Sari la conținut

Schema creata de mine

Postări Recomandate

Probabil mai are pulsatii si cu sarcina mica condensatorul de la iesire se incarca pe varfuri, daca aveti osciloscop verificati dca aceasta este cauza diferentei de tansiune insarcina si fara ea.

Nu am osciloscop, nu exista alta modalitate de a verifica ?

Am observat ca de la sursa se aude un sunet inalt, un tiuit. E din cauza ca LM358 oscileaza ?

Daca tensiunea e de maxim 35V, un generator de curent de 3-4mA si un TL431 pot inlocui stabilizatorul+AO din schema. Mai simplu si mai ieftin, cu rezultate mai bune.

Imi desenati va rog o schema ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am osciloscop, nu exista alta modalitate de a verifica ?

Milivoltmetru si masurati riplu, cu si fara sarcina.

un sunet inalt, un tiuit. E din cauza ca LM358 oscileaza ?

Plantati un condensator de cca.10nF intre pinul 1 si pinul 2.

Cat de inalt, tolele sunt rigidizate?

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Ca idee:

post-1355-0-48562500-1398957849_thumb.gif

Referinta e tot de 2,5V. E stabilizata termic intern in TL431.

Limitare curent la 3A pentru cei 0,22 ohmi /3W.

T1 si T2 formeaza generatorul de curent constant care pentru acel 220 ohmi, face ca sa existe disponibil cca. 3mA in colectorul T2. Aproximativ 0,65V/220 ohmi. Nu recomand sub 100 ohmi (peste 6mA) pentru ca T2 se va incalzi (se poate si BD140).

Imi pare mai simplu.

Link spre comentariu

1. Rezistenta de 10 ohmi din baza tranzistorului care asigura limitarea de curent poate fi de 1K ?

2. Daca in loc de potentiometrul de 25K pun unul de 10K, ce alte modificari mai trebuie facute la schema ? Care este valoarea maxima a tensiunii reglate din potentiometru ?

3. Pe iesirea sursei se poate pune un condensator de 100uF si unul de 100nF in paralel cu iesirea ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

Pot fi facute multe modificari (inclusiv semnalizarea limitarii cu led), dar de ce le-ai dori?

Am pus rezistorul de 10 ohmi cu un scop precis. La aparitia unui scurt (de exemplu), curentul nu este deloc limitat cateva microsecunde, datorita timpului de raspuns necesar. Limitarea in acea perioada se face numai prin hFE-ul darlingotunului si curentul din baza. Si tot pe acea perioada apare un spike de tensiune pe rezistorul de putere iar mai pronuntat este daca rezistorul e bobinat. Varful mare de tensiune este preluat de jonctiunea baza-emitor a cititorului de curent si poate duce la distrugerea jonctiunii. Rezistorul de 10 ohmi limiteaza cat de cat curentul prin jonctiune, dar introduce o mica intarziere in deschiderea BC-ului. Daca maresti rezistenta la 1k, intarzierea poate fi prea mare, BC-ul are niste capacitati parazite proprii care se inving mai usor cu cei 10 ohmi decat cu 1k. E un compromis.

Pentru potentiometrul de 10k, se poate modifica 2k2. Care e maxima dorita la iesire?

Sigur ca se pun condensatorii doriti (si dioda antiparalel, nu strica), eu n-am reprezentat totul pe schema, n-avea rost.

Link spre comentariu

post-1355-0-29201400-1399253628_thumb.gif

Am modificat pentru semnalizarea limitarii cu led si pentru potentiometru de 10k.

Led-ul trebuie sa nu aiba peste 2V cadere de tensiune (led banal, rosu de exemplu). Daca are mai mult sau e montat invers, limitarea de curent nu va functiona. Generatorul de curent este la cca. 3mA, daca led-ul nu lumineaza satisfacator, curentul se poate mari la 4-5mA dar mai bine cauti un led mai luminos. Poti folosi si unul verde pentru prezenta tensiune la intrare.

Daca nu doresti semnalizarea limitarii, poti apela la varianta initiala in baza BD.

BD si 2N trebuiesc montate pe radiator (preferabil acelasi).

Precizeaza daca faci orice modificari.

Editat de smilex
Link spre comentariu

Am realizat schema dar am observat ca daca reglez tensiunea de iesire la 12,75V, cand conectez la iesire un bec de 20W, tensiunea la iesire scade pana la 12,68V.

Daca in locul rezistentei de 0,22R pun una de 0,1R si conectez la iesire becurile serie paralel din imaginea atasata, atunci tensiunea pe iesire scade de la 19,71V-19,70V la 19,61V-19,62V. Daca reglez tensiunea de iesire la 24,7V-24,8V si conectez becurile serie paralel din imagine, atunci tensiunea scade la 23,9V.

E normal sa scada tensiunea asa ?

In locul lui T2 (BC327) am pus BD140. Rezistentele de 2k2 si 220 de la BD139 si 2N3055 nu le-am pus.

PS: In locul lui BD139 am pus BD243C.

post-1281-0-26956500-1399281448_thumb.jpg

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

Dvs. doriti sa realizati o sursa de alimentare sau una etalon pentru metrologie?

O functionare ideala a unui aparat este posibila doar in teorie, dar acolo are scopul intelegerii fenomenului in sine.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Dvs. doriti sa realizati o sursa de alimentare sau una etalon pentru metrologie?

Doresc sa realizez o sursa de alimentare.

Link spre comentariu

19,71V-19,70V la 19,61V-19,62V.

Intre 19,70V si 19,62V este o diferenta de 0,08V, adica cca.0,4% sau intre 19,71V si 19,61V 0,5% credeti aceasta variatie afecteaza functionarea unui montaj?

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Intre 19,70V si 19,62V este o diferenta de 0,08V, adica cca.0,4% sau intre 19,71V si 19,61V 0,5% credeti aceasta variatie afecteaza functionarea unui montaj?

Nu.

Dar diferenta intre 24,7V-24,8V si 23,9V ar putea afecta functionarea unui monaj?

PS Tensiunea maxima de iesire este de cca 28V. Ce formula trebuie sa folosesc pentru a calcula tensiunea maxima de iesire ? Vreau ca tensiunea maxima de iesire sa fie cca 25V.

Editat de Mihai3
Link spre comentariu

Am masurat tensiunea intre anod si catod la TL431 si este de 37,4V, cum fac sa reduc aceasta tensiune ? Deoarece in fisa de catalog scrie ca tensiunea maxima e de 37V.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock