Sari la conținut

GX400 rev.2 (ultima revizie cu GX400A si GX400B)


donpetru

Postări Recomandate

Multumesc verific imediat

 

Multumesc pentru observatie,o sa le scot.

Si totusi pe schema este trecut,dar o sa le scot si in prezenterea lui dompetru nu este montat.Multumesc inca odata

Editat de donpetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmariti indicatiile din PDF-ul cu cablajul imprimat, din tabelul de acolo. Acelea sunt cele mai importante. In schema cu MOSFET-uri, intr-adevar, am lasat acel capacitor, desi la un moment dat, stiu ca testasem amplificatorul si cu acel capacitor dar e mai bine fara la varianta cu MOSFET-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar 16 bucati de cablaje imprimate GX400 mai sunt disponibile.

 

Din pacate, la modul cum a evoluat situatia, doar 1% au fost cumparat de romani. Si ca sa nu mai repet inca o data: "din pacate"; piata de profil din Romania a scazut foarte mult in ultimii ani iar la modul cum evolueaza lucrurile, intr-un viitor mai mult sau putin indepartat, nu stiu, sper sa nu se ajunga in situatia sa nu se merite sa se faca kituri. Vom vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacatosi radiatorii aia cu lamele orizontale. :( cam stramt spatiul , iti ocupa placa de putere tot locul , unde mai e loc de corectorul de ton ? :)

 

dar per total e de admirat efortul si arata bine placile .

 

nu ar fi mai convenabil sa pui finalii in linie pe toata partea din spate ? si sa scoti afara din cutie radiatorii aia 2 din AL ? de fapt sa iei unul singur radiator lung sa nu il mai tai - lungimea lui sa fie = cu lungimea fundului cutiei. afara s-ar raci mult mai bine. iar in cutie ai avea mai mult spatiu in felul asta.

Editat de yellowgreen112
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar gasi loc as putea muta ventilatoarele pe spate si ramane loc de corector,dar ma gandesc sa nu-i mai pun si sa merg doar cu un preamp pe TL072.

 

 

Nu prea-mi place tre sa mai adaug si ventilatoarele si ocula mult spatiu .Am incercat si cu vent pe laterale afara dar nu-mi place cum arata.

Mai trebuie puse si mufele deintrare -iesire.

Editat de niksound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proiectul TA1000PS l-am gandit strict pentru un amplificator audio profesional, cum sunt cele din comert, fara corector de ton, numai cu preu. Bineinteles ca se poate monta si un preu dar mare, mare grija cu cablarea si modul de dispunere a placilor in interiorul amplificatorului.

 

@niksound, felicitari pentru munca depusa, dar placa TA1000PS ar trebui rotita cu 180 grade, pentru ca bornele de alimentare a ei sa se regaseasca in imediata vecinatate a transformatorului. Daca apelezi la metoda asta se mareste lungimea cablurilor de alimentare a amplificatorului, dar nu e o problema asta, deoarece am testat practic lucrul asta cu cabluri de alimentare de aprox. 1 metru lungime si nu sunt probleme. E important ca legaturile dintre placa TA1000PS si transformator sa fie mai scurte. In plus, prin aplicarea acestui sfat, radiatorul TA1000PS va fi in apropierea ventilatorului de la unul din canalele de amplificare.

Apoi, daca intorci placa TA1000PS, asa cum am spus mai sus, se mareste lungimea cablurilor de iesire de la amplificator la relee si de la relee la bornele de pe panoul din spate al amplificatorului. Intr-adevar, nu e perfect, dar cablurile se pot poza in carcasa foarte ingrijit, pe marginea carcasei amplificatorului. Incearca metoda asta.

Apropo, la ce tensiune de alimentare spuneai ca doresti sa alimentezi amplificatoarele ?

 

Totodata, desi TA1000PS poate comanda doua ventilatoare, modulele de amplificare se puteau monta radiator langa radiator, unite printr-o tabla de aluminiu pentru echilibru termic si in acest fel era nevoie doar de un singur ventilator si un singur LM35. Desi foarte multi audiofili nu recomanda aceasta solutie, deoarece apare o influenta termica intre cele doua canale, in cazul montajelor GX400A cu MOSFET, care precum ati observat din testele efectuate, la temperaturi mari ale radiatorului au derive aprope nule a curentului de mers in gol, solutia spusa anterior se poate aplica fara probleme. Dar, intotdeauna exista un dar, daca faceti lucrul asta trebuie facut un mic strap pe cablajul TA1000PS, astfel incat una din cele doua iesiri de comanda supratemperatura de la optocuplorul ILD2 sa comande ambele canale. As spune ca este un dezavantaj, dar depinde de pretentiile fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,multumesc Dompetru,ramane sa ma hotarasc daca pun corector eu folosindu-l in casa nu la petreceri.M-am gandit daca-i pun sa-l ecranez cu tabla de 0,5 de aluminiu si ceva fire de calitate mai buna.

 

Am incercat aranjarea TA1000PS si pe spate in locul trafului si traful pe fata dar,trebuie sa scot butonul de on-of si sa-l mut ca atinge traful.Daca intorc cu 180 de grade TA1000PS puntea se aseaza fix pe conul de la traful vechi.O sa tin cont de sfaturile dvs si o sa optez pentru cea mai buna varianta.

 

Ma gandeam sa pun ventilatoarele pe spate sa impinga spre fata dar daca pun corector o sa-l incalzeasca,s-au sa le pun sa traga din fata spre spate,cred ca ar fi ce-a mai buna varianta,o sa vad.

 

Deocamdata o sa-l alimentez cu traful de la petra,am dupa filtrare +/- 66v cu 5,5A,550W si 48v nefiltrat iar ramurile sunt egale.

 

Cat despre varianta cu un singur ventilator nu,tre sa functioneze asa cum a fost proiectat de la tata lui sa fie echilibrat si folosit bine.

Dupa ce rezolv toate astea si cablarea o sa va rog sa ma invatati sa-l reglez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,as avea aceste doua optiuni,cu preul pe spate si ventilatoarele pe fata sa impinga sau cu vent pe spate sa traga si loc pe fata sa pun corectorul Kit 101.Asa am traful aproape de TA1000PS,iesirile aproape de mufe,iar radiatorul lui TA1000PS lipit de carcasa.

 

Ce spuneti ,ce alegere ati face?

 

Va multumesc

post-28325-0-37550900-1404591724_thumb.jpg

post-28325-0-42454900-1404591739_thumb.jpg

post-28325-0-59406700-1404591751_thumb.jpg

post-28325-0-38769300-1404591766_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum e mult mai bine. Mergeti pe ultima solutie din cele patru imagini de mai sus.

Mai ramane sa vedeti unde montati potentiometrele de volum, deoarece preul va recomand sa-l montati cat mai aproape de conectori de intrare (de semnal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la ventilatoare , consider ca randamentul maxim il ai daca :

- scoti ventilatoarele din pozitia tras aer cald ,

- impingi placile pana la marginea cutiei ( cei 2 cm ocupati de ventilatoare )

- ventilatoarele le pui sa impinga aerul

- realizezi o miniincinta din carton / plastic / tabla subtire care sa aiba la intrare cele 2 ventilatoare lipite pe post de a impinge aerul iar la iesire e peretele din spate al cutiei unde realizezi niste fante si pui niste grilaje de genul atasat.

 

incerc sa exemplific mai jos cu niste poze.

 

incinta care concentreaza curentul de aer de la un ventilator mai mare spre lamelele radiatorului

fs_W360_04.jpg

 

 

grilajul :

 

28926461_1_644x461_fangrill-grilaj-ventilator-8cm-si-9cm-giurgiu.jpg

 

 

si alt exemplu de incinta pentru o racire mai buna :

 

CALCULATOR_DELL_OPTIPLEX_745_CIT_GRUP_4.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,as avea aceste doua optiuni,cu preul pe spate si ventilatoarele pe fata sa impinga sau cu vent pe spate sa traga si loc pe fata sa pun corectorul Kit 101.Asa am traful aproape de TA1000PS,iesirile aproape de mufe,iar radiatorul lui TA1000PS lipit de carcasa.

 

Ce spuneti ,ce alegere ati face?

 

Va multumesc

Da-i bice, e bine asa.

yellowgreen112, ideea ta e buna la amplifurile de casa, la astea PRO, nu prea merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock