Sari la conținut

Magnetofon Rostov 105 - fabric. 1988


sxnake2014

Postări Recomandate

Azi am primit o placa logica de pe un Rostov donator de organe , si bineinteles alte componente; tamburi /senzori/bloc capete complet/palpatoare etc .etc .

 

Am inlocuit condensatorii electrolitici de pe aceasta si am montat-o pe magnetofon acesta functionand fara probleme ,( urmeaza in cel mai scurt timp posibil si inlocuirea cond. ceramici cei de 68 nF )

 

Dece s-a defectat pe vechea placa poarta DD4.3 ramane inca un mister pentru mine , mai ales ca aseara am verificat placa atent sub lupa sa vad daca totusi nu exista lipituri reci ( defectuoase ) , lipiturile sunt perfecte nu exista nici o urma de oxidare a terminalelor componentelor ; tranzistori /cond cermamici /integrate /rezistentente etc etc .

 

O rugaminte as avea daca dl MIRON mi-ar explica asa numitul fenomen de mustati pe cablaj.

 

Acum inca mai astept integratele de tip MMC pentru a repara si vechea placa si doresc sa intreb colegii cu mai multa experienta in integratele logice , se pot monta circuitele logice pe socluri ??? ( de buna calitate ) sau este contraindicat in cazul integratelor logice .

 

Si in incheiere doresc sa multumesc colegilor MIRON si ZAL pentru tot sprijinul acordat prin informatii si explicatii despre circuitele logice !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mustati", filamente de cositor care apar uneori dupa lipire.

Circuitele CMOS se pot strapunge usor de la descarcari de electricitate statica, uneori si de la utilizarea pistolului de lipit, avand impedanta mare de intrare, deci sensibile la curenti mici.

Daca sunteti sigur ca solclurile asigura contact bun si in timp, daca incap in spatiul existent(rama lor), se pot utiliza, indiferent ca sunt logice sau nu.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mustati", filamente, de cositor care apar uneori dupa lipire.

Circuitele CMOS se pot strapunge usor de la descarcari de electricitate statica, uneori si de la utilizarea pistolului de lipit, avand impedanta mare de intrare.

Daca sunteti sigur ca solclurile asigura contact bun si in timp, daca incap in spatiul existent(rama lor), se pot utiliza, indiferent ca sunt logice sau nu.

 

Am inteles in ince priveste folosirea soclurilor , spatiu exista suficient pentru acestea pe placa logica a rostov-ului .

 

La refacerea lipiturilor nu am utilizat deloc pistolul de lipit ( desi am unul ) am preferat sa folosesc o statie de lipit termostatata mai ales stiind ca placatul rusesc este foarte sensibil la supraincalzire !!!

 

La montarea unor noi integrate pe placa veche , ce ziceti ??? ar fi bine sa iau niste masuri speciale gen , bratara si aparat pentru descarcare electrostatica !!!

 

Asa numitele mustati ( filamente de cositor ) nu am observat sub lupa si orcum obisnuiesc ca dupa lipirea a doua terminale apropiate sau foarte apropiate sa folosesc un ac din alama cu care curat usor urmele de decapant in exces si eventuale filamente de cositor !!!

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Must??i apar ?i dup? ?nl?turarea unei pun?i accidentale ?ntre dou? trasee sau insule, c?nd nu se cur??? suficient locul sau suportul e mai aspru, nel?cuit.

Bine c? s-a rezolvat. Ptr socluri, s? fie aurite clemele. Nu cred c? e nevoie de m?suri excesive de protec?ie electrostatic? la manevrarea integratelor c-mos, at?ta timp c?t la magazin ?i pe traseu s?nt aruncate de colo colo, pu?ini le p?streaz? cu grij?. ?sta ar trebui s? fie un criteriu la cump?rare, modul cum au fost p?strate, dac? ?i le d? dintr-o cutie sau s?nt prinse pe un burete grafitat.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Must??i apar ?i dup? ?nl?turarea unei pun?i accidentale ?ntre dou? trasee sau insule, c?nd nu se cur??? suficient locul sau suportul e mai aspru, nel?cuit.

Bine c? s-a rezolvat. Ptr socluri, s? fie aurite clemele. Nu cred c? e nevoie de m?suri excesive de protec?ie electrostatic? la manevrarea integratelor c-mos, at?ta timp c?t la magazin ?i pe traseu s?nt aruncate de colo colo, pu?ini le p?streaz? cu grij?. ?sta ar trebui s? fie un criteriu la cump?rare, modul cum au fost p?strate, dac? ?i le d? dintr-o cutie sau s?nt prinse pe un burete grafitat.

 

Ei exact asta i-am intrebat pe cei de la magazinul ( virtual ) cum au fost pastrate acele integrate mai ales ca sunt din NOS originale romanesti MMC-uri , cei de acolo m-au asigurat ca sunt pastrate asa cum au venit din fabrica pe vremea lor adica pe suport de burete grafitat , am mai cumparat de la acesti baieti integrate logice pentru tatal meu si nu au fost probleme!

 

Socluri am comandat din cele cu contacte aurite si mai ales cele care fac contact ferm ( am fost atentionat de cei de la magazin sa nu ma sperii ca integratele vor intra putin mai greu in soclu ) , unde mai pun ca au fost mai scumpe ( la bucata ) decat un integrat MMC , dar vorba cea decat sa ma zgarcesc .............

 

In ce priveste mustati-le pe cablaje , intodeauna folosesc lupa ( din aia babana cu neon ) ca sa vad cat mai bine si au fost cazuri cand a trebuit sa racai zdravan intre unele lipituri !!!

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie s? p?r?ie ?i s? trozneasc? integratele c?nd intr? ?ntr-un soclu virgin, dac? intr? u?or nu e bun. Asta indiferent de tipul clemelor sau tulipelor din soclu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie s? p?r?ie ?i s? trozneasc? integratele c?nd intr? ?ntr-un soclu virgin, dac? intr? u?or nu e bun. Asta indiferent de tipul clemelor sau tulipelor din soclu.

 

Nici nu se putea o descriere mai buna pentru cum se aude introducerea unui integrat intr-un soclu de calitate .

 

Am reparat intre timp si placa originala a magnetofonului , circuitul DD4 l-am montat in soclu si m-au trecut toate transpiratiile cand l-am introdus . mai ales cand a intrat complet si a facut un usor poc , mi-am zis '' na ca l-am busit eu cu mana mea '' insa de fapt el a intrat foarte ferm in soclu si functioneaza fara probleme !

 

Si ca sa nu ma plictisesc m-am apucat sa-i fac si o telecomanda prin fir ( urmeaza si una IR in viitor ) Rostov-ului , numai bine odata cu repatia placii logice am inlocuit si mufa de telecomanda a rusilor cu una de tip SUB 15 ca din asta am avut la indemana prin bulendrele mele , dupa acea am facut rapid un montaj in aer de test si rezultatul este ok , asadar nu mai imi ramane decat sa caut o cutiuta pentru a definiva telecomanda !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?ntr-un final am reusit s? definitivez cutiu?a telecomenzii prin fir pentru Rostov !

 

O singur? nemul?umire am , nu mi-a ie?it inscrip?ionarea ( prin transfer termic cu toner ) pe masca de aluminiu a telecomenzii cum as fi vrut !

 

Va urma s?-i fac alta masc? din aluminiu satinat prin metode chimice si sper sa fie mai aratoas? !

 

?i o poz? cu ce a ie?it deocamdat? , nu e cea mai aspectuoasa telecomand? ?ns? cel pu?in func?ioneaz? :giggle: :giggle:

post-24906-0-89887000-1402939102_thumb.jpg

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prea frumos, bravo! :clapping:

Cablul sper c? nu e clasicul UTP.

 

Multumesc pentru aprecieri , insa nu este definitivata si ma refer la masca de aluminiu care nu prea imi place cum a iesit ( promit ca la urmatoarea masca ma voi stradui sa iasa asa cum trebuie sau in ultima instanta voi apela la o firma ce face inscritionari pe colante sa vad daca au ceva folie metalizata )

 

Cablul nu este UTP ( acela este prea rigid ) este cablu pentru sistemele de alarmare 9 X 0,25 cu conductori litati + ecranaj , asta am avut prin casa si mi-a placut ca nu este gros si mai ales ca este foarte flexibil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acuma doresc sa prezint o mica imbunatatire ( facuta tot din din plictiseala :giggle: :giggle: ) adusa Rostovului la palpatoarele de banda .

 

Am folosit niste ghidaje ( mobile ) recuperate din mecanica a doua VHS-uri .

 

Prin aceasta mica modificare am redus zgomotul ( mai ales la derulare ) datorat frecarii benzii pe ghidajele originale ale palpatoarelor si mai ales pe ghidajul original de intrarea liniei de capete .

 

Si cam asta a iesit.

 

P.S. ce face plictiseala din om ....pardon din magnetofon :giggle: :giggle:

post-24906-0-32874400-1403106786_thumb.jpg

post-24906-0-76062900-1403106793_thumb.jpg

post-24906-0-14849900-1403106800_thumb.jpg

post-24906-0-96428900-1403106806_thumb.jpg

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal? era o rol? ?n locul ghidajului fix, evident mai mare ?n diametru. Asta presupune modific?ri mai mari.

A? fi curios dac? a?a ar mai sc?r??i banda la Rostovul lui Busulica.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock