Jump to content

Recommended Posts

In primul rind multumesc pentru oferta. Cit despre sapaturi, eu am facut santuri in aparatura medicala, in plus am bagat in mine sumedenie de teorii despre tehnici moderne de masura si protectia la perturbatii ( inclusiv in mediul industrial) asa ca nu vad absolut nimic rau in utilizarea unor separatoare. Este drept, folosesc doua relee dar in Roetest... Nu vreau sa comparam in acest moment ceea ce poate voi reusi sa fac si ceea ce este deja pe piata. O vom face dupa ce este gata. Desigur sint mai multe cai pentru a rezolva o problema, nu neaparat congruente. Nu spunea cineva ca uneori este mai interesant drumul decit destinatia?

Edited by RockDok

Ti-am sugerat ideea cu sunturile si divizoarele pt ca e functionala si mie, cel putin, mi-a placut precizia masuratorilor. Exact cum ai zis, in final e interesanta calatoria ca oricum destinatia e aceeasi. Acum nu stiu cat de liniare sunt HCPL_urile alea insa in RoeTest problema cu linearitatea a fost rezolvata impartind domeniul de masura in doua cu reglaje separate. La fel e si la generarea tensiunilor si curentilor comutarea facandu-se cu relee.

Legat de relee cred ca nu o sa scapi usor daca vrei sa implementezi si functia de testare scurtcircuite intre electrozi, o sa ai nevoie de o matrice. La fel si pt testul de vacuum.

Inainte sa ma apuc de RoeTest  am studiat testerul lui Steve Bench, Sussex_ul si cam tot ce s-a produs in serie, incepand cu Funke, Neuberger  pana la AVO si cele americane. Pt Sussex si Bench chiar am cumparat toate componentele dar n-am mai avut timp sa le montez, insa voi gasi candva timp si pt ele.

Legat de ''sapaturi'' eu am inceput cu TV, apoi monitoare, PC si de vreo 15 ani '' am dat de apa'' in audio. Printre altele am lucrat efectiv la schimbarea sistemelor de emisie in cinescoape si de acolo m-am imbolnavit cu ''lampile''. De ceva timp am contacte cu cativa tipi (oricum nu sunt prea multi in lume) care au construit lampi ''hand_made'' si vreau cu un prieten vechi sa construim o trioda de putere pt audio ceva mai mare decat T1610, poate si ceva mai frumoasa fizic pt ca mie cel putin nu-mi place cum arata. Vad mult mai eleganta seria TH de la Eimac, chiar daca e de RF. Pt asta am construit RoeTest, in ideea de a putea masura un tub la pametrii pe care ii vreau eu si care nu apar in foile de catalog. Acum de ex caut sa-l modific pt a putea masura tuburile care lucreaza in A2 sau AB2 si necesita curenti de grila. O solutie provizorie am gasit deja dar nu va fi cea definitiva, trebuie sa o dezvolt.

Cert este insa ca un tester bun e totusi complicat si necesita foarte multa munca si mii de experiente pana se leaga totul cum trebuie. 

Pt asta am construit RoeTest, in ideea de a putea masura un tub la pametrii pe care ii vreau eu si care nu apar in foile de catalog. Acum de ex caut sa-l modific pt a putea masura tuburile care lucreaza in A2 sau AB2 si necesita curenti de grila. O solutie provizorie am gasit deja dar nu va fi cea definitiva, trebuie sa o dezvolt.

Ce sa-i facem, "life is a bitch".

Edited by RockDok

Schema de alimentare cu 5V a separatoarelor de masura si a interfetei LPT.

Cam asa cred ca ar trebui sa arate cele 4 generatoare comandate digital.

Edited by RockDok

Interfata LPT, urmeaza cablajele. Renunt la releele pentru schimbarea polaritatii g1 si filament, vor fi comutatoare manuale pe placile cu socluri.

Cam la asa ceva am vrut sa ajung.

post-25928-0-14281800-1442644180_thumb.jpg