Jump to content
Sign in to follow this  
resort

Electronica si pescuitul sportiv cu undita

Recommended Posts

:k3: Succesul la pescuitul cu undita a fost, este si va ramane bazat pe predominarea instinctului de hranire asupra instinctului de conservare-aparare a pestelui. Eu insumi sunt patimas pescar si am constatat ca odata cu perfectionarea ansamblului bat - fir - carlig in mod drastic a scazut invers proportional succesul pescarului. Intrebare: poate electronica contribui la schimbarea situatiei spre incantarea pescarului? Eu spun ca DA!!

Cateva sugestii pentru inceput:

• postarea de link-uri in domeniu;
  • soft pentru determinarea orelor solunare;
  • generatoare eficiente antitantari;
  • semnalizator "trage pestele";
  • inaditor electronic;
  • orice alte idei, nu neaparat electronice.

Pescari din toata tara, uniti-va! Veniti cu ideile si solicitarile voastre si pana-n primavara tot realizam ceva. :k3:

:k3: Succesul la pescuitul cu undita ......

In acest link:

"http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/fishcall.html"

este o interesanta schema de naditor electronic. :k3:

Rog sa posteze cineva schema din link ( eu am incercat si n-am reusit) ca sa o putem comenta privind constructia, functionarea si semnalele produse, idem utilizare. Ca pescar sunt interesat de eficienta ei.

Aceasta este????

post-9-1199877711_thumb.jpg

Aceasta este????

Da, asta este, multumesc miron1947.

Poate cineva sa faca traducerea din engleza a textului explicativ al schemei, ca sa ne putem da seama cum sunt atrasi la undita pestii? :k3:

Inteleg ca schema ar reprezinta un generator si in acest caz care ar fi diagramele semnalelor din colectorul si baza tranzistorului? Ce se regleaza cu R1? Pot folosi in locul traductorului E1 elementul piezoceramic de la un telefon? Tranzistorul folosit este unul special?

Cat mai multe amanunte tehnice sunt necesare pentru ca si cel mai modest electronist interesat de schema sa o poata realiza si testa cu succes.

Ajutor de momeala ptr. pescar

Click-click poate nu suna prea mult ptr. tine,dar ptr. peste este clopotelul ptr. luat masa.

Acesta este scopul acestui circuit.

Inghesuie circuitul intr-un recipient etans,rezistent la apa,arunca-l peste bord,si asteapta ca pestele

sa prinda carligul.

Ptr. o operatiune decenta T1 trebuie sa fie cam jumatate din degetul cel mare.

E1 trebuie sa fie un difuzor de casti,cu cristal.

Nu prea inteleg ce e cu acest T1 care zice ca e un minitransformator ptr. iesire tranzistor.

Ce rol are?

Nu prea inteleg ce e cu acest T1 care zice ca e un minitransformator ptr. iesire tranzistor.

Ce rol are?

Produce defazarea necesara,intoarce semnalul in faza,pentru amorsarea oscilatiei.Poate fi facut si un oscilator RC,dar in cazul acesta,sunt necesare mai multe piese(pentru celulele RC) si amplificare mai mare, pentru compensarea pierdrilor din celule.

...........................

Ce rol are?

T1 este folosit aici ca o inductanta cu priza intermediara pentru a se realiza schema oscilatorului inductiv in trei puncte

(Hartley).

Rolul T1 in schema este descris de miron1947:

Produce defazarea necesara,intoarce semnalul in faza,pentru amorsarea oscilatiei....

In functiune, cred eu , oscilatorul se comporta ca un generator autoblocat, deci nu produce oscilatii sinusoidale, asa o fi ? .

:k3:

schema ar reprezinta un generator si in acest caz care ar fi diagramele semnalelor din colectorul si baza tranzistorului? Ce se regleaza cu R1? Pot folosi in locul traductorului E1 elementul piezoceramic de la un telefon? Tranzistorul folosit este unul special?

Cat mai multe amanunte tehnice sunt necesare pentru ca si cel mai modest electronist interesat de schema sa o poata realiza si testa cu succes.

:k3: Montajul acesta in mai multe exemplare va fi testat in expeditia nautica, sper cu mare folos. Solicitare adresata electronistilor: incercati sa raspundeti macar la o intrebare din post 4. Ar ajuta la construirea schemei.

Ar ajuta la construirea schemei.

Cred ca produce trenuri de semnal,am s-o construiesc(intai trebuie sa gasesc un transformator) si voi posta oscilogramele.

Am gasit o schema cu acelasi scop,dar fara transformator.

post-9-1206200920_thumb.jpg

Si care mai este farmecul pescuitului?

Nu faci un aparat care sa mulineze singur si sa scoata pestele din ac?

Si stai frumos pe margina apei si te uiti cum prinde undita peste singura.

Pescuitul era pt mancare in vremurile bune, acum, eu zic ca este pentru relaxare, sa mai uiti de problemele intalnite zilnic, sa te distrezi cu prietenii nu sa faci o automatizare din asta.