Sari la conținut

GX400 rev.2 (ultima revizie cu GX400A si GX400B)

Postări Recomandate

Verifica la Q9,ce tranzistor ai pus,daca este 2N3904 nu este pe pozitia corecta trebuie pus invers.Verifica te rog cu atentie pozitionarea pieselor,montajul functioneaza din prima daca este montat corect.

EDIT: Verifica in primele doua pagini ale topicului si compara pozele prezentate acolo cu montajul tau si ai sa observi ceva neclaritati.Totodata verifica cu plansa de montaj ALL LAYERS din proiect,cu atentie si o sa vezi pozitia corecta a pieselor.

Dupa masurarea pieselor spuse mai sus si modificarea pozitionarii celor puse gresit finalul trebuie sa functioneze.

Spor la treaba.

Editat de niksound
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 302
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ultima revizie a amplificatorului GX400 este una mai speciala. Este rezultatul unui proces de perfectionare si testare a unei scheme de amplificator care s-a vrut de la bun inceput a fi un amplificato

Am atasat mai jos o lista cu componentele electronice pe care le-am disponibile (plus pretul aferent): Daca doriti, va pot face rost de la magazinele din Galati de restul componentelor astfel incat

Din pacate fisierele Gerber, inclusiv cel de gaurire, nu sunt disponibile pentru proiecte Tehnium Azi. Sa repet, parca am spus-o si alta data, proiectele Tehnium Azi au fost gandite pentru a fi conce

Posted Images

D4-1.6V

D15- -17V

D18-3.4V

R2-0.34V

R3-0.25v

R2-0. 65v

R61-9-10v

R62-R64 - 10v ?i scade

Bias 4,5mA

Tensiune de ie?ire 35v

Pe rezistente de 0.68R/2W nu am tensiune deloc

Toate masurarile sunt efectuate cu o rez 100R/5w pe ramura negativa ?i pozitiva

Editat de NexHD
Link spre post

In conditiile de mai sus ce tensiune aveati pe C1 si C19 ?

Totusi, tinand cont de rezultatele masuratorilor de mai sus mai mult ca sigur ati montat incorect niste tranzistoare (Q1, Q11, Q12, Q23 si Q24). Verificati cu atentie. E primul montaj de aceasta putere audio construit ?

Link spre post

Am mai f?cut vreo 2 proiecte fet300 ?i o schema de mosfet 70w, fet300 func?ionat din prima. M-am uitat mai atent la pozi?ia tranzistorilor ,dar toti sunt montati Cum trebuie, gre?eal? cu Q9 2n3904 am reparat-o ?nainte de a efectua m?sur?torile. Dioda la fel,am pus-o Cum trebuia, sa se fi arsa ceva tranzistori?

C1- 42,5v

C19 - 17v

Editat de NexHD
Link spre post

Avand in vedere tensiunile pe C1 si C19, foarte probabil cele doua rezistoare de 100 Ohm la 5W, montate preventiv, nu mai sunt in parametrii. Remediati problema asta si reveniti cu masuratori noi.

Editare ulterioara: Renuntati la acele rezistoare dupa ce va asigurati ca ati respectat cele spuse de mine intr-o postare precedenta.

Link spre post

Verificati bine montajul pentru ca mai mult ca sigur este un scurtcircuit pe traseul PCB unde este conectat anodul diodei D18 sau o piese defecta/montata necorespunzator. La modul cum ati manipulat montajul si prin ce chinuri au trecut piesele va recomand sa reconstruiti kitul sau sa apelati la o persoana cu ceva mai multa experienta in electronica decat dvs. pentru ca mai mult ca sigur ati avut de la bun inceput cateva greseli de asamblare grave.

Link spre post

Am verificat ?i traseul diodei, pun ni?te poze cu montaj, am f?cut un test ?i pe partea negativa am pus o rezistenta 100R/5w ?i pe cea pozitiva am pus o siguran??, deci de la partea negativa ?i ceva cred.

http://postimg.org/image/m2op6dpkj/
http://postimg.org/image/3luafk9mb/

Edit: intre anodul diode D18 ?i masa am -25v cu sonda ro?ie pe anod ?i negru la masa

Pe rezistenta R65 am 1.7V

Editat de NexHD
Link spre post

Am refacut cablajul,si functioneaza "din prima",si am urmatoarele valori

D1= 0.61V

D2= 0.61V

D3= 0.61V

D4= -2,38V

D5= -2,63V

D6= 36mV

D15= -14,7V

D16= -2,59V

D17= -36,7V

D19= -2,5mV

R2  = 0.66V

R3  = 0.58V

R12= 1.7V

R61= 0.58V

R62= 0.32V

R64= 0.32V

Problema este ca nu pot regla biasul,imi sta blocat la 11mA.Offset este la jumate (75R&75R),Limit -/+ la 210R.

Versiune MOSFET.

Link spre post

Problema este ca nu pot regla biasul,imi sta blocat la 11mA.Offset este la jumate (75R&75R),Limit -/+ la 210R.

Tensiunile de pe D1 si D19 ar trebui sa fie aprox. egale. idem D6 si D17. Deci, mai aveti de "depanat". Faptul ca pe D17 aveti o tensiune asa mare denota ca aveti tensiune continua pe iesirea amplificatorului (care pesemne ca nu ati masurat-o !!!). Recititi in acest punct si ultimul meu mesaj de mai sus.

Link spre post

Curentul de mers in gol (sau asazisa tensiune de bias) se mai poate/pot creste daca micsorati valoarea rezistorului R52 de la 1k la 820 Ohm.

Inseamna ca pana la urma sunteti pe drumul cel bun cu acest amplificator. E bine ca nu "v-ati dat batut". 

Link spre post

M? mistuie treaba ?sta cu Bias, am ?nlocuit ?i mjeul350, ?i tot nimic.Am verificat ?i superdioda ?i este buna

EDIT: Am pus rezistenta de 820R in lco la un 1k si tot 11mA am,nu vrea sa se clinteasca, Pe rezistentele de 0.68R/2W am vreo 17mV,

Editat de NexHD
Link spre post

Faptul ca ati modificat acel rezistor si nu se modifica curentul de mers in gol denota ca a mai ramas ceva de rezolvat in acel circuit. Sau poate nu ati reusit sa faceti mai nimic (probabil) !!! Avand in vedere toata discutia de aici, eu va recomand sa cautati pe cineva mai experimentat care sa va ajute in aceasta problema si care sa bibileasca circuitul pe care l-ati asamblat.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock