Sari la conținut

TA1000PS - Sursa de alimentare cu softstart si protectii pentru amplificatoare audio


donpetru

Postări Recomandate

Precum cred ca ati observat, ma refer la forma cablajelor de amplificatoare audio prezentate, era de la sine inteles faptul ca trebuia sa realizez un kit electronic cu ajutorul caruia sa alimentati, atat modulele de amplificare (inclusiv protectia acestora) cat si celelalte circuite adiacente, cum ar fi: protectia la curent continuu pe iesirea amplificatorului, intarzierea cuplarii incintelor acustice (asazis-ul softstart), control turatiei ventilatoarelor care racesc radiatoarele amplificatoarelor si de ce nu, o iesire stabilizata de +/-12Vcc pentru alimentarea unui preu.

Kitul electronic care are specificatiile enumerate anterior este TA1000PS, este un proiect gratis care se vrea sa completeze necesarul de kituri electronice pentru realizarea de la zero a unei statii de amplificare de mare putere. Poate ar mai trebui un preu (sa vad cand voi gasi ceva timp liber si pentru acest lucru) si, cum se spune, gama este completa.

Proiectul TA1000PS are la baza doua cablaje imprimate: cablajul principal, pe care sunt dispuse condensatoarele de filtraj de pe alimentarea amplificatoarelor (am spus amplificatoare deoarece se pot alimenta doua canale - spre ex. doua amplificatoare GX400 sau AV400v2) si un cablaj secundar, un filtru pe partea de alimentare a transformatorului.

Din punct de vedere constructiv, precum o sa observati din schema proiectului, TA1000PS se imparte in:
- un circuit de putere pentru alimentarea amplificatoarelor audio (include o punte redresoare si 4 capacitoare de filtraj de 10000uF);
- un circuit pentru alimentarea releelor (inclusiv protectiile aferente) si preului (vorbesc de un stabilizator dual de tensiune de +/-12Vcc);
- un circuit sau o alimentare separata, izolata galvanic, pentru alimentarea a doua ventilatoare (este un asazis fuzzy controler cu MCU Atmel, mai exact Attiny45 dar se poate folosi si Attiny85). Programul il voi posta mai jos.

Dar, inainte de alte precizarii, proiectul TA1000PS (ATENTIE - INCLUDE REMEDIEREA ERATEI MENTIONATA MAI JOS):
TA1000PS - Sursa de alimentare cu softstart si protectii pentru amplificatoare audio.pdf

Si programul care va trebui scris in microcontroler (descarcati versiunea 1.0.1 putin mai jos):
soft TA1000PS v.1.0.0.rar

 

!!!!!!!!!!! Cablaj nou pentru filtru TA1000PS care va permite sa folositi punti redresoare cu configuratia terminalelor + AC AC - gasiti in pagina 3 a acestui topic:
http://www.tehnium-azi.ro/topic/5482-ta1000ps-sursa-de-alimentare-cu-softstart-si-protectii-pentru-amplificatoare-audio/page-3?do=findComment&comment=58404

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDITARE ULTERIOARA - 21 septembrie 2014:
Am atasat mai jos versiunea actualizata a soft-ului care trebuie scris in MCU Attiny45. Fata de versiunea precedenta, in noua versiune am schimbat modul de activare a iesirilor "shut-down Ch-A" si "shut-down Ch-B", care in versiunea de mai sus nu era tocmai corecta. Mai exact, daca folositi versiunea 1.0.0, atunci cand radiatorul Ch-A depasea temperatura maxima admisa, MCU comanda, conform cablajului si schemei atasate, releul aferent canalului B, ceea ce nu era bine (idem pentru cazul cand radiatorul canalului B depasirea temperatura maxima admisa si se comanda releul canalului A). Am corectat aceasta deficienta si de acum in colo va recomand sa incarcati in MCU versiunea de mai jos:
soft TA1000PS v.1.0.1.rar


IMPORTANT: Pentru cei care folositi versiunea 1.0.0, ca sa nu mai schimbati soft-ul din MCU, pentru ca o data suprascris e mai greu de resetat fusibiti si scris din nou, puteti sa permutati:

1) intrarile-iesirile semnalului audio de putere de la releele K1 si K2;
sau
2) intrarile LM35 si iesirile de comanda a ventilatoarelor.

Deci, aplicati una din metodele descrise la punctele de mai sus (repet, una din ele, nu amandoua, pentru ca va intoarceti de unde ati plecat), si ati rezolvat problema fara sa mai scrieti ultima versiune de soft in MCU.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dezarhivati fisierul anterior si dupa aceea il scrieti in microcontroler folosind un programator separat (deci, nu PCB-ul kitului TA1000PS).

Am descris succint functionarea controlerului fuzzy in documentatia kitului. Circuitul de softstart si protectie la curent continuu la iesirea amplificatorului este alimentat la +/-12Vcc. Dupa cum o sa observati in schema, releele sunt la 24Vdc 20A sau 30A. Am inclus si un circuit binecunoscut pentru sesizarea intrarii in saturatie completa a amplificatorului (care va trebui tatonat, in special dioda Zener, pentru a functiona corect - lucrul asta depinde de tensiunea de alimentare a amplificatorului atunci cand acesta debita puterea nominala).

Topicul de fata se poate folosi pentru suport tehnic.

Daca doriti, pot realiza la comanda niste cablaje imprimate (la fel cum sunt cele din seria GX400): pret 12 USD/bucata pentru cablajul principal si 3 USD/ bucata pentru cablajul secundar. Acest lucrul il voi face dupa ce se aduna cel putin 20 de comenzi pentru cablajul principal si secundar (deci, 20 de bucati). Deci, cu aceasta ocazie deschid "un grup de cumparatori" (nu stiu daca este cea mai potrivita denumire) valabil pana la finele lunii iunie. Plata se va face in avans prin pay-pal iar daca pana la finele lunii iunie se aduna 20 de comenzi (bucati), la inceputul lunii iulie voi face comanda urmand ca pana la sfarsitul lunii iulie sa aveti cablajele.
Daca pana la sfarsitul lunii iunie nu se aduna 20 de comenzi, cei care ati platit prin pay-pal veti primi bani inapoi.

Am ales aceasta metoda deoarece este simpla si nu implica trimiterea banilor prin alte metode, mai dificile si cu taxe mai mari.
Taxele prin pay-pal vor fi suportate de cumparatori (acei aprox. 5% - parca asa era ultima oara).
Deci, daca sunt doritori de cablaje, ii rog sa posteze in acest topic intentia lor si bineinteles, sa faca plata prin pay-pal la adresa de email binecunoscuta:

tehnium [dot[ azi [@] gmail [dot] com.

Repet, daca pana la finele lunii iunie nu se aduna 20 de comenzi (bani de 20 de comenzi), cei care ati trimis bani ii veti primii inapoi.

Deocamdata atat, va las sa rasfoiti proiectul TA1000PS si daca sunt nelamuriri, cu cea mai mare placere le putem discuta aici.

Softul prezentat anterior se poate personaliza contra cost, spre exemplu, daca doriti ca ventilatorul sa raspunda altfel la diverse praguri de temperaturi. Acest lucru e necesar deoarece, intr-o anumita situatie, modul de variatie a turatiei ventilatorului cu temperatura s-ar putea sa nu fie cel mai potrivit. Costul va fi ceva modic daca se doreste numai modificarea domeniului de temperaturi (ex. 3...5USD).
Mentionez faptul ca softul de mai sus a fost proiectat pe urmatoarele domenii de temperaturii:
- 0...40 gr.C - turatie 0, ventilator oprit
- 40..55 gr.C - aprox. 40% din turatia nominala;
- 55...70 gr.C - aprox. 70% din turatia nominala;
- 70...85 gr.C - turatia nominala;
- peste 85 gr.C - protectie termica, pe fiecare canal de amplificare in parte (ventilatorul functioneaza la turatie maxima). Daca temperatura scade sub 85 gr. Celsius, atunci controlerul isi reia ciclu obisnuit de functionare.
In functie de tipul de ventilator folosit se pot inregistra mici variatii la marimile mentionate anterior. Proiectul a fost gandit sa functioneze cu ventilatoare de 12VDC (max. 0.75A) dar se poate adapta si la ventilatoare cu 24VDC cu modificare a doua rezistente. Pentru masurarea temperaturii s-a folosit doua bucati LM35, cate unul pe fiecare canal.

Numai bine

ERATA consemnata in data de 22.06.2014 - ora 21:30 - daca ati descarcat proiectul inainte de aceasta data / ora, atunci mai descarcati-l inca o data de mai sus:
ERATA TA1000PS.jpg
Softul postat mai sus nu sufera nici o schimbare.

ERATA consemnata in data de 21.09.2014 - ora 16:30 - pentru mai multe detalii cititi paragraful nou de mai sus, cu noua versiune de soft TA1000PS v.1.0.1

Editat de donpetru
Remediere eroare intocmire cablaj
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si felicitari Dompetru acest kit este ceea ce trebuie pentru a alimenta un amplificator si ai asigura buna functionare.Astept cu nerabdare prezentarea GX400.rev2,inca sunt nehotarat ce sa construiesc,GX800 sau GX400.rev2.Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Intre timp am postat rev.2 la amplificatorul GX400.

In ceea ce priveste GX800, momentan nu pot sa spun o data cand voi prezenta acest amplificator. Anul asta va fi destul de incarcat, deci cel mai probabil undeva pe la anul. Bineinteles, amplificatoarele AV800v2 si GX800 vor fi gandite cu o alta sursa de alimentare, nu TA1000PS (deci, nu aceasta sursa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,dompetru exista posibilitatea unui pdf pentru asezarea pieselor(printarea skilscreen daca zic bine )pe placa in oglinda ?Va rog daca se poate.Am facut placa TA-ului,dar nu reusesc sa postez doua poze,mai am de invatat.

Editat de niksound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am microcontrolere in stoc, bineinteles ca da.

 

Referitor la kitul TA1000PS, as dori sa mai fac o precizare legata de functionarea programului scris in microcontroler. La punerea sub tensiune a montajului, programul l-am scris in asa fel incat ventilatoarele sa mearga la turatie maxima cca. 2 secunde (pentru a scutura praful depus), dupa care turatia revine la cea corespunzatoare temperaturii radiatoarelor. Metoda asta este aplicata in foarte multe echipamente audio profesionale, in speta, amplificatoare audio iar scopul principal este cel spus anterior.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc dompetru,cat despre cablaje poate totusi se v-or inscrie doritori.Arata foarte bine cele de la GX,sa fie toate placutele la fel asamblate intr-o cutie transparenta iluminate corespunzator,strict si la obiect,(cu o banda le leduri)..... .Sper sa reusesc s-o fac..cu fata gravata etc.

 

Inca o poza,am mai avansat ceva

post-28325-0-18564300-1403453329_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scuze dar in biblioteca programului cu ajutorul caruia am desenat schema electronica si implicit cablajul au fost niste neconcordate intre numerotarea pinilor optocuplorului ILD2 din schema si a amprentei de pe cablaj.

Am corectat greseala asta, pe care am consemnat-o in prima postare a topicului. Deci, va rog sa mai descarcati inca o data proiectul TA1000PS.

 

niksound va rog sa corectati cele spuse in erata din prima postare a topicului in montajul pe care l-ati realizat. Dupa ce veti finaliza asamblarea amplificatorului, reveniti si cu alte imagini si eventual pareri/intrebari pentru punerea in functiune a lui.

 

Cu ocazia asta am reverificat inca o data cablajul TA1000PS si nu mai sunt probleme.

 

Numai bine si inca o data: scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc,am copiat deja o sa fac modificarile,sunt mici si apropiate.La amplif mai am de lucru,de rez de 100 ohmi si multiturele de 200 ohmi,am uitat cu desavarsire de ele.Am mai pus doua poze cu GX400 azi.Va multumesc

Editat de niksound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Seara buna dompetru,o intrebare am si eu:diodele D7 si D9 de 47V,tinand cont ca alimentez cu o tensiune de 66V le pot pune de 40V?Sa fie de 0,5W sau mai mari de 1W -1,5W?Maine seara as vrea sa bag curent in TA1000PS cand vin de la munca.Ma gandesc sa mai pun pe alimenterea de 220V un JOEMEX de 12A.Va multumesc.

Editat de niksound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot folosi diode Zener de 40V dar va trebui sa mariti valoarea rezistorului care se afla in serie cu Zenerul. La o tensiune de functionare la mers in gol de +/-66Vcc, considerand o cadere de tensiune in sarcina de aprox.5...10V, asta inseamna ca pe blocul dioda Zener - rezistor - LED pot sa cada, in limitare, aprox. 46...52V (mai bine folositi un zener de 51V si nu mai schimbati rezistorul). Daca folositi LED-uri obisnuite cu diametru de 3mm si considerand un curent de cca. 1...1.5mA pentru "declansarea functionarii LED-ului", ar rezulta un rezistor de cca. 5k1 in serie cu dioda Zener si LED-ul. Va recomand totusi sa faceti tatonarea valorii rezistorului cu ajutorul unui semireglabil, dar chiar si asa, tot se ajunge la necesitatea unui osciloscop si generator de semnal. Deci, nu e chiar asa simplu de aflat teoretic valoarea acelui rezistor si ca sa nu va complicati, intr-o prima faza, mai bine folositi un Zener de 51V daca nu ati gasit de 47V.

Daca ati conectat corespunzator componentele electronice pe placa TA1000PS nu ar trebui sa aveti probleme la punerea in functiune a montajului (deci, ar trebui sa mearga din prima).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos,iau maine de 51V.Am verificat pana acum si piesele si pozitiile lor si sunt bine,Oricum ne mai auzim dupa ce termin cablarea la tot ansamblul.multumesc frumos seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock