Sari la conținut

informatie tehnica


Postări Recomandate

@elev....asa ca o paranteza...primul meu osciloscop a fost unul romanesc...un E0110...il am si acum printr_un depozit in Romania...am muncit o luna cel putzin sa_l pun la punct cat de cat ..adica comutatoare desfacute si curatate,elco schimbatzi,potentiometre..etc...ca la orice restaurare ..dar mi_am facut treaba cu el..tubul...beton.Aici in jermania am vreo...5 bucati...unul rusesc un C1_68....sa nu radetzi...un philips PM3206 15MHz dublu spot...asta e chiar ok..calibrat si fara contacte imperfecte la comutatoare,apoi un Sampo SS2020 20MHz dublu spot ,un Nicolet 3091 full digital 4 canale 100MHz ..este inca in restaurare complet....si preferatul meu Hitachi V-1100A 4 canale 100MHz cu DVM incorporat ..cumparat in 95 cu o mie dolari in Romania...de asta nu ma despart nici cand o sa las letconul din mana...ce vroiam sa zic e ca nu cad tuburile asa repede ..primele sunt comutatoarele ,potentziometrii apoi condensatoarele electrolitice.In legatura cu astea noi..cu afisare LCD...le cam potzi uita...cele bune costa foarte mult..si nu fac mai mult ca unul analog/digital calibrat ok doar itzi afiseaza niste parametrii pe care daca ai experientza ii deduci singur ...diferentza de faza intre 2 semnale,frecventza respectiv perioada,rise_time/fall_time..iar chinezariile sa nu le vad.

Deci asa cum a zis si @Miron1947 nu te gandi la tub de schimb...cauta unul in functzie de posibilitatile materiale ..ca oricum il schimbi :smile: ...si lasa_le deoparte pe astea noi LCD ca daca se strica nu prea mai ai sanse sa_le repari..sunt la fel ca telefoanele mobile...la vechituri schimbi orice si uneori potzi gasi altul defect pt piese eventual.Gandeste_te ca ,totusi ,sunt aparate de laborator/masura iar tuburile sunt extra fabricate sa nu cada ca in tv sau monitoare dupa 5 ani de folosire...

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50355
Distribuie pe alte site-uri

tuburile sunt extra fabricate sa nu cada ca in tv sau monitoare dupa 5 ani de folosire...

Eu am acest http://www.ebay.com/...E-/181206374396 osciloscop si l-am utilizat aproape zilnic acasa(la servici aveam unele mai performante) din `76, ( data achizitiei cu mari sacrificii si probleme cu obtinerea lui printr-un coleg sas) care functioneaza si astazi.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50359
Distribuie pe alte site-uri

...da, scuze de intarziere cu raspunsul (am fost ff ocupat),m-ati convins,oricum initial vreau sa-mi construiesc unul (cel din revista tehnium nr 7,8,9 / '84 pt ca detin cateva tuburi) dupa care imi va trebui unul ''adevarat" pt calibrare etc.

multumesc!

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50400
Distribuie pe alte site-uri

Calibrarea amplificarii pe verticala(axa Y) se face cu o sursa stabila de tensiune(poate fi si o baterie de lanterna), iar pe orizontala cu un generator de frecventa pilotat cu quartz, nu vad ratiunea etalonarii prin comparatie cu alt osciloscop, care probabil are si el erorile lui.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50402
Distribuie pe alte site-uri

..mai bine cauta unul defect si il repari...iesi mai ieftin..cu ocazia asta ii invetzi si schema electrica...cautand defectul...numai Dumnezeu stie cate mii de scheme am ridicat...reverse_engineering...neavand nimic ..asemanator..pe vremea aia nici net nu era...decat revista tehnium apoi conex si ret... :smile:

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50419
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa construiesc unul din pura pasiune, dar am zis s-al calibrez cu unul facut de fabrica,ca probabil este mult mai precis,dar, intr-adevar cum a spus dl miron se poate calibra si altfel.M-am gandit si la ideia de a cumpara unul defect si s-al repar,nu stiu,o sa vad,cert este ca daca o sa am nevoie de ajutor nu o sa ezit s-al cer pe forum

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50421
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va recomand, nici sa construiti unul de la 0 nici sa apelati la unul defect, pentru ambele situatii cel putin la generatorul dinti de fierastrau aveti nevoie de un osciloscop sa-i verificati corectitudinea rampei(sa nu fie nici concava, nici convexa).

Pentru 120 lei eu as achizitiona acel osciloscop, care este asemanator cu al meu(si ca varsta), la vremea respectiva m-a costat echivalentul a 390 DM.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50426
Distribuie pe alte site-uri

Nici o grija, tubul nu moare. Eu am un DG7 care este la al treilea osciloscop, pe care l-am facut prin '82. Il mai folosesc si acum deoarece incape in jumatate de servieta. Pentru cine vrea sa-si faca un osciloscop nu recomand tuburile, Trebuie un final Y cu 10 tuburi pentru 30 MHz. Nordmende era o firma serioasa si merita reconditionarea osciloscopului lor.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5285-informatie-tehnica/page/2/#findComment-50474
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock