Sari la conținut

Egalizare tensiune pe acumulatori inseriati

Postări Recomandate

varianta brevetata cu condensatoare e un circuit generic in scara pentru siruri oricat de lungi de acumlatori,

Patent US5710504 - Switched capacitor system for ...

acesta e patentul The Board Of Trustees Of The University Of Illinois

punctul slab al acestui circuit e ca cu cat sirul e mai lung transferul intre extreme se face mai greu egalizaza mai bine vecinatatile

contine n-1 condensatoare si 2n comutatoare (tranzistoare)

post-30154-0-62566000-1411652188_thumb.png

post-30154-0-71010900-1411652218_thumb.jpg

Editat de cavit
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, solutia a fost in discutie, dar exista un alt punct, mult mai slab: pentru o egalizare cu o medie de 1A (ceea ce e relativ putin), trebuiesc varfuri de sute de A. Condensatoarele se incarca brusc, cu varfuri enorme, dar media de curent e infima pentru perioada rezervata. Iar daca varfurile sunt limitate de Rds, cabluri, etc, atunci media este chiar neglijabila. Solutia poate fi aplicata numai unde o medie de cativa mA are relevanta.

Nu mai stiu pe la ce pagina, ajunsesem noi la ideea de a folosi o inductanta cu cond, pentru a nivela varful, moment in care conchisesem ca rezonanta merita ca rezultat. Dar e mai scump si mai greu de realizat si pastrat.

Link spre post

@cavit, initial m-am gandit si eu la tot soiul de surse in comutatie, dar in final, dupa ce am testat-o in fel si chip, am ramas la solutia propusa de smilex, semipuntea cu ajutorul careia se transfera energie de la acumulatorul incarcat, la cel descarcat, pana ce tensiunile pe ei devin egale. Si tensiunile chiar devin egale, cu diferente de cateva sutimi de volt. Pun schema pe care am folosit-o eu, te poti juca cu frecventa, dar eu intr-un final am ramas la cca 10Khz. iar inductanta cca 100microH, facuta pe un tor MS-106125-2, care se gaseste la TME.. Am ales frecventa asa mica, pentru umplere maxima si consum minim. Consumul montajului, e foarte mic, cca 30mA, poate s-ar putea micsora folosind mosfeti mai buni, ca si capacitate intrare. Testeaza montajul, pe doi dintre acumulatorii tai, unde ai dezechilibrul cel mai mare. Te asigur ca intr-un timp scurt, de ordinul orelor, sau zecilor de ore, daca acumulatorii sunt de capacitate mare, tensiunile vor fi egale. Dupa ce te convingi, poti egaliza tensiunea pe toti acumulatorii, folosind soutia asta, sugerata tot de smilex..

http://www.tehnium-a...attach_id=13079

PS

Lenes fiind din fire , pentru realizarea practica am ales o solutie simpla...

post-25543-0-78435100-1411664430_thumb.jpg

post-25543-0-33296900-1411664869_thumb.jpg

Editat de pisica matache
  • Like 1
Link spre post

eu am folosit asta, sursa are 500w da miezul pe care am facut-o duce 1 kw, a facut treaba, mergea si cu unele baterii aproape duse cand o opream tensiunea pe bateriile duse scadea sub 11v dupa cateva ore.

acum veau sa schimb puntile de diode cu punti de v mos comandate, nu mai e nevoie de partea de tensine mare in plus e destul de dificil de a compensa pierderile pe diode, eu am pus o spira in minus in primar fata de raportul teoretic de 10/1 dar a fost cam mult caci consuma mult, adica recircula un curent mare si am fost nevoit sa o pun in serie cu un bec pentru ajunge la regimul dorit, poate un etaj buck inainte, era mai eleganta, dar si asa mi s-a parut complicata.

acum urmeaza sa fac cele 2 trafo comanda si voi refolosi traful care deja l-am facut in afara de bobina de 9 spire,

chestia asta ar putea functiona si ca invertor daca i pun 20 spire, un invertor egalizator.

post-30154-0-10245600-1411668151_thumb.jpg

Editat de cavit
Link spre post

@cavit

Abandoneaza ideea. Controlul redresarii suncrone trebuie sa fie extrem de precis ca timpi. Diodele din mos trebuie sa functioneze ca diode redrsoare iar conductia dintr-un mos trebuie sa apara dupa ce dioda sa deschis si sa dispara inainte de blocarea diodei. Daca faci o schema cu intarzierile necesare, ai sa vezi ce complicat iese.

De ce nu-ti convine varianta testata de matache? Simplu, foarte eficient, economic financiar si energetic.

Link spre post

Nu am nici un dubiu ca nu merge, am lucrat si in conditii mult mai rele cu enegie reactiva la ultrasunete, e drept ca diodele din v-mos puneau ceva probleme, dar era putere reactiva si trecea curent prin ele, oricum erau lente caci erau tranzistori la 500v 300 ns, da nu se punea problema sa nu mearga deloc, cu vmos la 60, dioda are 70ns si nu lucreaza cu putere reactiva sa treaca curent prin ele pana in momentul cand intra in conductie ramura opusa a puntii,

problema e ca nu am carcase cu cate minin 11 picioare pe o latura sa fac trafurile, cred ca o sa lipesc niste bucati de cablaj decupat de la niste placi ISA le lipesc de carcasa si lipesc sarmele de ele

Link spre post

• 1 month later...

Am modificat schema initiala, in care IR2153 comanda direct mosfetii. Asta in ideea de a folosi egalizorul si la acumulatori de capacitate mare, peste 150Ah, folositi la fotovoltaice si eoliene. Asa ca am folosit un IR2110, comandat de IR2153. Astfel pot comanda mosfeti de curent mare, dar pot folosi si limitarea de curent, la o valoare dorita, folosind traf curent ce comanda pinul SD al 2110. Am testat limitarea aceasta cu alta ocazie,la robotul auto, ar trebui sa functioneze si aici.

Totusi, as dori sa scap de traf si sa citesc curentul altfel. O varianta ar fi o rezistenta inseriata pe mediana si doua comparatoare, care sa actioneze pinul SD. Varianta si mai eleganta, sa folosesc caderea de tensiune, pe Rds al fiecarui mosfet.Daca la varianta cu rezistenta cu mediana, as avea ceva idei, la ultima sunt total depasit. Orice sugestie, ar fi extrem de utila.

PS

Pun o schema cu ambele solutii de citire a curentului. La cea cu sunt, cred ca trebuiesc doua comparatoare, banuiesc cu ceva histerezis, trebuie sa ma mai gandesc.

La citirea curentului pe Rds imi amintesc ca parca am vazut undeva solutia asta, un mosfet de mica putere, comandat simultan cu cel de forta. Pe rezistenta din sursa celui de mica putere, ar trebui sa se gaseasca caderea de tensiune de pe cel de forta. Daca solutia e corecta, ar fi suficienta citirea doar pe mosfetul low, sau e musai pe ambii ?

post-25543-0-31892600-1416640945_thumb.jpg

Editat de pisica matache
Link spre post

Solutia cu un mic MOS paralel cu cel de forta e corecta. Sarcina noului MOS (rez. din sursa) trebuie sa fie mai mare decar Rds-ul lui. Preferabil capacitati mici.

Trebuie citite ambele, daca MOS high face off la curent mare necitit, degeaba opresti semnalul la MOS low, autoinductia va face acel curent mare si prin dioda MOS low. Cintirea ambelor insa, complica prelucrarea semnalului pentru pinul SD care se raporteaza la masa. Cred ca e seria IR212x dedicata low+high care face asta. Mai sunt si ceva flotante complete IR care citesc saturatia ambelor.

Exista solutii pentru citirea curentului, integrate dedicate. Dar nu stiu cat de bune la viteza mare, trebuie consultate pdf-urile. Am folosit HCPL-7840 dar in continuu, in pdf zice de o banda de 100kHz. Trebuie si alimentare separata galvanic.

Link spre post

HCPL-7840 e scump, dar e de tinut minte si de testat. Pana la urma, cred ca tot traful de curent e varianta cea mai simpla. Totusi, daca ar fi functionala, as incerca si varianta asta. Caderea de tensiune pe Rds, adusa spre masa prin doua divizoare rezistive si citita cu un comparator ieftin. Din R4, ar trebui sa se poata regla caderea de tensine la care comparatorul ar actiona SD la 2110. Ma gandesc ca citirea caderii de tensiune pe Rds, ar mai oferi un avantaj. Daca mosfetul se incalzeste, va creste Rds, iar limitarea se va face la un curent mai mic. Un sunt n-ar putea face asta...

post-25543-0-55186900-1416910608_thumb.jpg

Editat de pisica matache
Link spre post

Mie nu-mi place solutia cu divizoare. Marian zicea de un integrat dedicat cu divizoarele respective incorporate care citeau pana la 60V (parca) fata de masa. Vorbeste cu el, eu n-am retinut.

Nu cred ca e necesara limitarea curentului. Nu cred ca se ajunge la valori iesite din comun. Cred ca daca tot limitezi, e mai simplu si mai corect cu trafo curent. O alta varianta ar fi un 0,1 ohm pe traseu. Chiar si 2V diferenta, incredibil pentru doua baterii bune, ar face limitare la cel mult 20A (neglijand alte rezistente parazite). O diferenta de 2V poate apare daca o bateria e dusa, dar atunci si rezistenta ei interna e mare, curentul e limitat,

Link spre post

Poate exagerez eu cu limitarea curentului, dar am de facut cateva egalizoare, pe care le vor folosi altii. Iar eu nu stiu cum le vor folosi. In fine, unul a plecat fara limitare, doar sigurante auto de 20A. Sper ca perechea a cate doi mosfeti de 80A/75V, sa nu cedeze inaintea sigurantelor, in caz de supracurent. Oricum in timpul testelor n-au cedat ca de obicei mosfeti, ci conzi cu polimer, foarte sensibili la cea mai mica supratensiune. Am incercat chiar si transiluri de 16V, nici astea n-au fost suficiente.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.