Jump to content
westro

Amplificator audio cu tuburi

Recommended Posts

frica de a lucra cu l?mpi?

Pana la aparitia in Romania a lui 2N3055, am construit amplificatoare doar pe tuburi din simplul motiv ca nu aveam alta optiune pentru etajele de putere.

Aparitia acestui tranzistor de putere(pana atunci se utilizau ASZ15 sau 18 http://www.radiomuse...tube_asz15.html), pentru mine a fost echivalenta trecerii de la forta animala la cea a aburului, nu mai trebuia sa astepti sa se incalzeasca, la cele cu tuburi daca lucrau cu tensiuni anodice mari era nevoie de un intreupator separat pentru cuplarea acesteia dupa ce se incaleau finalii, tensiuni nepericuolase la manipulare si cel putin pentru gustul meu, un sunet mai placut.Este adevarat, atunci nu se construiau inca amplificatoare cu alimentare simetrica, iesirea fiind prin condensator.

Sunetul celor cu alimentare simetrica nu-l agreez.

Edited by miron1947
  • Like 1

La ora actual eu nu as risca sa folosesc un amplificator cu tuburi la sonorizari. Bine, stiu ca nu sunt gandite, in aceste vremeuri, pentru asa ceva, dar din ce am auzit la batrani, pe vremuri se foloseau.

Si cred ca un amplificator cu tuburi nu merita folosit cu mp3-uri. Nu are rost, se strica tot farmecul.

Am ascultat la cineva o banda de magnetofon inregistrata bine, scuzati-ma, dar pe un final rusesc tranzistorizat suna impecabil. Chiar nu vad de ce as trece la tuburi care au zgomot de fond destul de mare, consuma 100W ca sa dea pe iesire cativa watti. Hm! :cool:

au zgomot de fond destul de mare

Exista solutii pentru eliminarea lui daca se lucreaza ingrjit, ecranari, realizarea corecta a traseelor de masa si torsadarea firelor pentru alimentarea filamentelor cat si echilibrarea acesteia.

Edited by miron1947

Exista si amplificatoare serioase cu tuburi care pun in umbra multe facute cu siliciu.Normal,totul depinde de pretz.De fapt conteaza tot lantzul audio,incepand de la sursa de semnal si pana la boxe.Daca e sa folosesti un pick_up o sa faci repede diferentza intre un Thorens si un Transrotor,la fel intre un sistem MC bun si unul oarecare.Un preamplificator de marca nu se poate compara cu un amplificator care are pre_ul incorporat.Iar la amplificatorul final,ce sa zic....cu cat e mai greu si mai scump ..se va auzi mai bine.Boxele isi spun si ele cuvantul,cele pasive daca au bass_ul sub 15'' nu vor reda asa de bine 30Hz,iar inaltele sunt in functzie de tweeter.Cele mai bune boxe active pe care le_am auzit vreodata au fost de la T&A _elektroakustik modelul oec_2000,care sunt pe 4 cai (subwoofer_3x100W,woofer_1x100W,medii _1x100W si inalte_80W sinus _ESL) partea de inalte ESL (electrostatic_loudspeaker) fiind realizate cu 5 tuburi pe fiecare boxa.

Dintre astea mai noi am fost uimit de Genesis APM_1 ,subwoofer de 15'' activ in clasa D 500W restul pasive .Bine si pretzul e pe masura,T&A au costat 21.000 DM iar Genesis in jur de 17.000$,noi.Second_hand pretzul e cam la jumate.

Cam..costa distractzia asta audiofila...uite sa dau un exemplu...Transrotor (pick_up) cu SME 3009 si MC sistem vreo 5,000?,preamplificator HK Citation X-II vreo 4,000? sau T&A pulsar 2000 in jur de 2,000?,amplificator final McIntosh MA7000 vreo 6,000? sau cu tuburi Tube Technology Synergy in jur de 5,000? ,boxe...minim 3,000?...pasive.

Sunt si variante mai ieftine dar...nu se poate compara calitatea.

Acum intrebare:

-de ce se omoara unele persoane sa construiasca amplificatoare cu lampi de 3-5W...care oricum nu suna ca un McIntosh sau orice amp facut de o firma serioasa si nu construiesc macar o clona a unuia decent ????

...asta n_am intzeles niciodata..poate stitzi voi....

M? mir c? pe un forum de electroni?ti se vehiculeaz? legende ?i prejudec??i. Exist? posibilitatea de a realiza azi amplifuri pe l?mpi la repezeal?, cu principalele piese de-a gata, de exemplu trafo de ie?ire de la Hammond sau Edcor ptr pre?uri ieftine, cel de alimentare la Petra, un ?asiu nu cost? mai mult de 100 lei, restul pieselor m?runte cost? c?t cost? ?i cele ptr un am?r?t de amplif cu tranzistori. Pia?a e plin? de l?mpi sovietice ieftine ?i bune la pre? de dumping, 6P3S e la maxim 20 lei bucata, 6N2P la 10 lei, etc.

De altfel e o lips? de amplifuri pe l?mpi aici ?i am de g?nd s? schimb asta.

Eu am inceput in zona asta ceva:

http://www.tehnium-azi.ro/forum/4-retro-audio/

dar, din motive de finalizare a caracterografului, nu am mai lucrat nimic la acele amplificatoare.

Ar fi interesant de stiut citi dintre cei care nu au construit inca asa ceva dar isi gasesc un pic de timp sa faca un amplif pe lampi, adus in parametrii corecti de functionare, vor avea o parere proasta despre rezultat.

De preferat nu pentru ascultat mp3 chiar si de 320kbs, cel putin EAC-APE, EAC-FLAC sau ori si ce alt Exact Audio Copy.

Nu prea e delimitat? corect ''zona'', e plin? de depan?ri de magnetofoane ?i alte scule din industria de succes rom?neasc? a anilor 50-80.

Ar trebui s? propunem o rubric? proprie acestor amplifuri, cum exist? pe orice forum de profil.

.............

Ascult exclusiv cd-uri, originale sau recompuse din flac. Lan?ul e compus din 4-5 cd-uri, un selector/distribuitor de surse pasiv Akai ?i 2 amplifuri cu l?mpi, un SE ?n clas? A cu EL12 ?i unul ?n contratimp ?n clas? B cu EL34 sau altul universal ptr familia 6L6 ?i direct ?n boxe, f?r? alte corec?ii, amplifurile f?r? reac?ie negativ?.

O s?-mi fac timp s? prezint c?teva dintre amplifurile personale.

Edited by zal

Desigur, notiunea de retro audio nu o consider chiar adecvata pentru niste aplif-uri cu lampi construite cu componente si scheme bazate pe tehnologii pe care le avem acum la dispozitie.

Ca si player am un "no name" SHOV DVD-2600 pe care-l pun la lucru cu audio DVD-uri si niste boxe Resprom OTM1-06. Dupa cum se vede inca nu am investit in extremele lantului audio. Amplif 6C41C SE cu alimentare SMPS toate puse pe un suport de lucru temporar. Ma deranjeaza doar momentele cind aud motorasul player-ului. Mult timp insa ( prea mult dupa gustul meu) stau in fata unui PC asa ca mi-am incropit un set de boxe active cu PCL82. Mai trebuie sa gasesc o metoda de izolare fonica a UC-ului.

nu stiu daca am nimerit bine dar as avea nevoie de o parere. detin 2 amplificatoare pe lampi. unul rusesc nu prea stiu ce natie folosit in videoproiectie cu finali 6n3c ce ii lipsesc toate trafurile si unul unguresc apx 100 cu lampi pl 509 cu trafuri dar fara lampi. acesta din urma scrie ca scoate 100w dar are pe iesire 100v. mai detin 4 lampi 6n3c-e. ideea este ca as dori sa confectionez un amplificator stereo de aprox 20w tip pp dar nu am lucrat cu lampi. as putea face ceva cu ceea ce detin?? un sfat in sensul acesta mi-ar fi de folos

aici sunt cele doua amplificatoare

post-23269-0-41010200-1402905937_thumb.jpg

post-23269-0-02806700-1402905942_thumb.jpg

Exist? sec?iune retro pe l?mpi unde po?i primi sfaturi, e nou?.

Dac? se pot decupa post?rile ?i deschide un topic la sec?iunea dedicat?, promit s?-l ajut cu schemele celor dou? ?i mai departe.

Dar nu scrie nimic pe el?

Daca berile ce le-am baut nu sint expirate :cheers: , am recunoscut IOR-ul si BEAG-ul, dar topicul trebuie mutat in sectiunea potrivita pentru a continua discutia.

unul unguresc apx 100 cu lampi pl 509 cu trafuri dar fara lampi. acesta din urma scrie ca scoate 100w dar are pe iesire 100v

Referitor la APX 100, am gasit o informatie de care nu sunt sigur deoarece nu cunosc limba maghiara, dar pare ca secundarul acestui aparat

este format din trei galeti intretesuti care se pot conecta pentru a avea la iesire 8 ohmi.Am si schema post-9-0-41427500-1402940445_thumb.gif

apx-100.pdf

Edited by miron1947