Sari la conținut

GX400 rev.2 (ultima revizie cu GX400A si GX400B)


donpetru

Postări Recomandate

Am primit IRFP-urile si le-am imperecheat in mod corespunzator (cu valorile cat mai apropiate) cu celelalte deja existente.

In acest moment lucrurile stau cu totul diferit, in sensul bun, binenteles.

Am reglat biasul in asa fel incat tensiunile pe rezistorii de putere sa situeze in urmatoarele valori:

 

amplificator 1

 

2,86mV / 4,44mV / 4,62mV / 4,56mV  --  4,66mV / 2,72mV / 4,88mV / 4,76mV

 

amplificator 2

 

 

3,66mV / 4,46mV / 4,88mV / 4,92mV  --  4,52mV / 2,78mV / 4,62mV / 4,92mV

 

Deocamdata nu am posibilitatea sa testez cu semnal sinus pe osciloscop semireglabilii Limit+ si Limit-

Cu semnal muzical sunetul este unul foarte bun... ma declar foarte multumit!

Revin cu informatii cand voi avea posibilitatea sa fac si testele pe osciloscop.

Multumesc mult pentru ajutor!

Editat de vaian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am testat amplificatorul cu semnal sinus si osciloscop insa in momentul in care vreau sa reglez semireglabilii limit +/- nu are loc nicio variatie pe ecranul osciloscopului.

Singura variatie de amplitudine a semnalului de iesire are loc in momentul in care maresc amplitudinea semnalului de intrare, spre ex. de la 1Vpp la 3Vpp (forma semnalului nu sufera modificari)

Cum ar trebui facut acest reglaj si care este valoarea de intrare a semnalului sinusoidal cu care sa fac acest test?

Editat de vaian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat amplificatorul cu semnal sinus si osciloscop insa in momentul in care vreau sa reglez semireglabilii limit +/- nu are loc nicio variatie pe ecranul osciloscopului.

Singura variatie de amplitudine a semnalului de iesire are loc in momentul in care maresc amplitudinea semnalului de intrare, spre ex. de la 1Vpp la 3Vpp (forma semnalului nu sufera modificari)

Cum ar trebui facut acest reglaj si care este valoarea de intrare a semnalului sinusoidal cu care sa fac acest test?

Recititi acest topic pentru ca mi-aduc aminte ca a mai spus cum se face reglajul LIMIT+ si LIMIT-.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va recomand sa folositi exact valorile din schema. Va spun asta din cauza ca trebuie sa fiti constient de faptul ca, atunci cand am proiectat schema si testat GX400, am folosit si valori adiacente care ar fi fost mai usor de gasit. Spre exemplu, la tme.eu/ro sigur veti gasi toate componentele necesare.

 

Editare ulterioara: daca va referiti la R35 din reactia amplificatorului atunci puteti folosi si 560 Ohm, dar nu mai putin de 510 Ohm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, o sa pun de 560R. Oare ma puteti ajuta cu intrebarea privind KIT101,care este prezenta in topicul dedicat,si care face referinta daca am folosit rezistente de 0.25w si nu de 0.6w metalice.Afecteaza cu ceva functionalitatea/fiabilitatea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare colegi, am o rugaminte pentru domnul donpetru,am realizat acest montaj si nu inteleg exact ce trebuie facut dupa ce setez limit -/+ si bias la 210ohmi?ce urmeaza?pentru teste o sa pun doar o pereche de finali

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de experienta practica pe care o aveti in electronica, intr-o prima faza chiar este recomandat sa folositi o pereche de finali inainte sa aplicati semnal sinusoidal (bineinteles, folosind intr-o prima faza o tensiune de alimentare de doua ori mai mica decat cea specificata in proiect).

 

In al doilea rand, reglati OFFSET-ul si curentul de mers in gol si apoi setati semireglabilele LIMIT+ si LIMIT-, asta dupa ce v-ati asigurat ca montajul functioneaza OK cu o pereche de finali si ati montat toate perechile ulterior. Curentul de mers in gol se regleaza setand initial la maxim semireglabilul R54 (200 Ohm), montati in serie cu ramura plus de alimentare un ampermetru si urmariti indicatia acestuia pe masura ce scadeti valoarea lui R54. La final repetati si reglajul OFFSET-ului (R8). Stabiliti initial din R54 un provizoriu 50mA pe ramura de alimentare. Dupa aceea cu ajutorul osciloscopului si a unei sarcini rezistive test de 4 Ohm, urmariti cum intra in limitare amplificatorul. Jonglati cu valorile semireglabilelor LIMIT+ si LIMIT- astfel incat sa vedeti pe ecran atunci cand ele incep sa teseasca sinusoida (1kHz) cand amplificatorul debita puterea nominala. Reglati-le la un prag imediat superior, foarte aproape de momentul cand incep sa teseasca sinusoida. Reverificati valoarea curentului de mers in gol si a OFFSET-ului si corectati foarte usor micile deviatii care apar. Atentie la modelul de radiator folosit pentru finali, pentru ca daca nu este ales corespunzator, poate sa inrautateasca raspunsul circuitului superdioda. Deci, tot kitul electronic cand l-am conceput, a fost gandit tinand cont si de acest aspect (marimea radiatorului si eficienta sistemului de ventilare fortata a lui).

 

Deci, un proiect de amplificator audio, fie ca este GX400, fie ca este alt kit electronic, trebuie gandit per asamblu din toate punctele de vedere, inclusiv forma carcasei, dimensiunile si modul de amplasare a orificiilor de racire pe carcasa, modul de amplasare a circuitelor in carcasa etc. Un management defectuos poate reduce cu mult fiabilitatea amplificatorului si chiar comportarea lui vis-a-vis de cazul cand l-ati testat in afara carcasei. Asadar, mare atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock