Jump to content
donpetru

AV400v2 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm

Recommended Posts

Nu mai puteam primi nici un mesaj nou din cauza ca aveam casuta de mesaje private plina. Acum am mai sters din cele mai vechi. 

Dar, ca sa nu mai astept mesaj de la dvs., am deschis eu o noua conversatie in mesageria privata. Discutia va continua acolo.

Scuze pentru mica problema aparuta.

Buna ziua,

Din cei care au realizat AV400v2 varianta cu MOSFET ma poate ajuta cineva cu un sablon pentru gaurile de prindere al tranzistorilor de pe radiator?

Va multumesc.

Edited by vijelie02

Seara buna,cu sablon va chinuiti mai mult,trasati cu sublerul linia la care doriti sa montati mosfetii, apoi masurati distanta dintre gaurile centrale ale mosfetilor respectiv DRAIN.Distantele sunt egale si nu puteti gresi.

Dati cherner la  fiecare semn,gauriti,filetati,montati provizoriu toti mosfetii, pozitionati prefinalii si superdioda si le insemnati.

Dupa efectuarea gaurilor si filetare fixati finali si prefinalii in pozitia dorita si apoi lipiti de placa cate un piciorus la fiecare,verificati  si apoi lipire finala.Atentie ca piciorusele mosfetilor trebuie piliti deoarece intra greu in gauri.

Spor la treaba.

Edited by niksound

Cel mai bun sablon il aveti deja, este placa de circuit imprimat.

In privinta gaurilor, daca este posibil si nu ati montat tranzistorii, poate este mai convenabil sa le largiti putin.

@gsabac

Mai am cateva intrebari:

1. La prinderea tranzistorilor de putere pe radiator voi folosi izolator din silicon termoconductor. Mai este necesar sa pun si pasta termoconductoare ?

2. Potentiometrul de volum va fi montat intre preamplificator si modulul de putere. Ce valoare trebuie sa aiba?

3. Ce tip de cablu pot sa folosesc pentru traseele de alimentare module de putere si modulul de alimentare? unifilar FY 2,5 sau multifilar MYF 2,5?

Multumesc,

1. normal ca trebuie folosita pasta termoconductoare, ca altfel se vor incalzi finali prea tare

2. eu am folosit 100K lin, merge bine

3. MYF 1.5mmp si pentru iesirea la difuzor 2.5mmp

Un detaliu lamuritor este dat de Rod Elliot, redesenat de mine.

post-24607-0-99351100-1504273972_thumb.gif

Sub actiunea fortei de stringere capsula se ridica si aceasta ridicare este amplificata

de izolatorul de plastic care se deformeaza. Fenomenul apare si in cazul izolatorului

de mica si deasemenea este prezent la toate tipurile de capsule cu gaura asimetrica.

Pasta termoconductiva completeaza eventualele spatii, granularitati sau neplaneitate

a radiatorului si reduce rezistenta termica dintre capsula si radiatorul propriuzis.

Spor la constructie si poate ne aratati si o poza cu stadiul in care va aflati cu amplificatorul.

@gsabac

Edited by gsabac

@ionut90: va multumesc pentru raspunsuri.

@gsabac: va multumesc pentru detalii, ma gandisem ca tranzistorii se vor "incovoia" datorita fortei de strangere.

Am 2 solutii pentru prinderea lor: 1. prima ar fi cu ISP247 de la fischer 2. Solutia data de donpetru cu un profil "U" de aluminiu prins in 3 puncte.

O sa revin cu detalii despre amplificator. Dupa ce voi monta toti finalii pe radiator si imi permit sa fac teste mai lungi ca durata. Pana acum au fost doar teste scurte si doar cu o pereche de finali si pot sa spun ca acest AV400V2 este foarte "potent". O sa vedeti toate aceste lucruri in cateva zile. 

Edited by vijelie02
  • Like 1

Revin cu informatii/teste despre AV400V2 varianta cu finali MOSFET.
Dupa cum spuneam acest amplificator este foarte "potent", o sa vedeti aceste lucruri in continuare.
Am achzizitionat proiectul de la @donpetru. Cablajele le-am realizat dublu placat fara treceri metalizate.

Poze cablaje:

https://postimg.org/image/ky6lzt6md/

https://postimg.org/image/sfftf0w5h/

Trecerile le-am facut cu terminale de la componente.

Toate componentele au fost noi, cumparate de pe site-ul polonez. Am dat o mare importanta imperecherii tranzistorilor. Treaba asta a insemnat un cost mai ridicat deoarece am cumparat 100 BC550C si 100 BC560C. Cu greu am reusit sa gasesc 15 buc aproximativ identici. hFe varia intre 400 si 600. Foarte multe bucati cu hFe mic si foarte putine cu hFe spre 600) Am gasit totusi 15 buc cu hFe apropiat de 570. Concluziile le trageti voi. Poate daca achizitionam de la farnell sa fi fost mai bine? O sa testez data viitoare.
Am respectat in totalitate valorile componentelor din schema.

?Cateva poze cu montajele:

https://postimg.org/image/6y4k7o4w5/

https://postimg.org/image/szuuhppdx/

https://postimg.org/image/uvm86m3lx/

Primul montaj l-am testat la o alimentare de +/-72V. Toate masuratorile au fost in parametrii conform documentatiei.
Al doilea montaj, cu mici modificari la indrumarea autorului, l-am testat la o alimentare de +/-92V. Si in acest caz masuratorile au fost in parametrii.

Am aplicat un semnal sinusoidal cu frecventa de 1kHz, am marit tensiunea de intrare pana cand am obtinut 54V curati la iesire pe o sarcina de 8R. La 55V pe sarcina, sinusoida incepea usor sa se aplatizeze.

Acum urmeaza etapa cea mai dificila. Partea mecanica unde nu stau bine deloc. 

Multumiri @donpetru pentru acest proiect.

Cu respecte,

Multumesc si sper sa nu fiti ultimul utilizator care construieste AV400v2. Chiar mi-ar place sa vad si alte realizari cu AV400v2 aici.

Va urma in iarna asta noul AV800v2 pe cablajul caruia se va putea realiza si versiunea AV400v2. Va fi ceva special, la un pret special. Dar pana atunci urmeaza luna asta sa definitivez noul FET400/800, inspirat din versiunea initiala FET300, unul dintre cele mai construite topologii de amplificatoare audio pe MOSFET. 

Numai bine

Avand AV400V2 cred ca era mai interesant in AV800V2 decat un FET400/800, parerea mea.

@donpetru v-a scapat un mic detaliu la un modul postat de mine. Apare al cincilea semireglabil. Cred ca va dati seama ce testez cu el. Poate reusim cumva la TA1000PSv2 sa implementam asa ceva cu mici modificari.

Edited by vijelie02

FET400/800 va fi un proiect gratis, pe cand AV800v2 va fi un proiect contra cost.

Cel de-al cincilea semireglabil observ ca l-ati montat in locul lui R46 pentru a controla valoarea factorului de amplificare in tensiune a montajului (sau amplificare Au[dB] a amplificatorului).

Corect spus. poate reusim ca la temperatura maxima atinsa de finali(radiator) sa micsoram factorul de amplificare sa nu ramanem in "bezna" cum se spune.

@vijelie02, felicitari, pentru realizare si teste. Acestea au fost facute pe o rezistenta de sarcina sau pe difuzoare?

Din postare rezulta ca ati obtinut circa 350W la +/-92V si este aproape de 400W cit prevede proiectul. 

Imi place idea de functionare continua la putere mai mica, daca sistemul se supraincalzeste, prin reducerea semnalului de intrare.

Acesta daca este cineva dispus sa o proiecteze si sa o experimenteze, fie cu componente discrete fie cu microcontroler.

In legatura cu selectarea tranzistorilor ea trebuie facuta pe perechi sau pe 2 perechi in functie de pozitia din schema.

Totusi, oricum ati pune acesti tranzistori BCxxx, rezultatul final este aproape acelasi deoarece totul este corectat de reactia negativa.

O imperechere absolut obligatorie trebuie facuta la tranzistorii finali, unde diferentele mari pot duce la supraincalzirea

unui tranzistor, desi radiatorul este "rece" Acesta imperechere de cite 4 tranzistori la acest model, este valabila atit pentru

tranzistori bipolari NPN sau PNP cit si pentru tranzistori MOSFET canal N sau P.

@gsabac

@gsabac, multumesc pentru aprecieri.

Testele au fost facute pe o sarcina rezistiva de 8R 1300W. Deci 350W pe 8R !!!. De aceea am spus ca acest amplificatory este potent. Nu cred ca ar fi acceptat urechea mea si nici difuzorul 1kHz la 350W :)

Proiectul prevede 400W pe o sarcina de 4R cu o alimentare de 55V-AC. In cazul de fata la o alimentare de +/-92V depaseste 700W pe o sarcina de 4R. Cu o racire adecvata si ceva dublari prin zona finalilor se poate tine sub control acest AV400v2.

Eu fiind un amator am o nelamurire:

Se tot vorbeste de acel SR al amplificatoarelor. Unii vorbesc de un minim 35V/us. Acest AV400v2 am inteles ca are in jur de 20V/us. Se mofifica calitatea semnalului audio daca SR-ul este mai mic? Cine ma poate ajuta sau explica pe intelesul meu?

Va multumesc,