Jump to content
sxnake2014

Magnetofon Rostov 105 - fabric. 1988

Recommended Posts

Nu vad rostul acestei actiuni, VU-metrele afiseaza valoarea medie a semnalului, pentru semnalizarea varfurilor sunt instalate Led-urile.

Aveti dreptate,dar cred ca m-ar ajuta mai mult la reglarea semnalului de intrare.Ledurile se aprind dar nu stii cit de mult intra pe rosu si daca am bas compact pe intrare,mi-l distorsioneaza daca depasesc prea mult nivelul si poate distruge boxa.

Mi se intimpla asta cind trag de pe un vinil bun sau de pe SONY TC-377(ca am si pe acesta),al carui bas pleaca de la 20Hz.

Oricum,multumesc ptr promptitudine si ma bucur cind vad ca sint oameni din generatia analogic(ca mine) ce intretin flacara si ptr generatiile ce n-au avut acest privilegiu!:)

Edited by barbonem

Ledurile se aprind dar nu stii cit de mult intra pe rosu 

Daca doar clipesc scurt, din experienta mea, nu apare supramodulatia, eu aveam grije sa nu stea aprinse.

Ma intreb cum ati fi rezolvat daca aveati un magnetofon doar cu VU-metre cu zona rosie(ex.Phillips 4420), fara led-uri pentru afisarea varfurilor, cum erau magnetofoanele, pana la aparitia lor(a led-urilor).

P.S.

Daca acele se misca ,,foarte nervos" sunt dificil de urmarit, sau cel putin obositor. indicatoarele de varfuri cu ac, au o ,,memorare" a valorii, nu revin imediat, din acelasi motiv.

Edited by miron1947

Daca totusi doriti sa-l ,,enervati", micsorati valoarea condensatorilor C1 si C2 (acum de 20uF) din amplificatorul VU-metrelor.

O sugestie, inlocuiti-l doar pe un canal, si apreciati rezultatul, inainte sa-i inlocuiti pe ambi.

Edited by miron1947

Asta am facut, dar fara prea mare rezultat.Am pus de 2uF si nu vad diferenta notabila.

Bataia acelor mai prompta iti poate da si o indicatie a dinamicii fara sa fii nevoit sa asurzesti vecinii!:)

Cind trag pe Sony sau Akai GX4000D am grija ca pe intrare virfurile de semnal(basii in general) sa nu intre decit putin pe rosu.Pe redare(tape),daca nu se trage banda egal pe canale,mai micsorez nivelul la canalul care e mai puternic.

Si mai e si efectul optic mai placut,cind acele danseaza ritmat si alert!:)

Si mai e si efectul optic mai placut,cind acele danseaza ritmat si alert!:)

Dvs. doriti efect optic, sau controlul reglarii corecte a nivelului semnalului de inregistrare?

P.S.

N-am desfacut un VU-metru de Rostov, dar este posibil sa aiba amortizare interna a deplasarii cadrului(acului).

Edited by miron1947

Este posibil ce ziceti,ptr ca nici nu revine prompt.

Multumesc ptr atentia acordata!

Salutare,

Problema cu derularea a fost rezolvata. Era tranzistorul VT8, din blocul de administrare, cu inceput de "sfirseala" - jonctiunea baza-emitor. Comenzile de derulare stinga/dreapta functioneaza foarte bine.

Multumesc miron1947 si ipsihi pentru ajutorul acordat.

VT8, cel care actioneaza releul, sau VT18?

Edited by miron1947

VT8 care formeaza cu VT5 un darlington si actioneaza electromagnetul de derulare. Nu stiu care ar putea fi VT18 Deoarece pe schema blocului de administrare electrica se ajunge doar la VT17. 

Nu stiu care ar putea fi VT18 Deoarece pe schema blocului de administrare electrica se ajunge doar la VT17. 

Este conectat la placa, dar este plasat post-9-0-17336100-1480513424_thumb.png extern, pe radiator.

Cu VU-metrele m-am lamurit,nu se poate face nimic.Au inertie mare din constructie.Am gasit o modificare data intr-o revista veche unde se inlocuiau condensatorii de 20mf cu 100nf,dar slaba schimbare.

Pina una alta,am modificat magul sa intre role de 26 si functioneaza f. bine!:)

Urmeaza sa-i instalez un VU-metru pe leduri si un contoar digital,

M-ar interesa unde pot lega leduri indicatoare la butoanele de derulari,fata spate?

Multumesc!

Nu mai intra nimeni pe aici,sau nu stie nimeni unde se pot lega leduri indicatoare ptr derulari?

Buna ziua! Am un Rostov105S1 caruia vreau sa ii schimb condensatorii. Am achizitionat toti electroliticii conform listei pe care am gasito in acest topic, si pentru care va multumesc. Din pacate o parte din condensatori au fost inlocuiti de fostul proprietar cu niste mizerii chinezesti si care nu cirespund nici ca tensiune si nici ca si capacitate, asa incat imi este impoibil sa ii identific pentru ca in manualul de service nu am tensiunile. Ma poate ajuta cineva, va rog? Multumesc!