Jump to content
donpetru

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Recommended Posts

Cablajul AV800v2 cred ca va iesi cam de doua ori mai mare decat AV400v2, deci putem vorbi de un pret dublu sau aproape dublu pentru PCB-ul AV800v2 fata de 400v2.

@donpetru: vin cu o propunere nu stiu daca e buna sau nu.

Banuiesc ca AV800v2 este identic cu AV400v2 singura modificare este numarul finalilor(indifferent de finali mosfet sau BJT). Aici ma refer doar la pcb. Ma gandeam sa faceti un pcb ca si addon pentru AV400v2 doar cu elementele din etajul final. Spun asta pentru ca nu implica achiztionarea unui radiator anume, ramanand la decizia fiecaruia pentru montajul acestui addon pe radiator. Restul modificarilor se vor face pe placa principala AV400v2.

Editare ulterioara 1: Daca doriti sa modificati structura pentru AV800v2 asa cum ati spus mai sus, banuiesc ca utilizatorii nu o sa mai aiba rabdare inca 2-3 luni pentru testare-finalizare-comenzi pcb-uri.

Editare ulterioara 2: Modificarile de care vorbeati cu triplet pe iesire si doar cu finali BJT ar putea devenii AV400/800 V3 !

Edited by vijelie02

Editare ulterioara 2: Modificarile de care vorbeati cu triplet pe iesire si doar cu finali BJT ar putea devenii AV400/800 V3 !

Tocmai acum am definitivat schema cu triplet pe iesire si cu ceva mici retusuri pe ici pe colo si, da, e mult mai corect sa-i spunem: AV400v3.

Initial ma gandeam sa fac cablajul la AV400v3 cu 4 perechi de finali pe iesire dupa modelul AV400v2 sau GX400, adica cu finali/prefinali dispusi pe o latura iar al doilea cablaj cu AV800v3, deoarece vorbim de un numar mai mare de tranzistoare finale, acestea vor trebui asezate pe PCB dupa modelul asta:

HTB1_Ou8GXXXXXcVXFXXq6xXFXXX1.jpg

Eu as putea sa abordez din start versiunea cu finali dispusi ca in imaginea de mai sus sau mergem pe varianta clasica de PCB cu finali dispusi pe o latura in linie ? Deci, cum facem ?

Ziua buna,eu as fi de parere sa mergem pe dispunerea initiala a finalilor(in linie) pentru AV400v3,iar pentru AV800v3 sa fie dispusi ca in imaginea prezentata de Donpetru.

Se gasesc foarte greu radiatoare pentru genul asta de pcb. Aavid Thermaloy stiu ca face dar din pacate nu stiu cine mai aduce in Romania. TME sigur nu. Si mai sunt si foarte scumpe. Pentru doua canale trebuie 4 radiatoare costul lor fiind aproximativ 100Euro.

Eu prefer clasic in linie ca la GX400 sau AV400.

Totusi cei care realizeaza aceste montaje vor sa investeasca cat mai putin.

Pana la urma este proiectul d-voastra, decizia finala va apartine.

Oricum la varianta AV400/800V3 va mai dura 2-3 luni pana a finaliza/testa prototipul.

Desprea acest timp trebuie discutat cu utilizatorii care au dat comanda pentru AV400v2.

Haideti sa votam ceea ce ne dorim. AV400v2 cu mici modificari si sa avem pcb-urile intr-o luna sau AV400v3 si sa mai stam 3 luni pana la obtinerea pcb-urilor.

Eu doresc AV400v2. 

Eu am sa incep cablajul la AV400v3 si cel tarziu luni seara il definitivez iar daca primesc joi prototipul, duminica viitoare tragem concluzia finala, deschid conversatia privata cu utilizatori abonati si dam drumul la comanda ??? Cum vi se pare ? E Ok ?

Daca am loc pe cablaj si nu iese prea lat, poate mai adaug o pereche de finali, ca in total sa fie 5 perechi disponibile.

AV400/800 V3 va fi doar cu finali BJT. niksound ar fi dorit sa realizeze modulul cu mosfet. Va trebui sa vedeti ce-si doreste fiecare utilizator.

AV400v3 va fi putea fi configurat pe acelasi cablaj atat cu finali MOSFET IRFP240/9240 cat si cu tranzistoare bipolare gen 2SC5200/ 2SA1943 sau alti bipolari asemenea, cum sunt MJL-urile de putere de la ON Semiconductor.

Si eu sunt de p?rere c? finalii sa fie in linie...este mult mai ieftin un radiator de acest gen si se pot alege din mai multe modele.

AV400v3 va avea finalii dispusi in linie. Lucrez la PCB.

Utilizatorul  @Outtek doreste 4 buc,deci pana in acest moment avem  26 buc.pentru AV400v2 sau AV400v3 

Edited by niksound

Recapitulare (acelasi cablaj se poate configura sa functioneze cu 4 perechi de finali BJT sau MOSFET):

@leo_electro - 2 bucati

@niksound - 4 bucati

@k-nix era - 6 bucati 

@koaakka - 2 bucati

@ilie501 - 2 bucati

@vijelie02 - 4 bucati

@hixpp02 - 2 bucati

@Outtek - 4 bucati

Total pana acum = 26 bucati.

S-a strans un numar de bucati care depaseste pragul minim pentru comanda. Urmeaza, precum va spuneam, saptamana viitoare sa testez noul AV400v3 si duminica viitoare o sa deschid conversatia privata cu utilizatorii de mai sus si care vor mai veni pe parcurs (lista e inca deschisa). In conversatia privata o sa postez detaliile unde vor trebui achitate in avans cablajele.

Asadar, va rog sa mai aveti rabdare o saptamana. 

Am inceput deja sa fac noul PCB AV400v3, mai am cam jumatate din PCB de rutat si optimizat si la o prima vedere, din cauza ca am folosit triplet pe iesire si ma gandesc ca in circuitul VAS sa nu folosim un radiator pentru MJE340-350 ci sa folosim cate trei bucati (sus), trei (jos), pe alimentare, in paralel pentru uniformizarea disipatiei si chiar imbunatatirea usoara a performantelor, deci, precum va spuneam, din aceste motive cablajul AV400v3 a iesit putin mai mare ca AV400v2. Imediat dupa ce definitivez prototipul o sa cer o oferta de pret sa vedem cat costa o bucata PCB.

Cel putin asa m-am gandit sa trasez prototipul, ramane ca saptamana viitoare sa vad daca solutia aleasa este optima.

Deci, lista cu cei abonati la cablaje este deschisa. Retineti ca cei care platesc in avans cablajele vor primi documentatia in format pdf gratis, in caz contrar, va trebui sa achizitionati documentatia separat la pretul de 7 Euro + cat vor costa cablajul (sau cablajele). 

@donpetru: vin si eu cu o idee: pentru a ramane pcb-ul mai mic, in circuitul VAS sa ramana cate un MJE340 respectiv MJE350 si sa fie montati pe radiatorul cu finalii.

E mai bine sa fie independenti termic tranzistoarele din circuitul VAS, desi cateodata merge si-si. Pe prototipul a carui cablaj il lucrez acum o sa fie, asa cum am spus mai sus, cate trei tranzistoare MJE340/350 in paralel, fiecare vor disipa aprox. 0,1W, deci nu e nevoie de radiator. In plus, mai multe tranzistoare in paralel mai un avantaj pe care va las sa-l ghiciti. 

Acum ma intorc la PCB. Mai am de lucru.