Jump to content
donpetru

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Recommended Posts

Am vazut pe cateva forumuri ca lumea masoara slew rate-ul folosind un semnal de 1kHz si cea mai mica rezistenta de sarcina suportata de amplificator (tipic 4 Ohm). Nu stiu cat este de bine dar din masoratorile facute de admin a obtinut acei 20V/us pe impedanta de 4 Ohm, deci in sarcina, nu in gol, ca in gol SR se dubleaza sau aproape se dubleaza, din ce am observat eu practic, din cauza ca excursia de tensiune pe iesire e mult mai mare ca in sarcina.

Citind teoria, SR-ul se determina in gol, nu pe impedanta, ca altfel munceste un tranzistor sa basculeze semnalul in sarcina si alta in gol. De fapt, SR-ul e un raspuns la semnal treapta, considerand semnalul de intrare de crestere infinita, teoretic, ca in realitate nu se gaseste nici un generator de semnal care sa-ti dea la intrarea amplificatorului un raspuns de mii de V /ps.

Edited by leo_electro

Un amplificator cu tuburi de cea mai buna calitate are "slew rate" de 3-6V/uS

si sunt deosebit de apreciate, bineinteles si pentru alte calitati sau respectarea

traditiei. Deci 10-20-40V/uS este un amplificator mult mai rapid si cu calitati de

dinamica si intermodulatii la cele mai mari frecvente audio.

Pentru detalii cititi https://en.wikipedia.org/wiki/Slew_rateunde se explica si cum

se foloseste SR de catre muzicieni.

Pentru un audiofil, un slew rate mai mic se traduce auditiv in intermodulatii intre

diverse frecvente inalte care apar simultan in auditie. Se produc astfel frecvente

care nu ar trebui sa fie in auditie si percepute de muzicieni ca neplacute.

Pentru un ascultator obisnuit SR are o importanta secundara, neimportanta

iar pentru un fabricant o data tehnica ce caracterizeaza amplificatorul.

@gsabac

Edited by gsabac

Daca doriti sa discutam (discutati) despre slew-rate in audio va rog sa deschideti un topic separat.

Eu am masurat, lucrul prezentat in unul din cele doua clipuri de pe youtube.com, viteza de crestere a tensiunii aferenta unui forme de unda rectangulara masurata pe iesirea unui amplificator audio care avea conectat pe iesire un rezistor de 4 Ohm de putere mare (peste 1kW). Intr-adevar, lucru constatat si de mine este faptul ca daca deconectam acel rezistor de 4 Ohm, excursia Vpp era mult mai mare, ceea ce se traduce printr-o viteza de crestere a tensiunii ceva mai mare.

Repet, alte detalii referitoare la acest subiect le putem discuta intr-un topic separat, topic care se poate deschide folosind ultimele postari referitoare la acest lucru, in special postarile de mai sus a utilizatorilor @leo_electro si @gsabac, daca sunt si ei de acord.

Scuze pentru poluarea topicului, m-a furat importanta SR.

Este o idee buna, imi place, poate mai sunt si alti useri interesati.

Cred ca prima postare ar putea fi postarea #75 si titlul mai generalist, de exemplu:

Efectele performantelor unui amplificator audio in auditiile de calitate.

@gsabac

Edited by gsabac

Revin cu noi informatii.

Dupa lungi teste la AV400V2 am constatat ca sarcina de 8R 1300W nu se incalzea deloc. Ciudat nu?  :scratchchin: Nici nu mi-a trecut prin cap sa o masor. Daca o masuram, imediat vedeam ca e ceva in neregula cu ea. Bineinteles era intrerupta. Am refacut-o si am reluat testele.

La o alimentare +/-92Vin gol(la putere maxima scade la +/-83V) si 1kHz la intrare, am sinus curat pe sarcina de 8R pana in prag de limitare cu o tensiune de 50,5-51Vrms. 

Dupa amble formule de calcul ating 320W pe 8R.

P=U*U/R = 50.5*50.5/8=318W

P=(2*U-2*3)*(2*U-2*3)?/R*10=(2*83-6)*(2*83-6)/80=160*160/80=320W. 

Am masurat si curentul pe rezistenta de sarcina la puterea maxima in prag de limitare. 2,45A.

Am scos untul din el  :smile: sau o mai fi avand in el ceva unt? :smile: 

Cu respect,

Rectific o eroare din postul anterior, eroare vazuta de un membru al forumului caruia ii multumesc mult pentru atentia cuvenita. 

Am masurat si curentul pe rezistenta de sarcina la puterea maxima in prag de limitare. 2,45A.?

?Datorita faptului ca aparatul de masura (clampmetrul) folosit nu are posibilitatea masurarii curentului la frecventa de 1Khz acea masurare este gresita.

?Am conectat un ampermetru clasic cu shunt si curentul masurat pe rezistenta de sarcina la puterea maxima in prag de limitare este 6,4A.

Am conectat si clampmetrul in paralel sa vad pana la ce frecventa masuratoarea lui este corecta. Pana la 150HZ clampmetrul indica corect ca si ampermetrul cu shunt.

Cu respect,

Ce sa fie valabil ? Cablaje nu mai sunt de vanzare, doar documentatia o are de vanzare admin-ul.

multumesc de raspuns, nu mai vreau sa ma chinui sa fac eu cablajul .Tata stima si o zi buna.

donpetru, nu ar fi rau intr-un viitor cat se poate de apropiat sa mai faci cateva cablaje AV400v2. Pe mine m-ar interesa un cablaj cu finali dispusi pe o parte si alta dar ma multumesc si cu varianta asta, dar sa fie mai slim. Topologia asta full simetrica AV400v2 e bestiala la sound.

Buna ziua,

Am o problema legata de pozitionarea AV400v2 in carcasa. Am doua variante:

Varianta 1:

20170929_105840.jpg

20170929_110206.jpg

in aceasta varianta cablajul AV400v2 este foarte apropiat de trafo.

Varianta 2:

20170929_110054.jpg

20170929_110127.jpg

in aceasta varianta e putin mai greu de reglat semireglabilii pentru offset si bias

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat pentru o pozitionare corecta.

Multumesc,

Varianta 1 e cat de cat OK. Misto radiatorul.

@vijelie02

Da, radiatoarele sunt impozante dar ce dimensiuni au ? Daca mai detineti radiatoare asemenea si doriti sa le vindeti, sa-mi spuneti si mie!

In ceea ce priveste pozitionarea modulelor AV400v2, hm, eu am incercat si varianta cu cabluri de vreo 5...10cm lungime intre placa si finali si nu au fost probleme (asta ca sa puteti dispune corect placa fata de finali si sa incapa si transformatorul). Deci, spuneti-mi dimensiunile exacte ale radiatorului si diametru transformatorului toroidal. Ati putea incerca sa amplasati placa fara prefinali, finali si superdioda putin intr-o parte si dupa aceea sa faceti legaturile cu placa amplificatorului. Dar, postati dimensiunile: carcasei, radiatorului si transformatorului si poate gasim o solutie mai buna decat variantele 1 si 2.

@leo_electro, eu oricand sunt dispus sa mai fac cablaje de fabrica, cum se spune, inclusiv la AV400v2 atat timp cat sunt utilizatori care le platesc in avans, asa cum am procedat cu TA1000PSv2. Chiar la cablajul AV400v2, ma gandesc sa-i fac o mica actualizare si poate iese ceva mai compact. Dar, repet,daca sunt utilizatori care doresc asta sa mentioneze aici lucrul asta, dupa aceea ca si in cazul TA1000PSv2 deschid o conversatie privata cu ei, unde pana la o data care o stabilim de comun acord, vor trebui sa plateasca in avans cablajele. Deci, daca se doreste asta spuneti-mi, o sa caut o oferta de pret PCB, va spun concluzia si cine de acord poate sa faca plata in avans, astfel incat pe la finele lui octombrie sa avem cu toti cablajele, ce spuneti?

Ziua buna,daca se mai realizeaza cablaje de AV400v2 eu ma abonez de acum la 4 bucati.Doresc sa incerc si varianta pe mosfeti.

@niksound, multumesc pentru ca v-ati abonat deja la 4 bucati. Pretul il estimez intre 30...40lei bucata, exact il confirm dupa ce se aduna macar 20 de bucati comandate. Mai astept saptamana asta, saptamana viitoare si dupa aceea tragem o concluzie si daca la finele saptamanii viiitoare se aduna bani, cred ca pana la 1 noiembrie vin si cablajele.