Jump to content
donpetru

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Recommended Posts

Cand am spus pozitionare corecta m-am referit la influenta transformatorului asupra placii mai ales in varianta 1.

Dimensiuni carcasa:

inaltime utila 125mm, latime 435mm, adancime 370mm,

Dimensiune traf:

diamentru 160mm, inaltime 80mm

Pun o poza pentru dimensiuni radiator: lungimea lui este 335mm

img3.jpg

alte poze cu radiatorul:

20170811_130815.jpg

modelul din partea dreapta o sa-l folosesc.

20170811_130852.jpg

tot cel din dreapta o sa-l folosesc.

20170811_130823.jpg

radiatorul din partea stanga e cel folosit.

Multumesc,

Editare ulterioara:

Pozitionarea nr. 2 o consider mai buna din urmatoarele motive(doar ale mele, deocamdata):

- mai putina influenta de la traf

- prinderea mecanica a radiatorului de carcasa mult mai buna

- traseele intre AV400v2 si TA1000PS mai usor de facut si mai scurte

- aripioarele radiatorului stau vertical in carcasa si banuiesc ca am o racier mai buna.

Astept si parerile voastre,

@donpetru: am inteles si nu uit de d-voastra. voi reveni imediat ce am un raspuns.

Va multumesc, 

Edited by vijelie02

Ok, multumesc. Cand aveti doua radiatoare asemenea de vanzare, sa ma anuntati, va rog. 

Ma gandeam la urmatoarea modalitate de atasare a PCB-ului AV400v2 de radiator:

Atasare AV400v2 de radiator.jpg

Cum vi se pare?

In aceasta varianta, tranzistorii trebuie montati dinspre partea cu lipituri, inaltimea totala radiator+pcb este la limita inaltimii carcasei. 

Posibil cele 2 radiatoare de la AV400v2 sa atinga ori in traf ori in electroliticii de la TA1000PS. Intentia mea este de a suplimenta la 6 tranzistori pe ramura. Asta ma obliga sa prind pe mijlocul radiatorului placa AV400v2.

Transformatorul nu influenteaza deloc in cazul in care placa AV400v2 este paralela cu el?

Varianta nr. 2 propusa de mine cum vi se pare?

Multumesc,

Nici varianta n1., nici varianta nr.2, nu mi s-au parut foarte abordabile, din acest motiv ma gandeam sa vedeti cum merge varianta nr.3 din postarea nr.92 de mai sus. Aceasta varianta asazis nr.3, chiar daca va impune plantarea tranzistoarelor MOSFET pe partea bottom a cablajului, este mai OK desi, tinand cont de inaltimea carcasei, s-ar putea daca nu chiar se intampla asta, ca radiatoarele MJE340-350 din componenta kitului sa atinga capacul carcasei amplificatorului. Daca e asa, si dupa cum ati pus problema sigur e asa, atunci nu va ramane altceva de facut decat sa scoateti prefinali, finali si tranzistorul superioda de pe fiecare cablaj, sa-i atasati de radiator conform variantei nr.1 si sa folositi niste cabluri de conexiuni intre PCB si tranzistoarele mentionate anterior. Eu am facut lucrul asta la un FET300, am folosit chiar si 10...15 cm lungime cablu intre finali si cablaj, si nici in ziua de azi, dupa 12 ani, nu au fost probleme.

Editare ulterioara: Sau, ca sa mergeti pe varianta nr.3, daca e pana la urma posibil, puteti extrage acele MJE340-350 care au radiator din componenta kitului si sa le montati pe radiatorul mare cu ajutorul unor conductoare cu rol de conexiune placa-tranzistor.

Se pare ca nu am inteles cum ati spus, dar dupa ultima postare m-am prins.

Eu am luat in calcul pozitionarea radiatorului ca in varianta 2 si kit-ul AV400v2 montat ca in postarea #92.

Nu m-am gandit sa-l rasucesc asa cum spuneti d-voastra.

Imi place idea de a monta cei 2 tranzistori MJE340-350 de pe cele 2 radiatoare mici si sa-i pun pe radiatorul mare deoarece se cam incalzesc. Dar nu-mi place idea de a conecta finalii si prefinalii cu cabluri de conexiune la placa. O sa iasa ca un pom de craciun :).

In varianta propusa de d-voastra exista access 100% la placa pentru reglaje. 

Am sa le pozitionez asa cum ati propus si revin cu detalii.

Ce anume nu e in regula la varianta 2 propusa de mine? In afara de faptul ca nu am acces usor la placa AV400v2. Ma gandeam sa le fac toate reglajele in afara carcasei si apoi le voi monta.

Multumesc,

Ce anume nu e in regula la varianta 2 propusa de mine? In afara de faptul ca nu am acces usor la placa AV400v2. Ma gandeam sa le fac toate reglajele in afara carcasei si apoi le voi monta.

Pozitionarea cablajului nu mi se pare in varianta nr.2 chiar OK, in sensul ca orice problema implica demontarea radiatorului cu tot cu modul. Dar daca acest aspect nu deranjeaza, atunci puteti sa luati in considerare si varianta asta de asamblare.

Sunt s? eu interesat de cablaje Av400, daca se face comanda. Multumesc

Pana acum sunt doar trei utilizatori care vor cablaje AV400v2:

@leo_electro - 2 bucati

@niksound - 4 bucati

@k-nix era bine sa mentionati cate bucati doriti.

Daca se aduna 20 bucati voi cere o oferta de pret si voi da drumul la comanda dupa ce imprealabil se vor plati bani in avans, asa cum s-a procedat si pentru TA1000PSv2. Asadar, mai astept sa vedem daca sunt utilizatori care vor cablaje ca sa strangem acel minim 20 bucati. Dupa aceea voi prelucra putin cablajul original, poate il fac mai compact, inainte de a da drumul la c-da efectiv!

• Like 1

M? bag si eu pentru doua buc??i...sa imi l?sa?i datele luni ajung in oras sa pun b?nutii.

4bucati versiunea cu mostfet

2bucati versiunea cu bjt

Recapitulare:

@leo_electro - 2 bucati
@niksound - 4 bucati
@k-nix era - 6 bucati (acelasi cablaj se poate configura sa functioneze cu finali BJT sau MOSFET)
@koaakka - 2 bucati

Total pana acum = 14 bucati.

Zilele astea ce vor urma o sa incerc sa fac mai compact noul cablaj AV400v2, dupa aceea voi cere o oferta de pret si de abia dupa aceea voi deschide conversatia privata cu utilizatori mentionati mai sus si cei care se vor mai abona pentru restul de 20 de bucati. Dupa aceea voi posta acolo detaliile de plata si voi da drumul la comanda dupa ce se aduna 20 de bucati PCB (platite).

EDITARE ULTERIOARA: Ca sa mai stimulez achizitia de cablaje, utilizatori care vor plati in avans cablajele, vor primi documentatia proiectului GRATIS in format pdf. Surplusul de cablaje care vor ramane de vanzare vor trebui achizitionate cu documentatie care va fi de data asta contra cost. Asadar, daca doriti sa luati documentatia gratis, abonati-va din timp la cablaje platindu-le in avans, limita de 20 de bucati initial stabilita sa fie platita in avans putand fi oricand extinsa in functie de cerere. 

Seara buna,Donpetru mai doresc inca doua cablaje pentru utilizatorul @ilie501.

Va multumesc!

@donpetru: adaugati 4 buc si pentru mine ca sa fie la numar  :smile:.

Daca tot se modifica pcb-ul si lumea doreste AV400v2 EU propun sa treceti la varianta AV400v2/AV800v2 pe acelasi cablaj. Sigur asa se vor aduna mai multe comenzi. Cum suna propunerea mea?

Va rog sa ma treceti si pe mine pe lista cu doua cablaje.

Multumesc!

Seara buna,Donpetru mai doresc inca doua cablaje pentru utilizatorul @ilie501.

Va multumesc!

Ok. Am notat.

@donpetru: adaugati 4 buc si pentru mine ca sa fie la numar  :smile:.

Daca tot se modifica pcb-ul si lumea doreste AV400v2 EU propun sa treceti la varianta AV400v2/AV800v2 pe acelasi cablaj. Sigur asa se vor aduna mai multe comenzi. Cum suna propunerea mea?

Da, nu ar fi rau, desi in cazul lui AV800v2 ma gandeam sa merg in varianta BJT cu triplet pe iesire si bineinteles, vorbim de un alt cablaj al carui prototip ar trebui testat.

Deci, eu as putea sa fac un nou cablaj AV800v2 cu finali dispusi pe o parte si alta (7 perechi) dar va trebui facut un cablaj prototip, populat cu piese si testat inainte de a trimite gerber-ele la fabrica. Tot procesul asta poate lua toata luna octombrie, pentru ca numai cablajul sa-l definitivez (proiectez), avand in vedere ca lucrez la el o ora-doua seara dupa ce vin de la munca, imi poate lua vreo 10 zile in total. Aici adaug timpul pana cand intru in posesia cablajului prototip, testarea lui, deci, cam luna asta ar fi un termen strans si de abia de luna viitoare putem vorbi de colectarea banilor si trimiterea efectiva a comenzii, repet, daca optam pentru AV800v2. Dar ca sa fac lucrul asta as vrea sa citesc si sa respect, totodata, parerea majoritatii care s-au abonat pana acum la cablaje.

Pe de alta parte, se pot produce ambele versiuni de cablaje, pentru AV400v2 si AV800v2 dar nu stiu daca din punctul de vedere a costurilor varianta asta ar fi acceptata de toti !!!

In fine, eu o sa modific zilele astea AV400v2 ca sa fac mai compact cablajul si intre timp, in functie de cum evolueaza discutiile aici, vedem daca se merita si noul cablaj AV800v2. Ideea e ca pentru noul AV400v2 nu va trebui sa asteptam asa mult dar decizia este a majoritatii.

Va rog sa ma treceti si pe mine pe lista cu doua cablaje.

Multumesc!

Ok, deci pana in acest moment am atins un prag de 22 bucati.

In cursul zilei de astazi/maine astept pareri referitoare la noul AV800v2 sau daca mergem numai pe AV400v2, sau, de ce nu, si-si, desi costurile sunt mai ridicate.