru rezultat din multitudinea de montaje realizate, nu numai de mine, ci chiar si de voi, e faptul ca distorsiunile de racordare nu sunt prezente cand amplificatorul functioneaza cu cativa mA curent de mers in gol (

Poate o sa-mi fac timp luna asta sa testez amplificatorul cu un curent de mers in gol, global, prin toti finali, mai mic de 10mA (tranzistoarele MOSFET sa stiti ca nu o sa le sortez, o sa abordez o solutie, asa, amatoriceasca, cand cumparam exact cate tranzistoare ne trebuie si nu avem incotro si le montam pe acelea - deci, voi merge pe acest scenariu cand voi face acel test). Rezultatele, o sa vedeti la momentul potrivit, ca vor fi suprinzatoare. Deci, iata doua avantaje majore: cel mentionat anterior ar fi primul si al doilea, asa cum va spuneam, stabilitatea extraordinara a curentului de mers in gol cu temperatura radiatorului pe care se afla finali. Asadar, cei care nu ati cumparat inca cablaje GX400, e timpul sa o faceti, pentru ca stocul incetul cu incetul se epuizeaza.

Apropo, in acest moment mai sunt disponibile doar 12 bucati PCB GX400. Stocul de AV400v2 e ceva mai mare.

Asa am facut,am lasat biasul la 53ohmi,mi s-a parut ce-a mai buna si la masuratori si la auditie.La protectii lucreaza mai bine la valoarea asta,decupleaza si nu recupleaza imediat,dupa 2 sec.Va multumesc tuturor pentru ajutor.

Edited by niksound

In cazul dvs. era bine daca aveati un osciloscop si o sarcina de 4 Ohm pentru a vedea deriva offset-ului in sarcina nominala (daca este sub 50mV la putere nominala, e un lucru bun, dar e foarte greu de stapanit in acesti parametri daca nu acordam o atentie cuvenita imperecherii finalilor).

Totusi, detaliati ce ati vrut sa spuneti prin "decupleaza si nu decupleaza imediat" ?

Cand era biasul aproape de maxim (199ohmi)si dadeam la maxim volumul(fara boxa cuplata) intra in protectie (decupla releul) recupla imediat,ledul abea se observa aprins,acum decupleaza si sta 1,5 sec aprins si recupleaza.Sper sambata sa reusesc sa imprumut 2 boxe mari sa-i fac proba.Acum o sa va intreb ceva pe privat.

Verificati bine sursa de semnal (preul) sa nu dea semnal c.c. pe intrarea amplificatorului.

Dau semnal din laptop in KIT101 si apoi in finali si nu am masurat cu aparatul niciodata de frica,cu cateva luni in urma am pus pe iesirea dif a unei statii DELIA ELECTROMURES cu aparatul setat pe c.c.sa vad cati volti scoate si am ars finalii si muream de ciuda ca erau BD-uri originale,de atunci nu am mai incercat.

In acest moment mai sunt disponibile doar 10 bucati PCB GX400.

Mi-au ajuns si mie cablajele, de precizat ca sunt FOARTE bine realizate!

Acum as avea si eu o intrebare, offsetul se regleaza la fel si pentru bipolari cum i-ati explicat lui @niksound?

Am si osciloscop, este cam vechi romanesc, si pentru limiter cred ca m-as putea folosi de el.

Da, OFFSET-ul se regleaza la fel in ambele variante.