Jump to content
Jhony21

Amplificator LECO CLASA AB 6 X 2SA1943 6 X 2SC5200

Recommended Posts

Daca zici ca aparatul e bun, atunci eu cred ca ai probleme cu sondele osciloscopului.

Acum, corect ar fi sa refaci masuratorile.

Nu stiu ce sa spun, aparatul acela este destul de vechi, nu cunosc cit este de calibrat sau nu, insa l-am pus acolo sa arat ca exista sarcina (scaderea tensiunii de alimentare odata cu cresterea consumului in sarcina).

Osciloscopul nu are cum sa fie decalibrat, poate probabil acel aparat sa arate mai putin decit real, pe tensiune continua, in alternativ arata mai putin decit metrahit cu citiva volti, asta stiu sigur, insa nu m-am bagat sa umblu in el, il am asa mai mult de amorul artei.

Deci repet l-am folosit doar sa arat ca tensiunea de alimentare SCADE ceva odata cu cresterea puterii la iesire (a consumului din sursa).

Considerind ca ai vazut si tu filmarile, am sa fac curat pe youtube, si asa am dezvaluit citeva din particularitatile si comportamentul amplificatorului, care nu trebuiesc a fi cunoscute.

Multumesc de intelegere si astept cu drag proiectul tau, sa facem comparatii.

Nu cred ca era neaparat necesar sa stergi acel video de pe youtube dar e pana la urma alegerea ta.

Multimetru fix spui ca l-ai comparat cu MetraHit-ul si eroarea de masura nu era notabila, atunci problema este osciloscopul, mai exact:

- sondele osciloscopului, asa cum spunea Leo mai sus;

- ori circuitul ADC cu bufferele din intrarea osciloscopului.

Deci nu ar fi rau sa faci o verificare cu alte sonde de osciloscop setate la 1:1 sau 1:10.

Dupa ce stabilesti cauza, revin-o cu un nou test mult mai elocvent (sau mai bine zis, revin-o cu un test a amplificatorului tau 100% corect).

Numai bine

Un singur un lucru s-a vazut in acel clip, amplificatorul tau nu avea tensiune de saturatie din doua motive: masurare gresita a parametrilor de catre osciloscop sau a celuilalt aparat de masura. Celalalt aparat de masura ai spus ca nu el e problema, atunci problema este osciloscopul si/sau sondele lui. E posibil ca atunci cand ai testat amplificatorul, osciloscopul sa fie perturbat de modul de conectare a montajelor si a aparatelor de masura. Mi s-a intamplat de vreo doua ori si mie asta. Deci, e posibil sa fie si asta una din cauze, nu neaparat sondele osciloscopului, dar repet, nu am stat sa memorez daca sondele care le-ai folosit in teste sunt aceleasi ca cele pe care le-ai aratat in cele doua clipuri de mai sus. Si chiar daca ar fi, revin la cele spuse initial, masuratoarea efectuata de tine nu a fost corecta.

Asa ca, dupa ce ai aratat ca sondele sunt calibrate, foloseste acele sonde si revin-o cu un alt test al amplificatorului tau din care sa se vada clar tensiunea de saturatie a amplificatorului, adica diferenta dintre tensiunea de alimentare totala si Vpp. Totodata, masoara cu un voltmetru DC evolutia offset-ului in regim dinamic.

Nu ar fi rau sa faci testul asta, daca ai posibilitatea, folosind si o sursa clasica cu transformator, punte redresoare si condensatoare de filtraj. Iti cer in mod expre lucrul asta pentru ca banui ca perturbatia masurarii Vpp-ului o reprezinta foarte probabil sursa ta in comutatie (ti-as explica in ce mod, dar ar fi nevoie de o schema, sa vad daca in structura sursei in comutatie exista sau nu doua piese elementare in astfel de montaje). Dar, avand in vedere ca proiectul sursei in comutatie este si el secret, din acest motiv, pentru a obtine niste rezultate de masura credibile, nu ar fi rau sa faci testul cu doua tipuri de surse de alimentare chiar daca nu au aceleasi tensiuni de iesire.

In concluzie, nu este suficient ca ai aratat ca sondele osciloscopului sunt calibrate. E important sa vad ca amplificatorul are tensiune de saturatie si una reala, nu o alta masuratoare nerelevanta.

Am facut un test mai demult si am vazut ca cu cat aveam o sursa de alimentare cu capacitate mai mare de filtraj, parca era mai mare VPPul pe iesire (nu cu mult, dar obtineam un randament mai bun, nu am inteles de ce). Asta am facut intr-un laborator la facultate cu un osciloscop hameg.

Sunt multe secrete si mersi donpetru ca ai spus o parte din ele - citesc si alte forumuri straine, si romanesti, de electronica, dar rar vezi sa vorbeasca cineva concret, astia in america te trimit sa citesti carti la biblioteca, nu au rabdare dar nici nu vor sa iti explice, pentru ca acolo societatea e construita dupa un anume tipar: dai banul, bine, nu, bateti capul. Noi, romanii si partea asta a europei balcanice impreuna cu Rusia, am fost crescuti in alt spirit, in spunea taica-miu, de asta sunt o sumedenie de carti rusesti de proiectare surse SMSP, cu calcule etc.

Amplificatorul lui Leco se poate construi in multe versiuni, toate merg la fel de bine daca stii sa le executi practic. Eu am facut schema din primul post al topicului cu cateva mici modificari de valori de rezistoare. Si functioneaza. Si am vandut kitul anul trecut cuiva.

Edited by ionut90

Ok, Petre, astept cu drag prezentarile realizarilor urmatoare GX400 rev.2 si AV400v2, si vedem atunci ce si cum.

Insa daca ai face filmari din timpul testelor, ar fi cel mai elocvent, in detrimentul capturilor, altfel oamenii pot fi neincrezatori in niste simple capturi.

Nu uita si testele de slew rate la 10Khz dreptunghiular, testul pe sarcina capacitiva la aceeasi frecventa 10Khz tot dreptunghiular, si testul pe reactiva la 1000Hz/140uH out la 60-70% din pmax in semnal sinusoidal.

Eu am terminat schema la Leco H2, am dat-o spre proiectare, si astept cu nerabdare sa fie gata.

Te rog sa faci curat unde am sarit calul, cu scuzele de rigoare, si poate voi repeta testele vind voi face upgradele la amplificatorul complet, cu module Leco V2.

Remus, desi acea schema prezentata de tine este foarte simpla, am curaj sa fac pariu ca bate multe din schemele actuale in ceea ce reprezinta banda de frecventa si distorsiunile!

Acolo vad o clasaA, in configuratie simetrica, daca nu ma insel (prima schema).

Edited by DjLeco