Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari

Postări Recomandate

• 2 months later...
  • 5 years later...
La 26.11.2013 la 6:54, pisica matache a spus:

...,un invertor cu IR2151 ar fi ceva inedit;nimeni n-a facut asa ceva.

prima poza cu igbt si a doua cu mosfet sic, sunt cele mai simple scheme de invertoare, ambele merg doar ca la prima varianta am ars igbt-urile incercand sa dau un pic mai mult curent. Pentru transformator nu trebuie  neaparat ee65, merge si pe doua perechi ferite traf linii, detalii in ultima poza, la fel si bobina de iesire tot pe ferite i de la traf linii.

2153-Resonant igbt.png

2153-Resonant-SIC.png

transformator.jpg

Editat de c_anicai
  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

• 4 weeks later...

@c_anicai: Multe felicitari pentru terminarea proiectului. Se pare ca mustrarile mele de pe topicul tau, ti-au fost de folos. In ceea ce priveste sudarea cu electrozi bazici, incearca cu polaritate inversata. Oricum ar fi, la sudarea cu electrozi bazici, materialul de sudare avand temperaturi de topire mai mari decat otelurile uzuale, si curentul trebuie sa fie mai mare. Deci daca prin inversarea polaritatii tot nu merge, atunci se pune problema unui invertor mai puternic.

transformator.jpg

Din nou felicitari pentru modul de asamblare cu brida in "U" si piulite. Daca nu exista prejudecati si mai ales, daca privim lucrurile in mod pozitiv, atunci din orice putem invata.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre post

ola_nicolas, mici modificari:

Am rebobinat transformatorul de iesire pe un ee65 de 5,207 cm² - primar 11 sp, 20 x 0,57(5.6mm²) fara intrefier - secundar 2x4,5 spire(2x 40fire x 0,5 = 2x8,54mm²) si astfel tensiunea de iesire in gol a crescut la 60-65V, este in funtie de de tensiunea la priza. Cu transformatorul asta e posibil sa fi crescut amperajul deoarece se incalzesc diodele si tranzistorii, inainte nu aveam problema asta. N-am cu ce masura peste 70 amperi, doar apreciez asa vizual la viteza cu care trece acul ampermetrului peste cap scala.

Am pus un senzor bimetal de 45 grade in carcasa cu pozitia normal inchis si un buzzer care va alerta daca temperatura aerului evacuat din cutie va depasi 45 grade.

Bobina de iesire pe o bara din 3 ferite tubulare 28x18mm pe care am bobinat 20 spire litat si a iesit de cca 18-20μH, are sectiunea totala a firelor cam mica adica 6 mm² si se cam incalzeste o voi schimba deja am facut o bara de ferita de 82mm si 26 mm diametru din tor-uri emi si urmeaza sa gasesc sarma .

Si mi-am facut alt maner de electrozi dintr-un surub de alama care se vede in a doua poza cu un capat de electrod 3,2.

N-am pus intrerupator fiindca n-am gasit inca unul de peste 10 amperi iar siguranta principala pe alimentare am lasat doar cea de 13 amperi din stecherul de la cablu de alimentare.

2153-Resonant-SIC-90a_ee60-11.png

IMGP3913.JPG

IMGP3914.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Bobina de iesire trebuie schimbata deoarece se cam incalzeste si am obsevat ca dupa ce am trecut de la 12μH la 20μH a aparut un efect interesant, nu se stinge arcul cand apas cu electrodul in fierul sudat. Efectul e mai pronuntat pt electrozi de 2,5 si mai slab pt electrozi de 3,2, deci cred ca trebuie sa maresc inductanta bobinei si sectiunea sarmei.

Din componentele care mi-au ramas voi mai face un invertor cand o sa am timp, era ok si pe transformator de linii doar ca aveam cca 55 volti la iesire in gol.

Editat de c_anicai
Link spre post

Acum 4 ore, ola_nicolas a spus:

@c_anicai: Multe felicitari pentru terminarea proiectului. Se pare ca mustrarile mele de pe topicul tau, ti-au fost de folos. 

Daca ma crezi nici nu mai retin ce mustrari au fost, practic am facut tot cum am vrut doar ca am renuntat pe moment sa fac invertorul forward fiindca s-au ivit complicatii si ardeam prea multi tranzistori, am trecut la semipuntea rezonanta unde nu trebuie osciloscop... etc, si m-am descurcat cu ce am avut.

Link spre post

Eliminand intrefierul, ai modificat complet regimul electromagnetic al transformatorului si deci regimul de comutatie al finalilor. Ai nevoie urgent de un clampmetru ca sa poti aprecia curentul pe electrod. Asa dupa cum spuneam si pe un alt topic, eu reglez aparatul cu mult peste valoarea maxima recomandata pe pachetul de electrozi. Am masurat cu clampmetrul: https://www.iareduceri.ro/reduceri/cleste-ampermetric-digital-dt266-26257?gclid=EAIaIQobChMI9YzW0afv8QIVxeN3Ch0dEAJtEAQYDCABEgKZI_D_BwE (pe care ti-l recomand - este ieftin dar isi face jobul) o valoare de aproximativ 180 A!!! pentru electrod de 2.5 mm. Nu am masurat (inca) tensiunea in gol pe invertor.

• Like 1
Link spre post

Nu cumpar nici un fel de scule de masura, am un mavo35 si pt restul ce mai trebuie improvizez. Totusi zic ca e exagerat pt electrozi de 2,5 180 amperi, deja la peste 90 amperi sudura isi pierde luciul si devine arsa. Practic nici nu ma intereseaza sa depasesc 120 amperi, pt mine e suficient chiar si pt a suda cu 3,2 rutilic, poate la bazic sa necesite cum ziceai curenti mai mari dar la bazici chiar nu cunosc. Posibil sa am caderi de tensiune pe retea cand sudez si sa nu duca bazic fiindca nici un invertor ce-l am cumparat, o chinezarie stromo 295 nici ala nu duce cu bazici. Insa voi inversa polaritatea si am sa reincerc, asta n-am stiut. Asta care l-am facut e un invertor cel mai simplu posibil simplificat la maxim cu doar 2 tranzistori si un circuit, nu pot exagera cu amperajul.

Editat de c_anicai
Link spre post

Acum 3 ore, c_anicai a spus:

... Nu cumpar nici un fel de scule de masura, am un mavo35 si pt restul ce mai trebuie improvizez. Totusi zic ca e exagerat pt electrozi de 2,5 180 amperi ...

Pai daca nu vrei sa masori si sa testezi, atunci pe ce baza "crezi" ca ceea ce spun eu este exagerat?! Am mai avut odata aceasta discutie. Eu detin de curand un al treilea aparat de sudura de tipul LV-300, un invertor de 300 A importat de la rusi si vandut de Dedeman sub licenta locala "micul fermier": https://www.emag.ro/set-aparat-de-sudura-micul-fermier-mma-300a-invertor-profesional-gf-0739-masca-sudura-automata-cu-reglaj-si-cristale-347/pd/D388N1BBM/?cmpid=86963&gclid=EAIaIQobChMI8K7u09Dv8QIVYQLmCh1VUQPiEAQYAiABEgKDfvD_BwE#product-gallery  Sa nu mai zica cineva ca este o "chinezarie"! Pe panoul frontal, aparatul este prevazut cu un indicator numeric al amperajului. Dupa ce l-am achizitionat, am facut cateva teste simple cu el, ca sa vad care sunt parametrii de sudare cei mai buni. Am masurat tensiunea in gol, care este de 55 Vcc, desi pe eticheta originala se indica 70 V. Nu am masurat tensiunea in sarcina, deoarece este o chestie destul de complicata, aceasta fluctuand in mod continuu, dar am luat de baza valoarea de 28... 32 V inscrisa in cartea tehnica care insoteste aparatul la vanzare. Am cumparat un pachet de electrozi de 2.5 mm, pe care sunt inscrisi parametrii 60... 90 A la 50 V. Am reglat initial aparatul pe indicatia de 90 A (valoarea maxima inscrisa pe pachet) si am constatat ca procesul de sudare este practic imposibil, din cauza ca electrodul se lipeste pe piesa de sudat. Am marit indicatia la 130 A si am repetat testul. Lipirea electrodului este mai putin pregnanta decat la 90 A, dar sudura este neregulata, iar arcul electric este instabil ca orientare, tragand in mod aleatoriu pe directii diferite. M-am oprit la indicatia de 181 A, dupa ce am facut o testare si la 172 A. Abia la acest regim sunt multumit de rezultatul sudarii. Nu pot sa fac un clip video, deoarece trebuiesc cel putin doi oameni pentru asta, dar sunt sigur ca utilizatorii de invertoare de sudura stiu despre ce vorbesc.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Aia 300 sunt amperi chinezesti, 100% e facut in China si rebranduit iar daca-l masori in sarcina mai mult de 140-160A nu duce. Te-ai uitat de curiozitate sa vezi ca manunchiul de fire din secundar la tor are doar 3,1mm diametru?

Editat de c_anicai
Link spre post

Acum 19 minute, c_anicai a spus:

Aia 300 sunt amperi chinezesti ...

Mai degraba amperi rusesti. Asa dupa cum spuneam mai sus, marfa este ruseasca, nu chinezeasca. Dar probabil ca viata este prea scurta si (de grabiti ce suntem) citim informatia din doua in doua randuri, daca nu cumva din 3 in 3.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.