Sari la conținut

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Postări Recomandate

• Răspunsuri 186
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da, am folosit un AO pe post DC servo. Si pe partea de protectie am facut ceva modificari si bineinteles, cateva valori de componente diferite fata de v2. In aceste conditii vreau sa vad comportarea

Buna ziua! Un modul este gata , am pus finali mjl2193g si mjl2194g si se aude destul de bine sunetul este foarte clar. Am cumparat doua radiatoare RAD00 - AAVID THERMALLOY de 30cm. Mai jos voi posta

Pana la urma o sa las acele rezistoare de care spuneam mai sus (am ales o varianta care sa disipe per rezistor sub 1W), deoarece se pot folosi sau se poate renunta la ele daca exista o sursa auxiliara

Posted Images

Cablajul AV800v2 cred ca va iesi cam de doua ori mai mare decat AV400v2, deci putem vorbi de un pret dublu sau aproape dublu pentru PCB-ul AV800v2 fata de 400v2.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@donpetru: vin cu o propunere nu stiu daca e buna sau nu.

Banuiesc ca AV800v2 este identic cu AV400v2 singura modificare este numarul finalilor(indifferent de finali mosfet sau BJT). Aici ma refer doar la pcb. Ma gandeam sa faceti un pcb ca si addon pentru AV400v2 doar cu elementele din etajul final. Spun asta pentru ca nu implica achiztionarea unui radiator anume, ramanand la decizia fiecaruia pentru montajul acestui addon pe radiator. Restul modificarilor se vor face pe placa principala AV400v2.

Editare ulterioara 1: Daca doriti sa modificati structura pentru AV800v2 asa cum ati spus mai sus, banuiesc ca utilizatorii nu o sa mai aiba rabdare inca 2-3 luni pentru testare-finalizare-comenzi pcb-uri.

Editare ulterioara 2: Modificarile de care vorbeati cu triplet pe iesire si doar cu finali BJT ar putea devenii AV400/800 V3 !

Editat de vijelie02
Link spre post

Editare ulterioara 2: Modificarile de care vorbeati cu triplet pe iesire si doar cu finali BJT ar putea devenii AV400/800 V3 !

Tocmai acum am definitivat schema cu triplet pe iesire si cu ceva mici retusuri pe ici pe colo si, da, e mult mai corect sa-i spunem: AV400v3.

Initial ma gandeam sa fac cablajul la AV400v3 cu 4 perechi de finali pe iesire dupa modelul AV400v2 sau GX400, adica cu finali/prefinali dispusi pe o latura iar al doilea cablaj cu AV800v3, deoarece vorbim de un numar mai mare de tranzistoare finale, acestea vor trebui asezate pe PCB dupa modelul asta:

HTB1_Ou8GXXXXXcVXFXXq6xXFXXX1.jpg

Eu as putea sa abordez din start versiunea cu finali dispusi ca in imaginea de mai sus sau mergem pe varianta clasica de PCB cu finali dispusi pe o latura in linie ? Deci, cum facem ?

Link spre post

Se gasesc foarte greu radiatoare pentru genul asta de pcb. Aavid Thermaloy stiu ca face dar din pacate nu stiu cine mai aduce in Romania. TME sigur nu. Si mai sunt si foarte scumpe. Pentru doua canale trebuie 4 radiatoare costul lor fiind aproximativ 100Euro.

Eu prefer clasic in linie ca la GX400 sau AV400.

Totusi cei care realizeaza aceste montaje vor sa investeasca cat mai putin.

Pana la urma este proiectul d-voastra, decizia finala va apartine.

Oricum la varianta AV400/800V3 va mai dura 2-3 luni pana a finaliza/testa prototipul.

Desprea acest timp trebuie discutat cu utilizatorii care au dat comanda pentru AV400v2.

Haideti sa votam ceea ce ne dorim. AV400v2 cu mici modificari si sa avem pcb-urile intr-o luna sau AV400v3 si sa mai stam 3 luni pana la obtinerea pcb-urilor.

Eu doresc AV400v2. 

Link spre post

Eu am sa incep cablajul la AV400v3 si cel tarziu luni seara il definitivez iar daca primesc joi prototipul, duminica viitoare tragem concluzia finala, deschid conversatia privata cu utilizatori abonati si dam drumul la comanda ??? Cum vi se pare ? E Ok ?

Daca am loc pe cablaj si nu iese prea lat, poate mai adaug o pereche de finali, ca in total sa fie 5 perechi disponibile.

Link spre post

AV400v3 va fi putea fi configurat pe acelasi cablaj atat cu finali MOSFET IRFP240/9240 cat si cu tranzistoare bipolare gen 2SC5200/ 2SA1943 sau alti bipolari asemenea, cum sunt MJL-urile de putere de la ON Semiconductor.

Link spre post
Recapitulare (acelasi cablaj se poate configura sa functioneze cu 4 perechi de finali BJT sau MOSFET):

@leo_electro - 2 bucati

@niksound - 4 bucati

@k-nix era - 6 bucati 

@koaakka - 2 bucati

@ilie501 - 2 bucati

@vijelie02 - 4 bucati

@hixpp02 - 2 bucati

@Outtek - 4 bucati

Total pana acum = 26 bucati.

S-a strans un numar de bucati care depaseste pragul minim pentru comanda. Urmeaza, precum va spuneam, saptamana viitoare sa testez noul AV400v3 si duminica viitoare o sa deschid conversatia privata cu utilizatorii de mai sus si care vor mai veni pe parcurs (lista e inca deschisa). In conversatia privata o sa postez detaliile unde vor trebui achitate in avans cablajele.

Asadar, va rog sa mai aveti rabdare o saptamana. 

Am inceput deja sa fac noul PCB AV400v3, mai am cam jumatate din PCB de rutat si optimizat si la o prima vedere, din cauza ca am folosit triplet pe iesire si ma gandesc ca in circuitul VAS sa nu folosim un radiator pentru MJE340-350 ci sa folosim cate trei bucati (sus), trei (jos), pe alimentare, in paralel pentru uniformizarea disipatiei si chiar imbunatatirea usoara a performantelor, deci, precum va spuneam, din aceste motive cablajul AV400v3 a iesit putin mai mare ca AV400v2. Imediat dupa ce definitivez prototipul o sa cer o oferta de pret sa vedem cat costa o bucata PCB.

Cel putin asa m-am gandit sa trasez prototipul, ramane ca saptamana viitoare sa vad daca solutia aleasa este optima.

Deci, lista cu cei abonati la cablaje este deschisa. Retineti ca cei care platesc in avans cablajele vor primi documentatia in format pdf gratis, in caz contrar, va trebui sa achizitionati documentatia separat la pretul de 7 Euro + cat vor costa cablajul (sau cablajele). 

Link spre post

E mai bine sa fie independenti termic tranzistoarele din circuitul VAS, desi cateodata merge si-si. Pe prototipul a carui cablaj il lucrez acum o sa fie, asa cum am spus mai sus, cate trei tranzistoare MJE340/350 in paralel, fiecare vor disipa aprox. 0,1W, deci nu e nevoie de radiator. In plus, mai multe tranzistoare in paralel mai un avantaj pe care va las sa-l ghiciti. 

Acum ma intorc la PCB. Mai am de lucru.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock