Sari la conținut

Renovare baie


Postări Recomandate

Asta e a?a din principiu ?i cam ce-mi place mie, dar nu trebuie s? faci ca mine. Oricum, e de umblat cu r?bdare prin magazinele de profil p?n? g?se?ti ce-?i place ?i col?are asortate. Mai ales c? e o investi?ie ptr un timp mai lung. B?nuiesc c? nu trebuie da?? jos dup? o s?pt?m?n? c? nu-i place cuiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, dau jos tencuiala umflat?, cur?? zidul...?i apoi cum ?l preg?tesc? Ce fel de tencuial? folosesc etc.? Men?ionez c? zidurile sunt de beton iar hornul ptr. ?evi e din BCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci un lapte din adeziv (?la din saci) ?i aracet cu foarte pu?in? ap?, pe care-l dai cu o bidinea sau pensul? lat? ?i mai dur?. Trebuie s? ias? la culoare cenu?iu mai albicios. Dup? o zi e bun de sus?inut faian?a.

?nainte de a-l da, ar fi bine s? umeze?ti un pic peretele cu ap?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dac? nu e mare ce a c?zut nici nu e nevoie de reparat, se acoper? la montarea faian?ei, a?a se corecteaz? multe denivel?ri. Personal montez faian?a ?i gresia f?r? goluri sub ele, pun material ?n exces pe plac?, o pozi?ionez aproximativ ?i o presez cu r?bdare p?n? o aliniez cu celelalte, materialul ?n plus care iese pe l?ng? ?l recuperez ?n g?leat?. Al?ii folosesc acel ''piept?ne'', e mai rapid a?a, dar pot r?m?ne goluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?n func?ie de tipul tencuielii ?i al peretelui. Am?nunte cred c? se g?sesc la magazin sau pe ambalajul tencuielii.

Totu?i, nu are rost dec?t dac? vopse?ti peretele s?-l ?i tencuie?ti ?nainte, a?a se poate folosi la ?ndreptat peretele chiar adezivul de pl?ci.

Evident c? nu am ideie ce ?nseamn? acele lipsuri, ce a c?zut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cred ca aveti dreptate, ceva indicatii sunt si pe ambalaj. Locurile in care tencuiala e umflata se afla chiar unde va veni faianta. Functie de grosimea ei voi stabili ce am de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-a? da chiar cu ciocanul, s? cad? acum ce ar putea c?dea peste ani, cu tot cu faian??.

..........

C?nd a trebuit s? repar ceva mai serios, o suprafa?? mai mare ?i ad?nc?, am b?gat ?i plas? de rapi?, sau cum i se spune, ca arm?tur? prin ciment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi bate la rand toti peretii si inca zdravan cu ciocanul ptr. ca mai tarziu sa nu mai am probleme. Plus ca am si de indreptat in anumite locuri pe unde sunt iesituri. Dar mai intai imi voi anunta vecinii. :yes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vor afla automat c?nd vei bate cu ciocanul, doar s? nu r?spund? ?i ei la fel.

.....................

C?nd cioc?ne?ti, urm?re?te putregaiul, adic? unde e mai moale ?i asta de regul? e pe l?ng? cr?p?turi prin care s-a infiltrat umezeala ?n timp, acolo cimentul, mortarul sau tencuiala au ?i un miros specific, mai de ''ciuperc?''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock