Sari la conținut
valny

Camera foto kodak c1530

Postări Recomandate

Dupa masuratorile mele este legat la 2 din capetele trafului.post-24750-0-76384900-1398940509_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa depistati unde este dioda dintre transformator si condensator si ce tensiune de lucru are acesta.

Daca descoperiti dioda, puteti masura intre ea si transformator pe domeniul AC, daca convertorul de tensiune functioneaza.

Editat de miron1947

Partajează acest post

Link spre post

Din nefericire nu am g?sit nici o diod?. Am b?nuiala c? i-am ars integratul de comand?. A?a c? am renun?at la a-l mai repara ?i l-am ansamblat la loc. Face poze foarte fidele ?i cu mici artificii pot poza ?i la interior. Sper c? nu v? sup?ra?i dar complexitatea ?i mai ales micimea montajului m? face s? renun?. N-a? vrea s? stric altceva ?n el ?i s?-l fac inutilizabil. Mul?umesc din suflet celor care s-au implicat, mai ales d-lui Miron care, ca de obicei, a pus suflet s? m? ajute. Ne auzim cu ocazia celorlalte proiecte. MUL?UMESC!

Partajează acest post

Link spre post

La ce tensiune se incarca condensatorul blitz-ului, ce scrie pe el?

Daca doar partea de incarcare este defecta, se poate suplinii cu un oscilator cu un tranzistor.

Editat de miron1947

Partajează acest post

Link spre post

La 360V parc?.

Partajează acest post

Link spre post

Sunteti sigur, nu scrie pe el?

La cat este de mica(distanta intre electrozi) lampa nu cred ca are nevoie de tensiune asa mare.

Partajează acest post

Link spre post

Dup? cum spuneam am reansamblat aparatul din motivele expuse ?n postarea anterioara. Ptr. a citi ce scrie pe condensator ar ?nsemna s?-l desfac din nou inclusiv din lipituri ?i nu ?tiu c?t va rezista cablajul.

Partajează acest post

Link spre post

Eu v-am intrebat de tensiunea lui si la comentariul 17(ceva mai sus) dar n-ati binevoit sa-mi raspundeti, poate atunci era inca desfacut si nu era o problema sa cititi ce scrie pe el.

Partajează acest post

Link spre post

Asa este imi cer mii de scuze asta se intampla cand citesc pe fuga mesajele. Am inteles de tensiunea pe dioda. Imi cer scuze din nou.

Editat de valny

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.