Jump to content
donpetru

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Recommended Posts

Sper sa nu aberez prea tare. Daca gresesc sa nu ma loviti prea rau.

Daca puneti rezistentele de echilibrare de 100R la tranzistoarele paralel din VAS, stiind ca prin VAS e necesar un curent de 8-10mA, asta inseamna 1V cadere de tensiune pe acea rezistenta.

Cred ca obtinem un 3x10mA prin grupul de 3 tranzistoare din VAS? Posibilitate de curent mai mare pentru etajul final fiind triplet MJE340-MJE15032-2SC5200. 

S-ar putea incerca in etajul VAS si perechea KSC3503/KSA1381, daca tot va ganditi sa puneti 3 perechi in paralel. Au Cob mai mc ca MJE340/350.

Pentru trei MJE-uri in paralel, pe fiecare MJE nu va fi o rezistenta de echilibrare de 100 Ohm ci mult mai mare. Oricum, se va putea folosi si un singur MJE cu o rezistenta de 100 Ohm si chiar alte tranzistoare echivalente cu MJE340/350. 

KSC3503/KSA1381 au un Cob mai mic dar au si o putere disipata maxim admisa mai mica ca un MJE340/350. S-ar putea ca termic pe acelasi curent de colector KSC/KSA sa se ambaleze termic mai mult !!! O alta alternativa la aceste MJE-uri pe care intentionez sa o testez este 2SB649 / 2SD669 dar asta dupa ce vor veni cablajele si tranzistoarele mentionate anterior.

Corect, MJE340/350 are o putere disipata maxim admisa de 20w, iar KSC3503/KSA1381 au numai 7w, ma rog dvs. cunoasteti detaliile schemei. Oricum, ideea cu 3 tranzistoare este benefica .

Varianta 2SB649 / 2SD669 se gaseste greu. Pe site-ul polonez nu exista aceste repere. Ar fi util daca aveti un BIL facut. Sa plasam comenzile pentru AV400v3.

O sa postez in conversatia privata de grup cu utilizatori abonati la cablaje o lista de piese dar asta dupa ce validez prototipul saptamana viitoare (deci cel mai probabil duminica viitoare).

Acesle SD-uri si SB-uri date ca exemplu reprezinta doar o alternativa la MJE-uri dar baza va fi MJE340-350.

Salutare, as dori sa stiu si eu AV400 versiunea noua in plan de comanda daca pot sa zic asa ce fel de tranzistoare de nivel mic foloseste? Este nevoie sa le folosim exact pe acelea si daca nu cam ce echivalente se pot folosi, intreb deoarece daca e vorba de 2n3904 si 3906 eu am in stocul personal ss9014 si 9015 care sunt de castig mare si zgomot mic, si inca doua variante care daca imi aduc aminte au specificatii bune si tensiuni de lucru maricele. Multumesc si astept raspuns ca sa stiu ce imi adaug pe lista de componenete de comandat. Florin

Edited by outtek

AV400v3, cum se va numi noul v2, va avea la baza urmatoarele tipuri de tranzistoare:

- 2N3904 / 2N3906,

- BC550B sau C / BC560B  sau C;

- 2N5551 / 2N5401;

- MJE340 / MJE350

- MJE15032 / MJE15033;

- tranzistoare finale MOSFET: IRFP240 / IRFP9240 sau laterali ECW20N20 / ECW20P20 (in cazul lateralilor,  va trebui recalculat un rezistor in circuit de reglare a curentului de mers in gol - aspectul asta il voi detalia cand va exista prima cerinta de utilizare ca finali a acestor MOSFET-uri laterale). 

- tranzistoare finale BJT: 2SC5200 / 2SA1943 sau MJW21193 / MJW21194 sau alti echivalenti.

Se va putea folosi si tranzistoare finale FQA 28N15 / FQA 36P15 daca ne limitam la o alimentare de max. +/-50Vcc. Va reamintesc, tensiunea standard de functionare va fi +/-70Vcc iar plaja de tensiuni de alimentare recomandata: +/-40Vcc ... +/-80Vcc.

Deci, precum observati, noul kit AV400v3 va putea fi personalizat cu diverse componente electronice in functie de calitatea tinta pe care vrem sa o obtinem sau care ne-o permitem la un moment dat.

@donpetru puneti sa ne spuneti daca se va pastra distanta intre tranzistoarele de putere ca la AV400v2? Daca dau jos de pe radiator AV400v2 voi putea pune in locul lui AV400v3? Ma refer la distanta dintre gaurile filetate din radiator.

Edited by vijelie02

La v3 am pastrat distanta dintre gaurile finalilor dupa modelul AV400v2 dar distanta dintre cele doua grupe de finali (de pe + si cei de pe -) este mai mare (deoarece a trebuit sa fac loc tranzistoarele din triplet).

Ma gandisem si eu la acel triplet ca va modifica structura. Radiatoarele tocmai ce le gaurisem. Ghinion.

La AV400v2 cu mosfet pe rezistentele de putere trebuie sa am intre 3..5mV, asta inseamna un curent prin fiecare mosfet de 9..15mA. Dar la varianta cu BJT cati mA ar trebui sa fie prin fiecare tranzistor? 

Nu exista o formula matematica universala prin care sa se poata determina curentul de mers in gol printr-o pereche de finali. Se poate da in cel mai fericit caz exemple din alte montaje asemenea dar nu inseamna ca in cazul dvs. sunt fix aceleasi reguli (curent). Eu va recomand sa testati amplificatorul cu semnal sinus cu frecvente din spectrul audio si sa vedeti care este valoarea minima a curentului de mers in gol cand dispar distorsiunile de racordare pe intreg spectrul de frecvente audio. E bine de urmarit in special zona de peste 10kHz si chiar sub 100Hz.

Saptamana asta am inceput sa testez noul AV400v3. A venit si PCB-ul prototip, am reusit sa-l populez cu piese si sa fac primele teste / masuratori in seara asta. Am inceput cu finali MOSFET si pentru inceput, o singura pereche de finali la o tensiune de alimentare de +/-36Vcc. Pana in acest moment totul functioneza conform asteptarilor, mai ramane sa vad partea cu osciloscopul pe sarcina rezistiva test de 4 Ohm, in varianta de alimentare actuala si, bineinteles, cu o alimentare de cca+/-73Vcc. Urmeaza sa atasez si restul de finali MOSFET cu piesele adiacente.

Din cauza ca maine e o sarbatoare mare la ortodocsi si poimaine e duminica, iar eu in zile de acest fel nu mesteresc electronica si conexe, voi testa saptamana viitoare noul AV400v3 cu cele patru perechi de finali si poate voi avea timp sa trec si la versiunea cu BJT. Spun timp, pentru ca dupa ce revin de la munca am cateva ore disponibile pentru asa ceva iar optimizarea noului AV400v3 ia ceva timp, pentru ca in timpul testelor mai trebuie asteptat sa se raceasca radiatorul pe care sunt dispusi finali (inca nu am terminat de asamblat un TA1000PS ca foloseam facilitatea de control turatie ventilator in functie de temperatura si poate asa se racea mai repede radiatorul). Deci, sunt mai multe lucruri care vor trebuie verificate/optimizate inclusiv noua protectie de limitare a curentului prin finali.

Va urma o saptamana destul de aglomerata si daca as reusi sa testez si varianta cu bipolari in etajul final de putere ar fi perfect saptamana viitoare dar in acest moment nu ma pot pronunta asupra acestui aspect. Asa ca, avand vedere ca vorbim de o noua versiune AV400v2. noul v3, e bine sa mai asteptam o saptamana, maxim doua, pana cand voi reusi sa trasez versiunea finala a acestui proiect care mai ales ca vor fi cablaje de fabrica, e bine ca totul sa iasa foarte bine.

Am postat mai jos doua imagini din timpul testelor:

Test AV400v3 _photo 1.JPGTest AV400v3 _photo 2.JPG

O sa revin cat de curand saptamana viitoare cu alte precizari / noutati.

• Like 1

Mult nu mai este de asteptat. Observ ca a aparut un soclu, deci avem un AO. Nu regasesc nici semireglabil pentru offset.