Jump to content
sxnake2014

Magnetofon Rostov 105 - fabric. 1988

Recommended Posts

Ideal? era o rol? ?n locul ghidajului fix, evident mai mare ?n diametru. Asta presupune modific?ri mai mari.

A? fi curios dac? a?a ar mai sc?r??i banda la Rostovul lui Busulica.

Initial si eu am vrut ca ghidajul fix sa-l inlocuiesc cu o rola mai mare ca dimensiuni , insa am zis sa incerc cu ghidajul de VHS mai intai sa vad cum se comporta .

Si cum se comporta foarte bine am sa-l las asa deocamdata ( numai bine nu am fost nevoit sa modific si masca frontala a magnetofonului ) .

Nu stiu daca pe magnetofonul colegului Busulica solutia adoptata de mine l-ar ajuta atata vreme cat se incapataneaza sa inteleaga ca de fapt benzile sunt marea lui problema cat si bateria de condensatoare de langa traf pe care a inlocuit-o cu niste condensatoare mult prea mici ca dimensiuni si ma refer la cele 3 buc -2200uF si 1 bucata 4700uF , am eu un feeling ca si de acolo i se trag unele probleme in ce priveste faptul ca motorul din stanga nu prea are vana la derulare ( cred ca are o cadere de curent acolo destul de zdravana )

Am observat chestiunea cu condensatoarele subdimensionate ( ca si gabarit ) intr-un post anterior al colegului Busulica!

Sau poate ma insel eu cine stie ( desi e putin probabil ) .

Edited by dominicue

Tot e bine, cine stie cand voi avea de lipit fire si cabluri... acum am letcon. De 60W!

Cam greu se gasesc bipolarii de 4,7uF si 10uF. Interesante creaturi. Ptr cei ca mine care nu au mai vazut le atasez o poza.

Ca idee, 4,7uF = 7,5 Lei, 10uF = 5 Lei. Electroliticul de 4700uF = 19 Lei!

Si aici este postarea colegului Busulica unde in poza se poate observa ca condensatorii de 2200uF si cel de 4700uF sunt cam intrati la apa!!

post-24906-0-08558500-1403188313_thumb.jpg

Edited by dominicue

Eu a? fi pus pe to?i cel pu?in dubli, av?nd grij? ?i ca pun?ile s?-i suporte. Legat de blegeala motorului, se poate ajusta din montaj, ca ?i for?a celui care adun? banda, ambele lucreaz? ?n impulsuri, doar lipsa acut? a cond de pe alimentarea montajului de control ar deranja, ?n afara unei deregl?ri interne.

Colegul busulica si chiar alti posesori de Rostov , pot incerca solutia adoptata de mine ( daca li se pare interesanta ) in ce priveste palpatoarele de banda si ghidajul fix , insa solutia nu ajuta cu nimic daca benzile sunt in stare avansata de degradare ( descompunere a adezivului ce fixeaza oxidul ) si se lipesc de calea de rulare ca naiba.

In ce priveste benzile uzate eu le-am aruncat fara nici un regret si am recuperat doar rola de la unele .

Nu am foarte multe benzi in zestre dar ce am m-am asigurat ca sunt in cea mai buna stare si mai am cateva exemplare de banda fabricata anul trecut de la PYRAL .

Sunt totusi curios daca colegul busulica si-a rezolvat problema cu rostov-ul ca nu a mai postat nimic '' nici ca-i alba nici ca-i neagra ''

Edited by dominicue

Dac? sovieticii ar fi folosit ca motoare laterale unele cu rotorul la exterior, cum e cel central, altfel st?tea treaba, nici nu mai era nevoie de control, multe din magurile Akai foloseau doar rezisten?e ?i relee.

Dac? sovieticii ar fi folosit ca motoare laterale unele cu rotorul la exterior, cum e cel central, altfel st?tea treaba, nici nu mai era nevoie de control, multe din magurile Akai foloseau doar rezisten?e ?i relee.

Asta nu inseamna cu nu se poate modifica Rostov-ul pentru astfel de motoare .

De altfel daca ma gandesc bine mi-ati dat o idee excelenta pentru proiectul meu de constructie a unui magnetofon de la zero!

Trebuie doar sa fac rost de 2 motoare de Akai/ Revox / sau chiar cele de TK30-35 care sunt tot cu rotor exterior .

Edited by dominicue

Mai s?nt ?i cele de Tesla B4, dar s?nt prea mici.

Va salut! Nu am mai scris ptr ca nu am mai facut nimic la Rostov. Am ascultat o banda alaltaieri si a mers bine. Nu am ajuns sa cumpar izopropilicul sa sterg rola presoare. Revin dupa ce fac operatia si ascult o banda 'scartaietoare'. Am in vedere si posibilitatea unei role presoare noi.

Condensatorii noi sunt mai mici in 'gabarit' decat cei vechi. Va atasez o poza cu cei vechi, ii am ca amintire.

Turatia de derulare, spre sfarsit scade, inteleg ca ar putea fi o problema electronica.

Modificari nu sunt in masura sa-i fac, nici mecanice, nici electronice.

post-29027-0-55634300-1403456350_thumb.jpg

Ai doi semireglabili pe placa de control a motoarelor laterale, R5 care stabilizeaz? banda (at?t ?n?eleg) ?i R23 care probabil se ocup? de adunarea benzii, derul?ri, oricum prime?te impulsurile de la senzorul optic de mi?care..

Scade viteza de derulare spre sfarsit, insa dupa ce termina de derulat, daca ii tin palpatorii 'sus' (cu mana, astfel incat palpatorii sa nu dea comanda de oprire) rolele se invart foarte repede.... Adica turatie ar fi insa puterea scade pe masura ce rola care trage se umple. Pana la urma asta nu ar fi o mare problema. E drept ca inainte de a asculta o banda o derulez ptr ca am citit c-ar fi bine asa insa ptr mine mai importanta este redarea (fara scartaiala si lalaiala).

Pentru valorile elctroliticilor din Rostov si schema in limba romana , lasati o adresa de mail pe PM si va trimit tot ce aveti nevoie !!!

adresa mea de e-mail este stoma@tritoncargo.ro , multumesc anticipat !

Nu e greu, doar c? s?nt pu?in diferite valorile, de exemplu 2MK? se ?nlocuie?te cu 2,2uF, 5MKcu 4,7uF, etc...

va salut , am un rostov 105 la care canalul stanga nu functioneaza , vumetrul corespunzator se duce la capatul scalei si ledul rosu de deasupra lui sta aprins tot timpul , am schimbat electroliticii .......unde sa ma uit ?

Edited by ROSTOV 105