Jump to content
westro

Amplificator audio cu tuburi

Recommended Posts

Va salut.... Am un pickup..si cochetez cu ideea unui amplif cu tuburi diy sau mai putin....

Ce imi puteti recomanda....

Ce inseamna transformator cu galeti?

De asemenea traful pentru dif nu poate fi si toroidal?

Semnalul mai intra in filtre pentru separare canale sau alimenteaza direct difuzor....

Salutare!

Ar trebui sa stim si noi daca aveti un pick-up cu ampificator, un deck, sau doar o mecanica de pick-up.Deasemenea, daca este cu doza magnerica sau piezoelectrica si ce putere doriti sa aiba ampliful cu lampi si daca va doriti un agregat cu lampile in montaj in contratimp sau unul cu un singur tub final. Eu v-as recomanda un amplif stereo cu doua lampi pe canal, preamplificatoare ECC82 si finale EL84(sau 6p14, urss).In acest caz puterea ajunge la 5-6 W suficienta pentru o auditie in camera si aspectul cel mai important , este foarte simplu de construit traful de iesire care nu trebuie sa fie toroidal. Exista multe scheme cu acest gen de tuburi.

Daca va hotarati, va putem ajuta.

Va salut si va multumesc pentru rapiditate...

Cand am scris eram de pe mobil si imi era greu sa dau prea multe detalii....

Deci am un Audio Tehnica AT-LP120USB HS 10 .

Mi-ar palce sa am reusesc sa obtin un sunet cat mai frumos....

Nu am niste boxe dedicate...deocamdata....dar ma stradui sa gasesc posibilitate de achizitie....

Insa mi-ar fi placut un sunt frumos......

In copilarie am avut un RFT 2030 - german.....care se auzea pentru vremea aia frumushe...era cu amplificare Philips TDA 2030 cred.....

Am doza MM AT-95E (verde) si inca o doza neagra...cred ca AT-440MLB.

Undeva in maxim 10 w, pentru a asculta al maxim 4-5 w ar fi ideal zic eu...

De asemena ziceati ca tarfurile audio nu pot fi si toroidale?

Cu stima si repect pt aceasta comunitate,

danny

Edited by rodanny

Pentru amplificatoare cu un tub clasa A trebuie intrefier, care nu se poate obtine la un miez toroidal !!!

La amplificatoarele in contratimp se pot folosi, daca exista miez corespunzator, un proiect de amplasare a bobinajelor

si o firma specializata in constructia transformatoarelor audio.

Unul gata facut si vindut la TME costa intre 200lei si 500lei.

@gsabac

De la 100 la 200 lei.

http://www.tme.eu/ro/katalog/transformatoare-cu-prindere_100531/#id_category=100440&search=tgl&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

Derulati pagina si click pe pozele din stinga jos pentru marire. Pe poze se vad si date tehnice.

In tabel sunt datele tehnice, tipul tubului si curentul recomandat.

@gsabac

post-24607-0-47528700-1504261569_thumb.png

Edited by gsabac

@gsabac interesant...
eu ma uitasem tot la TME..dar la
http://www.tme.eu/ro/details/tgl35_001/transformatoare-cu-prindere/indel/tgl-35001/

Avea 35 VA ...cea ce era fainut....

Tabelul ataasat de unde e?

O schema functionala pentur astfel de trafuri se poate?

Acum intrebare... ar fi fain sa fac si un pream plif cred , sa nu folosesc cel din pickup....

sa fie tot pe lampi...

Mai departea iesirea e pe 8 ohm...daca boxe(difuzoare) sunt pe 4 le pot pune in serie?

De asemenea ce fel de filtre pentru separare basii/medii/inale se pot folosi...clasice?

Legat de chinezariile de pe aliexpress...s-a jucat cineva cu ele...?

Sunt unele pe la 500 lei - 700 lei ...in China......

Cu stima,

Danny

Multe componente pentru minimum de performanta si putere.

In legatura cu postarea #67 sunt prea multe intrebari generale si timpul este valoros!.

@gsabac

Edited by gsabac

Salutare din nou!

@rodanny, daca preamplificatorul de doza este perfect functional,eu sunt de parere ca ar fi bine sa-l folositi, pentru ca e cel mai bine adaptat cu doza pe care o deserveste si simplificati mult constructia completand cu etajul de putere cu tuburi. Amplifurile in clasa A sunt mai usor de construit,( mai ales trafurile de iesire) si scapati de chinul inperecherii tuburilor finale, daca nu sunt noi. Veti lua o decizie in functie de preferinte si de buget. Spor!

Ok @Aureliann. Acum sa vedem ce scheme imi puteti recomanda pt traful mai sus recomandat de 20VA.

Cred ca ar fi util sa aiba si corector de ton.....

Multumesc tuturor inca o data.

Stima,

Danny

Puteti rascoli prin sectiunea "Retro audio cu tuburi" si vedeti mai multe variante de scheme . Momentan eu nu dispun de scheme in format electronic, dar daca doriti ma straduiesc sa le aduc in acest format

ok...am sa sap....acum ideea era de vazut din cei care au construit...sa vad care si functioneaza corect...

Pentru "cablaje" unde pot gasi informatii

Am vazut ca se prefera montaj tip "paianjen"

Insa am vazut niste "ploturi" speciale pentru intersectii....noduri..

Cum se cheama si unde as putea gasi?

CU stima,

Danny