Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari

Postări Recomandate

UF4007 este prima alegere acolo. Dar suporta tensiunea de alimentare, deci nu merge schottky, eventuai SiC schotkky.

Varful de 3A a driverului este asigurat din filtrajul de 1u, media de curent prin dioda ar fi undeva la 50-60mA pentru doua IRG la 40kHz.

O fi folosit danyk o pereche mai slaba, nu-mi pasa. Eu am spus ce as folosi pentru mine la 120A. Iar asta ca minim. Sigur, alegerea iti apartine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de unde se incarca condensatorul pt a mentine varful de curent , chestia cu dioda mi-a scapat -ai dreptate .

Din cate tineam minte carburile au Uf mare ,si asa exista o diferenta de 1,7V , sa nu duca la un dezechilibru . Am ceva la Uf=1V http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/MURS320T3-D.PDF dar e TME care ,de cand cu patania cu rezistentele, au increderea pe care o aveam in produsele comercializate de ei. La fratele F este ceva si de curent mai mare si cu vanzare neconditionata si mai (i)eftina .Problema e ca are Uf cam maricel...3V http://www.diodes.com/datasheets/DSR6V600D1.pdf .

TVS-urile le pun de 18V bi http://datasheet.octopart.com/SM6T18CA-STMicroelectronics-datasheet-7593839.pdf .

Link spre post

Un IGBT are o capacitate de 7,5n (sa zicem 2xIRG4PC50W) la intrare, capacitate care trebuie incarcata si descarcata cu o tensiune de 20V (cazul nostru +15/-5). Curentul de varf de 3A va apare pentru un foarte scurt moment, atat la incarcare, cat si la descarcare dar se consuma curent din sursa (cond 1u din pin 5+8) numai la incarcare. Pentru restul perioadei fie on, fie off, nu se consuma curent. Dat fiind timpul mult mai lung in care nu se consuma, varful de 3A nu inseamna mare lucru ca si consum mediu de curent suportat de UF4007.

Acel cond din pinii 5+8 driver high, nu este incarcat in prima faza. Doar driver low are alimentare si este deci capabil sa deschida tranzistorul low aferent. Dar dupa un foarte scurt timp, prin infasurarea primarului, tranzistorul low pune pinul 5 la masa (sa zicem ca minusul 300V e masa) iar condul incepe sa se incarce. Cand tensiunea e suficienta pentru a deschide driverul high (are uvlo incorporat pe la 13V), se trimite comanda de deschidere tranzistorului high care prin conductie, ridica tensiunea pinului 5 driver high la +300V iar potentialul din pin 8 este chiar mai sus decat plusul alimentarii de 300V. Cele doua tranzistoare acum deschise, alimenteaza primarul. Cand apare comanda off, autoinductia inverseaza tensiunea la bornele primarului. Curentul care se formeaza se va scurge prin diodele de demagnetizare inapoi in condensatorii de filtraj de 300Vcc (nu apar pe schema). Dar asta inseamna ca pinul 5 al driver high se va afla la un potential mai negativ decat masa (sa zicem -1V de pe dioda APU) iar asta inseamna ca acum, prin dioda UF4007 se poate face reincarcarea condului de 1u din discutie.

Asadar condul de 1u din pinii 5+8 driver high, se incarca pe durata off prin demagnetizarea APU si UF4007. Si se incarca din alimentarea de 20Vcc.

Este principiul de functionare a oricarui driver cu sursa flotanta (tip IR de exemplu). Cu deosebirea ca la semipunte incarcarea condului are loc pe durata Ton si este mai dezavantajoasa pentru ca se face prin caderea de tensiune a tranzistorului low in conductie, deci tensiunea driverului high este mai mica la semipunte decat tensiunea de alimentare a driverului low, iar asta poate introduce oarece asimetrie prin conductia diferita a tranzistoarelor. La forward, tensiunile sunt foarte apropiate, tocmai acolo unde asimetria n-ar avea efecte mari. Asta e, nu-i pentru cine se potriveste, e pentru cine se nimereste?

Link spre post

Am inteles ,trec la urmatorul pas si anume ,comanda.

Cum aparatul o sa stea intr-o magazie in care temperatura va fi apropiata de cea de afara ,daca am ceva de lucru cu el in zilele de iarna ,trebuie sa astept pana la amiazi daca vreau sa-l am si pe viitor ;de aceea am adoptat UC2845 care spre deosebire de UC3845 merge in parametri pana la -25C .De asemenea racirea fortata sa fie comandata f(t) ,ceva PWM555@NTC .

Constructia va fi modulara ,nu pe o placa tot .

Transformator de curent am printr-un dulap ,cevaTD76V ,restul componentelor vin sau exista deja. Transformatorul principal vreau sa-l fac pe EC70 http://www.ebay.de/i...=item5402d02326 ,doua E-uri cap in cap fara I. Dar cu factorul de inductanta pe care-l are ,prevad mult cupru si nu stiu daca incape . La soc nici nu ma gandesc inca ,probabil pe inca doua e-uri.

Am facut o sch pt comanda UC+FOD.pdf dar trebuie sa recunosc ca m-am ispirat de la fratele Kosoy .

Apar acolo tot felul de piese ciudate - asa se gasesc echivalentele SMD. Vreau sa lucrez in SMT cat de mult posibil desi ca orice lucru aceasta tehnologie are mari avantaje si dezavantaje. Asa ca incep cu diodele :

http://diotec.com/tl_files/diotec/files/pdf/datasheets/fr1a pt dodele de 1A

http://diotec.com/tl_files/diotec/files/pdf/datasheets/fr3a pt diodele din snubber

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/1SMB5913BT3-D.PDF pt zener

http://rohmfs.rohm.com/en/products/databook/datasheet/discrete/diode/schottky_barrier/rb491d.pdf pt diodele din bucla .

Diode de demagnetizare si tranzistori mai am pe aici ,trebuie numai sa-i identific ceea ce nu ma prea ajuta ... .

Link spre post

Pai nu functioneaza .

E etapa urmatoare ,e un circuit de protectie ...

Acum sunt la traf si am ales densitatea de curent de 3A/mmp ;pt a ajunge miezul disponibil la 130A am ales sa cresc frecventa ,nu densitatea .La tranzistorii folositi ,zice producatorul ca merg pana la 150kHz ,o valoare de 50kHz cred ca e suficienta pt a limita pierderile in comutatie http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irg4pc40w.pdf .

Curentul maxim prin 1 tranzistor va fi de 50A de aceea vor fi 2 in paralel/ramura (68A @25C) .

Primarul va avea 18sp ,16,5 au iesit din calcul dar cred ca o mica suplimentare a numarului duce la scaderea incarcarii tranzistorilor . Secundarul dupa un raport de 3:1 iar conductorul din primar (o platbanda de Cu ).

Link spre post

Ma gandesc ca flameaza si gaureste tevile cu pereti subtiri ...sa vad cu 4 cum iese. Miezul e un E65/32/27-3C90@8700nH .Cu doua sigur nu se incalzeste .

Link spre post

Cum noaptea e un sfetnic bun si vazand ca totusi se practica bobine cu miez ,m-am intrebat de ce?

La bobinele cu miez , liniile de camp sunt in miez care miez e inchis (de ex la EE) .la cele fara miez situatia difera .

Link spre post

Nu-mi dau seama daca intrebi ceva.

Am vazut si cu miez si in aer. Daca o faci in aer, ai nevoie de CuEm gros, o pozitionezi vertical, iar in preajma ei (incluziv capacul) nu pui nimic cu proprietati magnetice. De obicei in asemenea situatii, frecventa e destul de mare (60-70kHz chiar si cu igbt) pentru a necesita o inductanta mai mica. Personal as opta pentru 4xE71, doua pentru traf, doua pentru inductanta. Sa zicem cu 25-30% variatie de curent la sarcina maxima pentru ca intrefierul sa nu radieze prea tare (e greu sa faci inductanta stand departe cu spirele de intrefier). Daca din calcule si practica insa, iti incape pe E65, e ok si asa. La traf poti dimensiona conductorul pentru cca. 10A in primar si 40A in secundar (sau mai mult daca incape pe traf), dar pentru inductanta trebuie sa-l dimensionezi la curentul dorit (100-120A).

Editat de smilex
Link spre post

Apropo de traf, as zice ca un traf facut pe EE65, e suficient.Conform calculelor si testelor practice, duce lejer 3kw chiar si la 30khz. Problema e alta...Secundarul fiind dimensionat pentru curentul de sudura, dar pentru 70-80V in gol, pentru amorsarea arcului, desi in sarcina tensiunea e doar de vreo 20V. In conditiile astea nu prea ajunge fereastra. Mi se pare mai eficient obtinerea a cca 20V din traf forta, la curentul dorit, iar tensiunea de amorsare obtinuta separat, sau chiar de pe acelasi traf, cu o infasurare separata. Din ce-am inteles, unele invertoare serioase, folosesc aceasta metoda. Pentru inductanta serie, s-ar preta si toruri cu intrefier distribuit. Am folosit la robot, e drept un miez de calitate, iar la teste, la 200A, nici macar nu s-a incalzit. N-am incercat, dar inductanta poate ar merge facuta prin insirarea pe cablu, a unor toruri din pulbere, insirate pe cablu.

Link spre post

Bobina serie in aer creaza campuri magnetice prea mari iar cablul de sudura e un fel de antena . Un miez in E e mai potrivit ,nu vreau sa ma doara capul de la sudare si nici sa-mi vina vecinii cu reclamatii. Din estimari cuprul incape si pe E65 ,conductorul e din tabla de 0,4mm - la E65 spira e de latime maxima ,40mm, si duce 48A .Acum cati amperi vreau impart la 48 si aflu numarul de conductori /strat .

Primarul ,de asemenea din tabla,va ocupa 6 straturi intretesute ,3 jos (sub infasurarea secundara) si 3 peste .Din cele de sus voi controla densitatea de curent .

Inductanta din toruri insirate seamana cu ideea cu folosirea cablului si pe post de inductanta de iesire .Pt obtinerea celor 70uH e nevoie de multe toruri insirate dar bobinarea unui tor cu cablul de iesire e o idee buna .

Link spre post

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.