Sari la conținut

Cuptor cu microunde Panasonic NN-E235M

Stere Alin

Postări Recomandate

V? salut cu respect!

Am un cuptor cu microunde (al unei cuno?tin?e) la reparat, si mi-am propus sa-l repar, dar am cuno?tin?e minime de electronist f?r? experien?? (postliceala de audio-video f?cut? cu 20 ani ?n urm?).

A venit cu rezistenta ceramic? de 30 ohmi / 20w ars?.

Nu am schema acestui Panasonic NN-E235M dar am g?sit aici pe forum ceva scheme de principiu asem?n?toare.

Am ?nlocuit rezisten?a cu una din doua puse serie 18+22 ohmi ambele la 20W deoarece nu am g?sit original?. A ?nceput s? ?nc?lzeasc? apa dintr-o cana dar rezisten?a scoate ?n scurt timp fum si am oprit.

Am decuplat transformatorul-(primarul) ?i am pus bec 40W si am testa c?teva minute, ?i func?ioneaz? f?r? sa ?ncing? rezisten?a.

Care poate fi defectul acestui simptom, ce verific?ri sa fac mai departe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock