Sari la conținut

Schema creata de mine

Postări Recomandate

E vreo problema daca la intrare in sursa am 37VCC-38VCC in loc de 35V ? Nu e prea mare tensiunea ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variatia tensiunii in functie de sarcina e nesemnificativa, dar poate fi imbunatatita printr-un cablaj corect si un potentiometru mai mic valoric (intrarea are un mic consum de ordinul microamperilor). Eventual un triplet de putere (BD681 in loc de BD139).

Scaderea rezistorului de 0,22 are ca si consecinta cresterea limitarii la o valoare periculoasa pentru puterea disipata pe un singur 2N3055. Si cu 0,22 e peste limite.

Tensiunea de 37V este periculoasa pentru 431. Eu am facut schema pe baza afirmatiei tale de undeva ca nu ai mai mult de 35V. De altfel, am specificat pe schema.

Poti monta un semireglabil de 1k5 in locul rezistorului de 1k inseriat cu potentiometrul spre masa. Valoarea ar fi de 1k1. E standardizata pentru rezistoare cu pelicula metalica. Referinta e de 2,5V la intrare, iar potentiometrul + 1k formeaza divizorul (pentru calcul).

Se poate incerca si un zener simplu sau combinat, paralel pe TL431 de 27-28V. Impusti doi iepuri: nu depasesti tensiunea pe TL si nici iesire mai mare de 26 nu ai.

Editat de smilex
Link spre comentariu

Tensiunea de 37V este periculoasa pentru 431.

Tensiunea de 37V am masurat-o atunci cand tranzistorii BD135 si 2N3055 nu erau conectati in circuit (din neatentie). Atunci cand sunt conectati, tensiunea maxima pe 431 este 29,3V.

Link spre comentariu

Scaderea rezistorului de 0,22 are ca si consecinta cresterea limitarii la o valoare periculoasa pentru puterea disipata pe un singur 2N3055. Si cu 0,22 e peste limite.

Am pus doua 2N3055 in paralel cu rezistente de 0,22 ohmi in emitor.

Link spre comentariu

Deci schema ar putea fi:

post-1355-0-00433800-1399367840_thumb.gif

BD681 e un darlington care face ca cei 3mA ai generatorului sa fie mai mult decat suficient.

Am pus un zener de 33V paralel pe 431 pentru orice eventualitate.

Fiecare componenta are un rol, chiar daca merge si fara ea.

Poate 1N4148 ar fi inutil pentru 3 jonctiuni inseriate baza-emitor...

Editat de smilex
Link spre comentariu

BD681 e un darlington care face ca cei 3mA ai generatorului sa fie mai mult decat suficient.

Daca folosesc BD243 in locul lui BD681 e bine ? Avand in vedere ca am masurat curentul din baza lui BD243 si era de cca 0,5mA atunci cand sursa alimenta o sarcina de cca 3A la o tensiune de iesire din sursa de 26V.

Acum ceva timp, cand am facut o sursa cu LM723, am pus tranzistorii asa ca in ultima schema postata de dvs, adica am folosit o pereche darlington din BD681 si 2N3055, si nu a mai functionat limitarea curentului.

Am pus un zener de 33V paralel pe 431 pentru orice eventualitate.

Ce putere trebuie sa aiba zenerul de 33V ?

In locul lui BC327 din ultima schema postata de dvs am pus BD140, e bine ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

Am facut montajul ca in ultima schema postata de dvs (cu exceptia rezistentei de 1k1, in locul careia am pus de 1k), dar nu am avut BD681, asa ca l-am inlocuit cu un montaj darlington format din BC548 si BD243C.

Am observat urmatoarul lucru: cand sursa se afla in limitare de curent, tensiunea pe rezistenta de 0,22 ohmi este 0,730V in loc de 0,6V cat era inainte (adica atunci cand aveam doar montajul darlington format din BD243 si 2N3055).

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

Eu as folosi o amplificare mai mare, variatia tensiunii la iesire se micsoreaza si nu necesita curent mare in baza.

E greu de crezut ca se poate obtine un hFE de 10000 la un curent mare, nu-i imposibil, e foarte improbabil. Dar foarte probabil, e chiar mai mare cu BD681.

Limitarea de curent actuala functioneaza dupa un principiu. Daca nu merge cu BD681 inseamna ca BD681 e strapuns. Daca tranzistorul e bun, limitarea va functiona perfect.

Zenerul debiteaza o putere data de curentul maxim prin el si tensiunea de pe el. Curentul maxim prin el e dat de generatorul de curent constant.

In situatia de fata, BD140 este similar.

Este posibil ca tensiunea de pe 0,22 sa fie mai mare, senzorul de curent trebuie sa extraga intregul curent al generatorului din cauza amplificarii mari, fata de situatia anterioara in care aproape tot curentul generatorului mergea spre baza BD139. Se poate compensa prin folosirea 0,27 ohmi, sau chiar 0,33 (putere disipata mai mica).

Toate tranzistoarele trebuie sa functioneze la minim 40V. BC548 nu e ok.

Cu darlington, poti folosi 2N3055+0,33 (pt. 2A) si multiplici la cate perechi doresti pentru un curent mult mai mare. Cei maxim 70W pe un 2N (la 2A) permit o temperatura a capsulei de 100 grC. Adica mai greu de distrus la scurt. Poti folosi 3 perechi pentru 6A, sau 5 perechi pentru 10A. Sigur ca si traful+puntea trebuie sa reziste.

Sper ca ai folosit 10-22 ohmi in baza senzorului, nu mai mare.

Editat de smilex
Link spre comentariu

BC548 nu e ok.

Am pus un 2N2222A in capsula metalica de la Motorola si acum tensiunea pe rezistenta de 0,22 este de 0,823V la scurtcircuit pe iesirea sursei.

Zenerul debiteaza o putere data de curentul maxim prin el si tensiunea de pe el. Curentul maxim prin el e dat de generatorul de curent constant.

Daca tensiunea pe el este de 33V si curentul maxim prin el este de 3mA, atunci puterea este 0.099W. Cred ca o dioda zener de 400mW e suficienta.

poti folosi 2N3055+0,33 (pt. 2A) si multiplici la cate perechi doresti pentru un curent mult mai mare.

Adica o pereche = 2 tranzistori 2N3055 ?

Sper ca ai folosit 10-22 ohmi in baza senzorului, nu mai mare.

Am folosit 10 ohmi.

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

Mie imi pare cam mult 0,8V baza-emitor necesar unui BC care sa extraga 3mA in colector. Mai verifica odata legaturile si valorile rezistive. Daca totul e ok, trebuie sa maresti la 0,33 ohmi acolo. Chiar si atunci ai avea 2,5A printr-un 2N. Sau poti incerca si la senzor 2222, ori altceva.

Printr-o pereche intelegeam tranzistor-rezistenta. Fiecare tranzistor + 0,33 ohmi are 2,5A (cazul actual la 0,82V). Numarul de tranzistoare e in functie de curentul dorit.

Editat de smilex
Link spre comentariu

Mai verifica odata legaturile si valorile rezistive.

Legaturile si valorile rezistive par a fi in regula.

Am pus un 2N2222A si tensiunea pe rezistenta era de 0.726V cu iesirea in scurt.

Am pus un BC548 si tensiunea pe rezistenta era de 0.826V cu iesirea in scurt.

Ce nu e in regula daca tensiunea pe rezistenta e 0,8V ?

Daca totul e ok, trebuie sa maresti la 0,33 ohmi acolo.

Daca rezistenta ramane la 0,22 ohmi si maresc numarul de tranzistoare 2N3055 si rezistentele din emitor e ok ?

Singurul lucru pentru care trebuie sa maresc valoarea rezistentei la 0,33 ohmi este pentru ca valoarea maxima a curentului sa scada ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

E ok si cu 0,22 dar la scurt, toata tensiunea de la intrare (30V) si curentul prin tranzistor 0,82/0,22=3,7A determina o putere de 30x3,7=118W imposibil de disipat pentru un 2N3055.

Deci da, scopul e scaderea curentului.

Editat de smilex
Link spre comentariu

Nu. Arata ca BC-ul se deschide si extrage cei 3mA la 0,8V in baza. E diferit de banal, dar nu e o problema. Eu ma asteptam la 0,65-0,7V. Asta nu inseamna nimic ca functionare, dar te forteaza sa redimensionezi cei 0,22 ohmi.

Link spre comentariu

Am observat ca daca pun rezistenta de 0,47 ohmi atunci cand fac scurtcircuit pe iesirea sursei tensiunea pe rezistenta este de 0,952V. Daca maresc valoarea rezistentei e normal sa creasca si tenstiunea pe aceasta ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock