Jump to content
donpetru

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Recommended Posts

Intre timp, saptamana asta, am testat cu semnal muzical noul v3 si am observat ca suna un pic mai bine daca renunt la DC servo cu AO (e o diferenta nesesizabila). Am folosit un AO cat mai ieftin pentru asa ceva, care mentine offset-ul constant la cca.8mV, comparativ cu solutia cand nu exista DC servo si cand offset-ul variaza de la aprox. 2mV cat a fost reglat initial la cativa zeci de mV la Pnom (oricum acesti zeci de mV pot reprezenta si eroare de masura dar se mai si pierd pe cablu pana la boxe - deci nu ar trebui sa ne facem griji).

In ambele cazuri, daca folosim DC servo, daca nu folosim, cand se intra intr-un regim de suprasarcina OFFSet-ul creste mult mai mult (acest lucru se regaseste la toate topologiile de amplificatoare audio de pe piata). De fapt asta e si motivul pentru care la amplificatoarele audio PRO si nu numai se prevede LED-ul pentru clip/peak.

Desi circuitul DC servo cu AO l-am dimensionat foarte bine, acea diferenta mica "de sound" o banui ca ar fi din vina amplificatorului operational care are si el propriul lui zgomot. O solutie ar fi sa folosim niste AO pentru DC servo dedicate dar costa si 20lei unul si parca nu se merita. Aici chiar as dori sa citesc si parerile voastre, daca se merita sau nu! Ca drept urmare ma gandeam sa renunt la acest DC servo si sa implementez o corectie usoara a OFFSET-ului din circuitul de intrare, deci ceva mult mai simplu si mult mai bun decat la varianta v2, desi la la varianta asta noua este mai greu de anulat offset-ul dar 1...2mV reglati sunt mai mult decat suficienti.

Pentru o deriva mai buna a curentului de mers in gol cu temperatura finalilor, ma gandesc sa mut tripletul pe radiatoare separate, asa cum vor fi si cele din circuitul VAS care nu se vor mai incalzi asa tare ca in vers. nr.2. Problema e in studiu astazi iar cel tarziu pe 1 noiembrie o sa deschid conversatia privata cu utilizatorii care vor sa achizitioneze cablaje (platite in avans). Pana atunci va veni si oferta de pret.

Scuze de intarziere dar am vrut sa iasa ceva "ca lumea".

In conditiile astea nu are rost sa complicati schema cu un DC Servo.

Chiar nu stiam ca daca fortam un amplificator audio sa lucreze in suprasarcina ii creste mult tensiunea de offset pe iesire in acel regim, dupa care isi revine. Am mai invatat ceva!!!  :hi: Asta imi place la forumul asta ca adminul si nu numai, chiar de la qsabac am invatat multe, se spune lucrurilor pe nume, chestii care initial nu le citesti pentru ca nici un vanzator de kituri audio nu le spune din motive lesne de inteles.

La ce fel de AO mai performant v-ati gandit pentru DC Servo?

Sa nu fie totusi o perceptie diferita a materialului audio si la urma sa sune la fel de bine, ca se foloseste DC servo sau nu! Asa ca, parerea mea e ca ar trebui lasat DC servo si cine vrea il monteaza, cine nu, nu?

:smoke:

@prog nu cred ca o fi asa simplu. daca e fara AO atunci trebuie implementat alt sistem de reglare al offset-ului.

La ce fel de AO mai performant v-ati gandit pentru DC Servo?

Am testat prototipul pe partea de DC servo cu operationalul TL081. Ideal ar fi fost un TL051 sau ceva mai bun, cum ar fi: OP97 (este cam 16 lei fara TVA!!!). 

Sa nu fie totusi o perceptie diferita a materialului audio si la urma sa sune la fel de bine, ca se foloseste DC servo sau nu! Asa ca, parerea mea e ca ar trebui lasat DC servo si cine vrea il monteaza, cine nu, nu?

:smoke:

E posibil. M-am gandit si la solutia sa las DC servo dar daca se renunta la acest circut e posibil sa nu fie nevoie de reglarea offset-ului separat mai ales daca au fost sortate cat de cat bine piesele electronice. In cazul prototipului desi nu m-am straduit sa sortez piesele la final fara DC servo offset-ul era cca.10mV. Nu e o valoarea critica.

A doua varianta la care ma gandeam e sa renunt la DC servo cu AO si sa implementez in circuitul de intrare o corectie cu un semireglabil pe offset in limitele +/-30mV. Am testat si aceasta varianta si suna foarte bine amplificatorul, desi, precum spuneam anterior, e mai greu pe solutia asta de adus offset-ul fix in 0 - eu am reusit sa-l reglez la cca. 1mV si e OK.

Oricum pana maine trebuie sa ma gandesc daca las DC servo cu AO sau nu, iar parerile voastre de aici cantaresc mult in asta.

Cred ca nici modulul DC servo pentru offset nu-l putea tine in zero chiar daca se foloseste AO superior. Cred ca si 50mV offset nu e grav. In varianta fara servo DC se vorbeste de un offset de 1-2mV, dar un sunet mai placut. Votez si eu pentru varianta a doua.  

Am finalizat de actualizat noul AV400v3. Rezultatul e pe masura. Maine o sa fac si un mic video de prezentare pe prototipul facut initial.

Sper ca in cursul zilei de maine sa primesc oferta de pret pentru PCB-uri, atat pentru AV400v3 cat si noul DP0257v2. Dupa aceea, maine seara voi deschide conversatia privata cu toti utilizatorii care s-au abonat la achitarea cablajelor in avans. Va reamintesc ca lista inca e deschisa, pentru cine mai doreste PCB-uri si cine va achita cablajele in avans va primi documentatia in format PDF a proiectului gratis.

Am postat mai jos si doua imagini cu cele doua PCB-uri ca sa va formati o idee despre ceea ce veti achizitiona:

AV400v3.pngDP0257v2.png

O sa fac zilele astea pana se strang toti banuti si o lista de piese ca sa va puteti aproviziona in avans cu piese pentru ambele cablaje. Cat se fac cablajele, ma voi ocupa si de documentatiile finale ale proiectelor.

Sper sa va placa rezultatul. 

Mersi.

Si clipul video de care va spuneam mai sus:

• Like 1

@donpetru: pcb-ul de la AV400v3 fiind mai lung as sugera inca o gaura de fixare la jumatate.

Am o nelamurire:

Stiu din auzite ca aplicand la intrarea amplificatorului (care suporta 1,2Vrms) ceva mai mult sunt sanse sa se arda prefinalii sau finalii.

Exista vre-o varianta prin care putem aprinde un led(exact ca la clipping) cand se depasesc acei 1,2V?

Multumesc, 

Precum ati vazut in clipul video prezentat, am modificat sensibilitatea etajului AV400v3 astfel incat sa nu mai fie nevoie de 1,2Vrms pe intrare ci mai putin, in aceleasi conditi de stabilitate ca la v2. Eu am fortat intrarea in suprasarcina si la 1,3...1,5Vrms pe intrare si cu o racire adecvata nu sunt probleme sa se arda finali. 

Se poate aprinde un LED de clip folosind ca martor semnalul pe intrarea amplificatorului dar e nevoie de un circuit adiacent. O solutie ar fi sa apelati metoda de la versiunea 1 AV400 si anume:

AV400.jpg

Editare ulterioara: Circuitul de mai sus trebuie adaptat sa functioneze pe post de PEAK.

Intrebari:

- Rezistenta din filtrul LR de la iesire influenteaza cu ceva daca e de ceramica? Sau trebuie sa fie metal oxid?

- Reglez BIAS-ul la 6,4V cu radiatorul rece. Odata ce va incepe sa se incalzeasca finalii, deci si radiatorul, cum va fi influentata aceasta tensiune de 6,4V?

La mine, dupa ce se stabilizeaza termic radiatorul, 33 grade dupa 2 ore de mers in gol, aceasta tensiune ajunge la 6.3V

Editare ulterioara:

Ce se intampla cu aceasta tensiune daca radiatorul ajunge la 50-60 grade?

Edited by vijelie02

La orice amplificator, o data cu incalzirea radiatorului pe care sunt dispusi prefinali si finalii,tensiunea de bias tinde sa scada si ca sa compensam acest efect sau sa-l minimizam, va trebui sa racim radiatorul si sa-l dimensionam corect.

Si aici ma puteti ajuta?

- Rezistenta din filtrul LR de la iesire influenteaza cu ceva daca e de ceramica? Sau trebuie sa fie metal oxid?