Jump to content
donpetru

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Recommended Posts

Eu am vorbit doar de semnal sinusoidal aplicat intrarii, nici vorba de semnal rectangular. Acea componenta continua incepe sa apara de la 13,5V (matematic undeva la 22W) pe sarcina de 8R. In prag de cliping unde ating 54V pe sarcina am o componenta continua de 1,7V. La 14 finali pe canal cu o tensiune de alimentare de +/-93V radiatorul nu a depasit 60 grade, neventilat.

Editare ulterioara:

Am refacut masuratorile si fara sarcina cu iesirea in gol. Componenta continua apare si in acest caz, identic ca mai sus.

Edited by vijelie02

1. verificati tranzistoarele finale - e posibil ca unul din ele sa nu lucreze corect sau poate e defect ("intrerupt")!!!!

2. verificati daca apar distorsiuni de racordare la frecvente sinus de peste 10kHz (urmariti sa vedeti daca aceste distorsiuni sunt prezente concomitent si in circuitul VAS cu acele MJE340-350).

3. daca problema apare si la functionarea in gol, remasurati polarizarile (acele tensiuni notate in documentatie).

1. Inainte sa ma apuc de aceste teste am verificat tranzistoarele finale. 

2. Cu o tensiunde de 6,2V pe R16 am incercat de la 50Hz pana la 20kHz in prag de limitare nu apare nicio distorsiune de racordare. Am reglat si 5,8V pe R16 tot nu au aparut distorsiunile de racordare. Nu am verificat pe VAS forma de unda, o verific maine.

3. Tensiunile din documentatie corespund.

pe zennere am 14,5V - rezistentele de 10k - 3W am pus doua in serie, deci 20K - 6W

pe R6 si R79 din VAS am 0.850V

pe R16 am 6,2V

offset cu intrarea la masa am 0.005V

pe R13 si R65 am 0.58V

Tot maine am sa masor tensiunea pe fiecare grup din rezistentele de putere. 

Multumesc,

Editare ulterioara: Ma gandesc ca acea componenta continua pe iesire sa apara de la generatorul de semnal? Am acelasi generator de semnal ca al d-voastra, donpetru.

Edited by vijelie02

Nu ar fi rau sa schimbi multimetrul folosit la masuratoare. Verifica protectia sau limitarea de curent, daca nu e reglata ca lumea, iti mareste offsetul aiurea,am patit-o la un amplificator mai vechi, o schema de pe net.

Forma de unda in circuitul VAS este buna.

Pe grupul de rezistente de putere am intre 2.5mV si 3mV.

Am inlocuit si aparatul de masura. Aceleasi valori citite.

A mai ramas sa reglez limit- si limit+. Revin cu info.

Este acolo un rezistor pe partea de reglare a OFFSET-ului care are un pin legat de capacitorul de pe reactie. Incercati sa anulati offset-ul scotand din circuit acel rezistor sau numai acel pin al lui si urmariti daca problema persista.

Nu ati mentionat daca ati folosit la masuratori si un alt aparat de masura (cu baterie mai buna)!!!

In postarea #155 am spus ca am inlocuit aparatul de masura.

Care anume este rezistenta de care vorbiti?

Untitled.png

Am reglat limit- si limit+ in ambele sensuri, fara efect. 

Multumesc,

Editare ulterioara 1:

Am scos capatul R47 care merge catre C10. Problema persista cu tensiunea continua pe iesire.

Editare ulterioara 2:

Cumas putea sa elimin tranzistorii finali din montaj fara sa-i scot? Este suficient daca scot capetele rezistentelor de putere care duc spre iesire?

Edited by vijelie02

Ma refeream la rezistorul R64, acesta trebuia scos din circuit sau pinul sau care da spre C9.

Ce tensiuni Ugs aveti pe MOSFET-urile cu canal N si P ??

Prezentati un clip video (incarcat pe youtube) din care sa reiasa cresterea offset-ului. Sunt mai multe detalii/conexiuni care ar trebui urmarite.

Mai sus spuneati ca aveti acelasi generator de semnal ca si mine, nu cred ca acesta e de vina dar cine stie, poate exemplarul pe care il detineti de generator de semnal a inceput sa aiba probleme! Orice este posibil!.

Am pus un alt generator de semnal, aceeasi problema. Am pus un notebook cu semnal 1Khz de pe youtube. Aceeasi problema.

Intre timp comutand generatoarele de semnal la intrare l-am ars pe acela ca al d-voastra deoarece i-am cuplat alt alimentator de 12V. Ghinion. Asta sa fie cea mai mare problema.

Important e sa finalizez acest amplificator. 

Eram in punctul de a ceda nervos din mai multe puncte de vedere: pierderea generatorului de semnal si problema lui AV400v2 cu acea tensiune pe iesire.

Am aflat de unde era problema. Autoscalarea aparatelor de masura folosite. 

Am pus scala pe manual si masor 30-35mV CC pe iesire in prag de limitare. Aparatul folosit are selector pentru mV cu masurare de precizie. Nici nu mi-a trecut prin cap sa-l pun asa.

Al doilea aparat folosit a fost un MetraHit si asta arata balarii pe auto, de parca nu putea sa-si seteze scala.

Probabil integreaza ciudat acei 30mV CC suprapusi cu 55V CA.

Pentru mine este de tinut minte, nu stiu ce aparate folositi voi dar se pare ca cele mai ieftine fara autoscalare masurau corect. Astea mai scumpe(al meu a foat 1000 Lei cand l-am cumparat) si cu tot felul de setari si autoscalari,TrueRMS si alte cele si cu 5 digiti la o astfel de masura sunt praf si pulbere.

Uite asa am pierdut o jumatate de zi si am mai insistat si pe forum cu problema mea. Imi cer scuze celor care s-au implicat.

Bine ca mai am termopanele intregi  :smile: ca a inceput sa bata vantul si vine ploaia. Prea toate masuratorile erau bune si aparea pe iesire .... o prostie de aparat. Hai UNI-T sa zicem ca e in chinezism care totusi nu a fost ieftin dar si MetraHit? Atunci in ce sa avem incredere?

De unde cumpar unul asa ca al d-voastra? Am gasit ceva dar sunt mult mai slabe.

Ati realizat masuratori din categoria "imposibile" adica puneti pe cintar un elefant care se bitiie si alaturi un soricel caruia doriti

sa ii masurati greutatea. Trebuie sa aveti incredere in metodele corecte de masura, de aceea sunt cursuri speciale in scoli

si sunt carti special editate pentru toate felurile de masuratori.

Masuratoarea unei tensiuni continue cu tensiune alternativa suprapusa, se face prin separarea tensiunii alternative

de tensiunea continua, in felul urmator, referitor la acest caz:

- generator la intrare 1000Hz;

- filtru RC pe iesire cu 10K serie cu circa 1000uF la masa ( 2 electrolitici de 2200uF pusi in opozitie);

- tensiunea se masoara pe condensator cu un instrument cu impedanta de 1Mohm si 4 cifre pe scala de 1V.

In acest fel tensiunea alternativa este atenuata de citeva mii de ori, iar componenta continua ramine neschimbata.

Dupa mine, aceasta masuratoare vrea sa ne arate ca amplificatorul este simetric pe ambele alternante,

pina la tensiunea maxima de iesire, ceea ce nu este adevarat. Veti masura tensiuni continue de iesire,

variabile cu nivelul de intrare, este un drift datorat nivelului de intrare, suprapus peste un drift de temperatura,

deoarece pe masura ce tranzistorii se incalzesc spre 100 de grade se schimba si tensiunea continua de iesire.

Chiar daca se face o masuratoare rapida jonctiunile se incalzesc rapid si treptat se transfera caldura spre radiator.

Tensiunea continua pe iesire apare si datorita clipingului asimetric, al carui reglaj este aproximativ

si care depinde de foarte multi factori.

@gsabac