Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari

Postări Recomandate

Despre bobina de soc .

O sursa ieftina de materiale sunt magazinele de electrice . Cuprul din cablurile de curent nu e tocmai pur si in loc de 5mmp zic ca 6mmp de conductor e ok ; de altfel de 6 e standardul - FY6 . De 10 lei intra 4m care ajunge la mai multe socuri. Sa vad unde gasesc bara de bobinaj ,parca am vazut pe undeva ... .

Miezul magnetic nu am idee cum sa-l aleg asa incat sa nu ajunga la saturatie ... prefer unul feromagnetic - am E+I ,L+L (acesta e slab calitativ) .Am ceva C+C modelul rusesc si toruri ferosilicioase de 60.

De asemenea mai sunt disponibile si ceva ferite ,E40,E44 si toruri de 30 cred ca ferita dar nu prea are importanta daca sunt de pulbere .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi ce doresti, daca se incadreaza. Doua lucruri trebuie sa respecti: stai departe de inductia maxima admisa determinata de curentul continuu si variatia de curent ce determina variatia inductiei (peste cea continua) care va conduce la incalzirea miezului (sa fii in limite).

Ma indoiesc temeinic ca poti folosi tor ferita, inductanta pe un astfel de tor e imensa iar saturatia se atinge rapid. E nevoie de intrefier, si e greu de practicat pe tor (nu imposibil).

Ferosiliciu necesita intrefier si el. Nu am date despre pierderi in ferosiliciu in functie de frecventa. Imi amintesc ca am cautat si n-am gasit.

Recomand doua trafuri ferita identice. Unul traf, unul inductanta.

Platbanda de 0,4x40mm e suficient in secundar. Valoarea medie (chiar si efectiva sau rms) a curentului in secundar este mult mai mica decat curentul de sudura.

Editat de smilex
Link spre post

Merge si prin incercari daca ai timp si bere rece... numai sa nu pocnesti ceva in proces. Cum am procedat eu:

aveam 3 miezuri U+U de tv, puse spate in spate. Forma finala de H, dat cu banda pe mijloc sa le tina lipite. Pui ce miez ai/vrei/poti.

Am dat cateva spire cu 2 sarme groase de 5mmp - litata izolata siliconic - sa fie moale si sa reziste la incalzire. Mai aveam rezerva vreo juma de metru la capete.

masurat, cam 10uH. pus sarcina pt 100A, osc cuplaj DC pe sarcina. Citit valoarea medie si cea de jos (baza formei de unda).

Oprit minunea, dat inca o spira, etc.

Scopul jocului - o minima cat mai mare. Adica ceea ce "dispare" din graficul triunghiular, sa se regaseasca in "fundatia" acestuia . Linia de jos (pe analogic) reprezinta componenta continua livrata la iesire. O vrem cat mai sus, si riplul relativ la ea cat mai mic.

Final:

4lov0l.jpg

Varianta cu miezurile in circuit inchis si cu intrefier s-a soldat cu rezultate mai modeste ( se satura miezul - e prea mic - chiar si cu spire f putine, L mic, riplu mare) si cu prins degetele in zona intrefierului in momentul cand am incercat sa departez miezurile un pic in timpul functionarii sa nu se mai satureze. Forta electromagnetica chiar e mare la curentii aia. Ma miram inainte de ce "sar" firele din loc cand cuplez sarcina, atunci am inteles...

Editat de bolek
Link spre post

Am disponibil un tor de 80 prins in cadru ,din acela vreau sa fac soc la 160A .Banuiesc ca pot sabota saturarea prin extragerea unui arc de cerc de 10mm .

Momentan ma voi ocupa de un soc de 100A@80uH (sau cat e optim) ; am un trafo linii de Philips care e mare si sa incerc pe acela cu platbanda .

Bobinele cu aer la curenti mari genereaza campuri proportionale ;campurile acelea vreau sa le minimizez deoarece am auzit si vazut cum actioneaza asupra organismelor vii.

Cu fortele electromagnetice am experiente spectaculoase ,de ex un cablu intins parcurs de 6kA tinde sa se alinieze cu liniile campului terestru ,pixurile,telefonul si ce mai ai metalic prin buzunare tind la cablu . Zavoarele electromagnetice ,actuatoare de injectie ,MMP-uri nu cred ca mai trebuie pomenite in detaliu.

Link spre post

• 5 weeks later...

Bobina de netezire facuta pe un traf de la TV Philips , asezat in H :

post-3733-0-41093000-1392365283_thumb.jpg

post-3733-0-13422400-1392365339_thumb.jpg

Bobinat cu platbanda de Cu de 20x0,4mm cu 3 odata de unde rezulta 96A la j=4 .

Izolate cu kapton care rezista pana la 180C .

Inductanta e de 28uH ,mult mai mica decat cei 80 tinta.

Editat de tyc
  • Like 1
Link spre post

De ce 80 tinta? Chiar si 28 ar putea fi mult. In plin proces, ai 15-20V. la 100A iti poti permite o variatie de curent chiar si de 60-80A (+/-30A suprapus peste 100A). Ce frecventa ai?

Sigur ca e ideala o variatie mica, dar trebuie un compromis cu rezistenta ohmica a bobinei. Variatia mare produce pierderi in miez, ce-i drept, dar scade riscul saturatiei.

Link spre post

SAlutari tuturor! Tyc cu ce ai izolat platbanda cand ai bobinat socul acela? Referitor la soc, am vazut pe net facut de un rus un astfel de soc, e cu miez din trafurile de linii in forma de H, dar erau vreo 3 perechi de miezuri, cred sincer ca miezul tau e prea mic ptr variatia aceea de curent, insa osciloscopul va da sentinta in urma testelor.

Link spre post

Salutari tuturor! Da, inca nu a scapat lumea de mine, macar ca vara trecuta am luat peste 100 de intepaturi de albina in mai putin de 5 minute. Acum ca am revenit acasa, pe meleagurile natale, sper ca in cel mult un an sa-mi pun la punct un mic laborator de lucru, momentan insa sunt ffff stramtorat ca spatiu de lucru, am un mic birou cu osciloscop si statia de lipit, destul insa ca sa experimentez. Revenind la subiect, sunt interesat cu ce a izolat Tyc platbanda, deoarece am si eu de realizat o bobinoaie din asta, si sunt direct interesat. Cat despre miez sunt sceptic, cred ca e prea mic, dar asa cum am mai afirmat, testele cu osciloscopul pe masa vor vorbii.

Editat de silicipi
Link spre post

Desi cel mai potrivit ar fi sa raspunda chiar tyc, cred ca s-a folosit kapton, o banda pe care personal o folosesc la protejarea (impotriva deformarii) a conectorilor din telefoanele mobile, atunci cand lucrez pe placa folosind aer cald. Banda se comporta ca un "scut" termic si este destul de rezistenta si dpdv mecanic.

Presupun ca la asemenea "performante" se adauga si calitatatea de bun izolator electric.

Editat de baldovica
Link spre post

Smilex,80 pt ca si Danik si rusul dau ca referinta 80.

Silicipi ,kapton gasesti si pe la noi dar e cumparat de la chinez si vandut la pret dublu . Eu am luat de pe ebay. Se zice ca tine pana in 180C si ceva kV tensiune de strapungere .Oricum ,e ceva poliamida.

Banda folosita aici e adeziva cu latimea de 50mm ,fiecare platbanda de Cu fiind invelita longitudinal in banda si bobinat cu cate 3 deodata (legate impreuna din loc in loc tot cu kapton) .

Miezul de la Philips e un pic mai mare decat cele obisnuite de trafo linii.

Link spre post

...in legatura cu banda de kapton...uite aici :http://de.rs-online.com/web/p/maskierband/4362778/ si datele tehnice aici...

http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/0161/0900766b80161640.pdf

tzine la 250?C in jur de 1.000 ore sau 10 ore la 350?C..se duce sarma si emailul de pe ea (nu mai zic de ..moshi sau IGBT)....si izolatzia ..ramane.

Tot asta folosesc si eu la trafuri,e cea mai buna solutzie...

Link spre post

Intre 27euro si 6$ e o deosebire.

Probabil ca cea de 6$ nu tine la 2kV dar e suficient pana la 1,2kV ca oricum peste supravietuirea IGBT-ilor e sub semnul intrebarii .

La partea termica e cum spui ,pe incercate,iar la testul cu flacara a dat bune rezultate . Arde cat timp este in flacara ,cand am retras-o s-a stins repede . Alt produs (cu rezistenta de izolatie mult mai mare) a ars cu flacara intensa iar materialul de impregnare a picurat ;din pacate pe traiectoriea lui a fost si mana mea iar senzatia e asemanatoare celei pricinuite de picurarea cu ceara cu deosebirea ca aceasta e mult mai fierbinte si adera la piele .Dupa indepartarea ei , am constat ca tratamentul de albire e complect inutil pt oasele maini :smile: .

Urmeaza sa fac testul cu un megaohmetru de 5000V ,oare se strapunge?

Grosimea kaptonului folosit e de 2x banda scotch obisnuita iar puterea de aderare a adezivului e mai mica decat la scoth dar mai mare decat la banda izolatoare . Culoarea (de parca conteaza!) e galbena si are aspect de celofan galben .

Folosesc platbanda de Cu taiata dintr-o foaie de Cu ,kaptonul e singura izolatie intre spire si trebuie sa iau in considerare si capacitatile parazite generate de distanta mica dintre straturi .

Nu sunt convins ca acesta capacitate sporita are o influenta notabila .

Link spre post

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.