Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari

Postări Recomandate

Capacitatea parazita nu te intereseaza aici, las-o sa traiasca si ea...

Pentru ca nu mi-ai raspuns despre frecventa, am sa iau un exemplu la 50kHz. Ai 20us perioada. Nu mai retin schema, dar presupun Toff=10us. 20V tensiune arc, cu 40A variatie. Asta inseamna L=UT/I=5uH. Sau 10uH cu 20A variatie. Sau 20uH cu 10A (devine ridicol).

Nu trebuie sa-ti pese de ceea ce spune rusul sau chiar un pdf. Calculeaza-ti singur pentru conditiile tale de exploatare.

• Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Smilex,80 pt ca si Danik si rusul dau ca referinta 80.

Silicipi ,kapton gasesti si pe la noi dar e cumparat de la chinez si vandut la pret dublu . Eu am luat de pe ebay. Se zice ca tine pana in 180C si ceva kV tensiune de strapungere .Oricum ,e ceva poliamida.

Banda folosita aici e adeziva cu latimea de 50mm ,fiecare platbanda de Cu fiind invelita longitudinal in banda si bobinat cu cate 3 deodata (legate impreuna din loc in loc tot cu kapton) .

Miezul de la Philips e un pic mai mare decat cele obisnuite de trafo linii.

Cehul nu pomeneste nicaieri de 80 microH, ci specifica clar 12 microH, ceea ce e mult mai aproape de adevar. Eu am folosit la cca 60Khz, tot la un invertor, vreo 8 micro, iar prin invertoare sudura, cam aceeasi inductanta am masurat, sub 10 microH. In concluzie, 80 sau chiar 28 micro, inseamna risipa de cupru, cu pierderile aferente...

Link spre post

Rusul a realizat aparatul de aceea consider un punct de referinta.

Intradevar ,nu era vorba si de ceh . Pierderile in cupru raman ,risipa nu e pt ca asa au iesit fasiile de bobinaj - nu am numarat spirele ,am bobinat pana la capat .

Acum ma gandesc la o fixare mecanica .

Link spre post

• 1 month later...

Cred ca cel mai sigur ar fi un SMPS care sa livreze 70V/6A ca si aici:

post-25928-0-87686100-1397149087_thumb.png

urmat de un step-down reglabil, precum aici:

post-25928-0-30987200-1397149110_thumb.png

Se recalculeaza unele componente.

Si... bine ai venit!

Editat de RockDok
Link spre post

• 4 weeks later...

Salutare tuturor.

De curand am intrat in posesia unei placi de forta de la un invertor Jaskawa de 7.5KW functionala motiv pentru care m-am decis ca ar fi momentul sa ma apuc si eu de confectionarea unui invertor de sudura cu piese din recuperare.

Ce posed pana in momentul acesta:Placa aceasta care are un modul IGBT MG75J6ES50 inclusiv partea de alimentare si protectie la scurtcircuit al IGBTurilor; Platbanda de cupru de 45*0.5 tot din recuperari; Ferita tip C de 46*39.5*28 cu sectiunea de14*28 8 buc; Ferita tip C identica dar cu un intrefier de 16mm in momentul in care pun doua bucati fata in fata(mentionez ca nu stiu ce tip de ferita este dar ca a fost recuperata dintr-o sursa in comutatie)

Ce vreau sa fac este un invertor in punte, datorita configuratiei modulului de IGBT, cu un circuit de comanda curent mod

Asi ruga daca m-a poate ajuta cineva cu o schema electronica si ceva calcule pentru traf si bobina.

Multumesc anticipat

Link spre post

• 3 weeks later...

La modulul IGBT trebuie sa afli ce frecventa suporta pana cand pierderile in comutatie sunt prea mari.

La trafurile din ferita nu sunt suficiente dimensiunile fizice ,conteaza si caracteristicile materialului .

Circuite de comanda si configuratii gasesti pe EmilMatei.ro .

Dupa ce alegi configuratia si afli date despre ferite ce le ai ,revino ca acum suna in felul urmator :"Alo,alo, doctore ma doare ... Doctor:Unde? Pacient:Nu stiu! "

Link spre post

• 1 year later...

Va salut cu mult respect pe toti, dar mai ales pe cei care fac efortul de a oferi informatii utile, sfaturi sau vorbe bune celorlalti !
Bine v-am gasit, in sfarsit !!!

S-a adus aici vorba de inductanta de iesire si ma intereseaza subiectul.

Am capatat un invertor de sudura chinezesc 100%, lucrat destul de ingrijit, dar neavand bobina pe iesire si nici anti-stick. Fiind primit cadou de la finii mei cu drag, nu ma lasa inima sa renunt la el asa ca voi incerca  sa-l imbunatatesc.

Cautand scheme de filtrare am dat de caietul service al unui invertor pe care mi l-as fi dorit.  Este vorba despre un Selco Genesis 145.

Pe partea de iesire, in afara celebrei bobine, mai are un circuit de dublare, conectat destul de ciudat...doar in doua puncte, sau asa pare...

Pe cei care stiu despre ce e vorba, ii rog sa-mi spuna care ar fi schema acelui circuit de dublare, conectat asa: post-34280-0-04068800-1448655808_thumb.jpgpost-34280-0-00761500-1448655805_thumb.jpgpost-34280-0-54567800-1448655806_thumb.jpg

Modelul 140, nu are acel circuit de dublare.

Nu am vazut acest circuit in niciun invertor.... Daca e ceva uzual, sa trecem peste...

Multumesc mult !

Editat de dani el
Link spre post

Pai asta ma intreb si eu : schema e la rusi , sau la chinezi ?

Se pare ca fisierul e prea mare ( a fost si data trecuta...) asa ca o sa-l fac accesibil aici, chiar de ar fi sa-l desenez cu pixu...l

Multumesc pentru urarile de ...bine.

Editat de dani el
Link spre post

post-34280-0-19090000-1449000062_thumb.jpg

fisierul pe care l-am uploadat are 402 KB...cel pe care-l vedeti e ....mai mic. Poate nici nu conteaza.

Am pdf-ul, dar nu incape. O sa caut link-ul, daca intereseaza pe cineva.

Toate cele bune !

Editat de dani el
Link spre post

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.